Kas teie koeral on liigesed jäigad?

 

„Jäigad liigesed“ on üldtermin liigestemuutuse kohta, mille põhjuseks on tavaline või ebatavaline kulumine. Kuna teie koera liigesevalu mõjutab otseselt tema liikuvust ja võimet ringi käia, võib see teie koera elukvaliteeti oluliselt mõjutada.

Jäikade liigestega koertel kulub kõhr (luuotsi „pehmendav“ kude) kiiremini, kui asemele kasvab. Kui koera puusaliigese kõhr ära kulub, siis väheneb tema liikuvus, asemele tekivad aegamööda valu ja liikumisvõimetus. Ehkki jäiku liigeseid ei saa ravida, saate te oma koera liigeste tervist parandada toitumise ja liikumisega.

 

Mis põhjustab jäiku liigeseid?

 

Põhjuseid, miks teie koeral võib olla liigesejäikusest tulenev liigesevalu, võib olla palju.

 

Vanus

Koera vananedes hakkab liigesekõhr järjest enam kuluma. See on küll palju levinum vanadel koertel, aga ka noorematel koertel võib esineda jäiku liigeseid.

Tõug

Teatud tõugudel on suurem kalduvus jäikade liigeste tekkeks. Riskirühma kuuluvad labradori retriiverid, kuldsed retriiverid, saksa lambakoerad ja rotveilerid.

Ülekaal

Ülekaal tähendab koerte liigestele ja kõhredele suuremat koormust ning suuremat jäikade liigeste riski.

Õnnetused või traumad

Kõhrekahjustus võib põhjustada jäiku liigeseid hilisemas eas ning mõjutada negatiivselt liikuvust.

Kaasasündinud või pärilikud defektid

Mõnel tõul võib esineda kaasasündinud või pärilikke seisundeid, mis muudab nad vanemas eas jäikade liigeste suhtes vastuvõtlikumaks.

 

Millised on jäikade liigeste sümptomid?

 

 

Kui märkate oma koeral järgmisi liigesevalu hoiatusmärke, siis võivad tal olla jäigad liigesed ning te peaksite loomaarsti juurde aja kinni panema.

 • Jäikus, eriti pärast puhkamist
 • Kõhklemine trepist üles ja alla käies
 • Jalutades mahajäämine ja kergesti väsimine
 • Eelistab istumisele ja seismisele lebamist
 • Niutsub, uriseb või nähvab, kui ta liigeseid katsute

Liigesed ja sport

 

Kerge liikumine on teie koerale äärmiselt hea. See hoiab tema liigesed vabalt liikumas ning aitab tal säilitada tervislikku kaalu, et liigestele ei avalduks lisakoormust, mis on kõik liigeste tervise osas tähtsad tegurid.

Tähtis on liikumise hulka piirata, et koer liigestele liiga ei teeks. Kui koeral on vaba ruumi, jookseb ta tavaliselt rõõmsalt ringi, kuni enam ei jaksa, sest energia saab otsa või liigesed annavad tunda, ja hiljem maksab ta selle eest valu ja lonkamisega. Kui lasete tal natuke joosta ning ta siis mõneks ajaks taas rihma otsa võtate ja aeglaselt jalutate, saate liikumist piirata ning koer saab siiski piisavalt käia, et põletada energiat ja hoida liigesed liikuvad ilma neid kahjustamata.

Pidage alati meeles, et kui muretsete, et koer liigub rohkem, kui talle kasulik on, siis nõustab loomaarst teid hea meelega, milline on mõistlik liikumisrežiim koerale.

 

Switching nutrition may help

 

The food your dog eats can also influence his joint health and mobility. Balanced nutrition is essential part of an active, healthy lifestyle for dogs. If you’re concerned about your dog’s joint health, consult with your veterinarian and discuss the best food.

 

anchor

Koera hooldamine

ARTIKLID JA TÖÖVAHENDID

Pet Care Center

 • Koera tervishoid | Hill's Pet

  Kui tahate koera võtta või kui teil on koer mitu aastat olnud, võib teil olla palju vastamata küsimusi koerte tervise kohta.
 • Dog | Breeds - Hillspet.co.uk

  Learn the personality & characteristics of dog breeds, as well as which one might be best for you. Explore our library of articles to discover more.
 • käitumine-välimus | Hill's Pet

  Me esitame endale peaaegu iga päev küsimusi oma koera käitumise kohta. Näiteks neid: Kas sa tunned end hästi? Miks sulle meeldib auke kaevata? Kas see haukumine on tõesti vajalik? Kahtlemata on koerte psühholoogia keerukas, aga asi on seda väärt, et uurida välja, mida nad mõtlevad ja miks nad niimoodi käituvad.
 • Mängimine ja sport | Hill's Pet

  Ehkki paistab, et teie koera lemmiktegevus on diivanil põõnata, vajab ta tervise hoidmiseks liikumist – nagu teiegi! Õnneks leidub hulk tegevusi, mida võite koos nautida.
 • Toitumine ja toitmine | Hill's Pet

  Kas olete kunagi parimat kutsikatoitu otsinud? Ei ole lihtne leida õiget toitu, kui riiuleid täidavad tuhanded koeratoidu margid.
 • Allikad ja otsinguriistad | Hill's Pet

  Meie artiklid on infot tulvil – ja mõned on nii erilised, et lõime nende jaoks lausa eraldi kategooria.