KASSIDE KUSETEEDE PROBLEEMID: ELUAEGNE HOOLDUS
ELUAEGSELE HAIGUSELE

anchor

Kasside kuseteede haigused on sageli elukestvad ja vajavad eluaegset hoolt. Paljud neist probleemidest tulevad erinevatest keskkonnateguritest ja stressist ning võivad tekitada pingeid kasside ja loomaomanike vahel. Õnneks võib kuseteid toetav kassitoit mängida tähtsat rolli nende probleemide lahendamisel ning vähendada tuppapissimise ohtu, suunates kassi tagasi liivakasti

Osana kõikehõlmavast hooldusplaanist, kust ei puudu ka rahustav kodune keskkond, võib kuseteid toetav kassitoit aidata kassil pöörduda tagasi normaalsesse igapäevaellu ning olla oma perega.

„MIKS MU KASS IGALE POOLE PISSIB?“

KUIDAS MÕISTA VÄÄRITIMÕISTETUD HAIGUST

Kuna väljaspoole liivakasti pissimist peetakse sageli käitumuslikuks probleemiks, mitte haiguseks, siis on see ja muud kuseteede probleemid ühed kasside kõige sagedamini vääriti mõistetud terviseprobleemid. Paraku võib see pingestada suhteid ka kõige armastavama loomaomaniku ja tema kassi vahel. Seetõttu on tähtis kassi kuseteede haigusi ära tunda, et langetada teadlikke otsuseid tema kuseteede tervise kohta.

MÄRGAKE OMA KASSI KUSETEEDE HAIGUSTE MÄRKE

Ehkki kassi kuseteede haigused võivad olla teie jaoks väga stressirohked, siis kassile endale on need sageli sama valulikud. Kuna kassid kipuvad oma kuseteede haigusi vaikides taluma, siis võivad nad juba pikka aega kannatanud olla, enne kui keegi märkab ja diagnoosi paneb. Siin on paar tähtsad märki, mille suhtes valvas olla, kui kahtlustate, et teie kassil võib olla kuseteede haigus.

Õnnetus majas Ikoon
TUPPA PISSIMINE

Kui teie täiskasvanud kassil juhtub sageli pissimisäpardusi või ta teeb häda ebatavalistesse kohtadesse, võib see anda märku mitmetest kuseteede haigustest, mis on loomaarsti abiga sageli ravitavad.

Valu urineerimisel ikoon
NÄUGUMINE URINEERIMISE AJAL

Kui teie kass pingutab urineerides või teeb liivakastis valulikke ja ebamugavusele osutavaid hääli, võib see osutada kasside idiopaatilisele tsüstiidile (KIT), põiekividele või isegi kusitiahenditele.

Veri uriinis ikoon
VERI URIINIS

Kui avastate kassi liivakastis või uriinis verd, siis pange loomaarsti juurde aeg kinni. Veri uriinis on tõsine märk KIT-ist, põiekividest või kuseteede ummistusest, mis kõik vajavad kiiret sekkumist.

Sagedase urineerimise ikoon
SAGE URINEERIMINE

Kui teie kass urineerib väikeseid koguseid ja veedab liivakastis tavalisest rohkem aega, siis rääkige oma murest kohe loomaarstile. See võib olla märk kusitiahenditest, mis on pakiline meditsiiniline probleem.

GET THE TIPS YOU NEED TO HELP YOUR CATSign up to receive ongoing information to help manage your cat’s urinary issues.

Sign Up Now

Kasside urineerimisprobleemide põhjuste tabel

LEVINUMAD KUSETEEDE PROBLEEMID KASSIDEL

Paljud eeldavad, et kasside kuseteede probleemid tulevad infektsioonidest, aga teie kassil võib olla ka muid probleeme, alates kividest kuni kämpude ja KIT-ni, mis moodustavad 85% kasside alumiste kuseteede sümptomitest. Olenevalt kassi diagnoosist võib ravi iga juhtumi puhul erinev olla, kuid kuseteid toetav toit on alati tähtis osa looma pikaajalisest hooldusest ja kuseteede probleemide ravist.

KUIDAS TULLA TOIME KASSI KUSETEEDE PROBLEEMIDEGA

Kuseteede haiguste puhul ühest lahendust ei ole. Seepärast tuleb tihedas koostöös loomaarstiga määrata just teie kassile sobiv lahendus.

Üldiselt hõlmab kuseteede haigustega kasside ravi mitmekülgset raviplaani, mis võib koosneda alates kuseteede toetamiseks mõeldud kassitoidust kuni ravimite ning vajadusel isegi operatsioonini. Aga pidage meeles, isegi parima ravi korral võib kassil esineda korduvaid nähte või perioodilisi episoode.

Toitumise ikoon
TOIT

Suurema osa kasside kuseteede haiguste puhul on ravi standardseks osaks toiduvalik, sest see võib aidata vähendada nähtude esinemist. Kuseteede haigustele mõeldud kassitoit piirab teatud mineraalainete, näiteks kaltsiumi, fosfori ja magneesiumi omastamist, sest need võivad uriinis kristalle tekitada. Teatud toitude koostis aitab lisaks vähendada ka stressi, sest see võib samuti käivitada kuseteede probleemi.

Keskkonna ikoon
KESKKONNA RIKASTAMINE

Üsna tihti kutsuvad kuseteede haigusepisoode esile erinevad keskkonnategurid. Stressis kassi rahustamiseks looge vaikne kodune keskkond ning varustage see kõige vajalikuga nagu kraapimispost ja vertikaalne ronimisruum ning pakkuge talle rohkem hellitusi.

Ravimi ikoon
RAVIMID

Olenevalt teie kassi vajadustest võib loomaarst välja kirjutada ravimid, mis aitavad loomal akuutse episoodi üle elada. Reeglina on see mõeldud haigusest tingitud valu vähendamiseks, kuni teie ta õige toidu ja rikastatud keskkonnaga jalule aitate.

ALLIKAD JA NÕUANDED

Kasside kuseteede haigusi on sageli raske ravida ning nende keerukate probleemide uurimine alles käib. Lisateavet oma kassi haiguse kohta ning infot, kuidas teda eesootaval teekonnal kõige paremini aidata, saate neist kasulikest allikatest, mille on pannud kokku meie loomaarstide meeskond.

1Lekcharoensuk C, Osborne CA, Lulich JP. Epidemiologic study of risk factors for lower urinary tract diseases in cats. J Am Vet Med Assoc. 2001;218(9):1429-1435.

Küsige oma loomaarstilt kuseteid toetava toidu kohta, mis on samm edasi nende parima elu nimel

LEIDKE LOOMAARST