krooniline neeruhaigus koertel

Koer

Mis on koerte neeruhaigus?

Krooniline neeruhaigus (CKD) on defineeritud kui ühe või mõlema neeru mistahes kõrvalekalle, mis on olnud mitu kuud. CKD mõjutab umbes 1 koera 10-st.1

Teie koera neerud on olulised jääkainete eemaldamiseks vereringest ning kehas vedeliku ja mineraalide tasakaalu säilitamiseks. Kuid kui neerud ei saa oma tööd teha, võib tulemus olla teie koerale eluohtlik.

tüdruk mängib koeraga

Mis soodustab koerte neeruhaigust?

Koertel on kaks peamist neeruhaiguse kategooriat: äge ja krooniline. Ägeda neeruhaiguse nähud ilmnevad tavaliselt nädala või kuu jooksul, samas kui krooniline neeruhaigus on defineeritud kui neerukahjustus, mis on kestnud vähemalt kolm kuud. Neeruhaiguse ja selle progresseerumise levinumad põhjused on järgmised:

 koera ja kella ikoon

Vanus

Neeruhaiguse tekkevõimalus suureneb koerte vananedes. 1

 

toitumise ikoon

Toitumine

Mõned kõrge fosfori-, naatriumi- ja valgusisaldusega koeratoidud võivad selle progresseerumist kiirendada.

 

geneetiline ikoon

Geneetika

Mõnel tõul on suurem tõenäosus teatud neeruhaiguste tekkeks.

Haiguse ikoon

Haigus

Muud haigused ja terviseprobleemid võivad kaasa aidata koerte kroonilise neeruhaiguse süvenemisele.

 

Dehüdratsiooni ikoon

Dehüdratsioon

Kõik dehüdratsiooni põhjustavad seisundid (nt oksendamine, kõhulahtisus, šokk) võivad halvendada neerufunktsiooni ja soodustada kroonilise neeruhaiguse progresseerumist.

 

 koerNeerupuudulikkuse varajane avastamine teie koeral

Tõsise haiguse tunnused ilmnevad alles pärast seda, kui 75% neerufunktsioonist on juba kadunud, seega mida varem neeruhaigus diagnoositakse, seda rohkem on aega haiguse algpõhjuse kõrvaldamiseks või haiguse progresseerumise aeglustamiseks. CKD on progresseeruv ja pöördumatu, kuid teie veterinaararst võib aidata pakkuda pikaajalist hooldust ja näidata teile, kuidas vanematel koertel sümptomeid jälgida.

 

Millised on koerte neeruhaiguse tunnused ja sümptomid?

Varajases staadiumis neeruhaiguse nähud ei ole nähtavad. Diagnoosimisel on krooniline neeruhaigus juba mõnda aega esinenud, kuid selle progresseerumist saab aeglustada loomaarsti poolt heakskiidetud neeruhaiguste koeratoidu abil. Hilises staadiumis neeruhaiguse nähud ja sümptomid kipuvad olema sarnased, kuid lemmikloomavanematele on need palju märgatavamad.

Neeruhaiguse tunnused

 • Suurenenud janu
 • Sage urineerimine või selle puudumine
 • Söögiisu vähenemine
 • Kaalukaotus
 • Halb hingeõhk või suuvalu
 • Letargia või nõrkus
 • Oksendamine ja kõhulahtisus
 • Kõhukinnisus
 koer

Toitumine neeruhaigusega koertele

Kui teie koeral on probleeme neerudega, võib õige toitumine avaldada positiivset mõju tema elukvaliteedile ja potentsiaalselt isegi pikendada nende eluiga. Spetsiaalselt koostatud toit neeruhaigusega koertele võib olla kasulik, kuna sisaldab vähem valku ja fosforit kui muud lemmikloomatoidud. Fosfori piiramine võib aeglustada neerukahjustuse progresseerumist, samas kui kontrollitud kvaliteetsed valgud võivad vähendada sümptomite raskust ja aidata taastada normaalset happe-aluse taset.

Toitke oma lemmiklooma mikrobioomi

Uued tõendid toetavad seost soolestiku tervise ja neerude tervise vahel. Toitumine, mis koosneb koostisosadest, mis toidavad soolestiku mikrobioomi, võib aidata vähendada jääkaineid, mis võivad olla kahjulikud nende neerudele.

Kuidas on lood neeruhaigusega koerte toitainepärmiga?

Kuigi pärm on Internetis populaarsust kogunud, on pärm suhteliselt kõrge fosforisisaldusega, mis võib kroonilise neeruhaigusega koertele muret tekitada. Sarnaselt on paljudel veebisaitidel praegu ettepanek luua neeruhaigusega koertele toortoitumine, kuid ei mainita mitmeid tegureid, mida tuleks arvesse võtta, nagu saastumise oht, toitainete õige tasakaal ja üldkulud. Neeruhaigusega koerte toitumisvõimaluste uurimisel on alati kõige parem saada oma veterinaararstilt konkreetne soovitus.

Hill’s-I lemmikloomade hoolduskeskus

Külastage Hill’s Pet Care Centerit, et saada lisateavet ja artikleid selle kohta, kuidas aidata oma koeral tervena püsida

 • Miks koerad pärast söömist oksendavad

  Kas teie koer oksendab pärast söömist? Kui koer peatselt pärast söömist oksendab, siis on teil õigus mures olla, sest tema kõhtu võivad vaevata mitmesugused hädad.
 • When chewing becomes destructive

  Dogs chew for a variety of reasons. This article is designed to assist pet owners in identifying the causes of chewing and stopping the destructive behavior.
 • Vet's Advice About A Dog Diet

  Just like every other pet owner, vets are responsible for giving their pets the best possible nutrition, exercise and care needed to keep them healthy and happy.
 • Appi, minu koeral on kõht korrast ära!

  Paljudel koertel on kõht aeg-ajalt korrast ära. Kuigi kõhumurede detailne kirjeldus ei paku just lugemiselamust, on oluline, et teaksid, mis sind võib ees oodata.

Viited:
Brown SA. Väikeste loomade neerufunktsiooni häired. Merck Veterinary Manuali veebisait. 2013 [ https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals ]

Hilli kliiniliste tõendite aruanne Soolestiku mikrobioomi toitmine aitab toetada kroonilise neeruhaigusega kasside ja koerte neerude tervist. 2023. aasta