Märgid, et teie kass leinab, ja kuidas teie saate teda aidata

Published by
min read

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kasside leinale on seni vähe tähelepanu pööratud peamiselt seetõttu, et neid loetakse iseseisvateks loomadeks, kes säilitavad oma metsikuse. Kuid pärast teise kassi kaotust esineb kassidel käitumuslikke muutusi, mida võib olla raske mõista.

Kui loomad on üksteisega lähedasd, võib kaaslase kaotus neile väga raske olla. Isegi vahetpidamata kaklevad kassid võivad leinata vaenupoole kaotust. Keegi ei saa iial teada, kas kass mõistab surma olemust, ent nad teavad kindlasti, et kaaslane on kadunud ja et majapidamises on miski muutunud. Omaniku kurbus looma kaotuse tõttu võib olla ilmne ka kassile, suurendades veelgi tema segadustunnet.

Leina märgid

Pole võimalik ennustada, kuidas kass kaaslase kaotusele reageerib. Mõned ei paista sellest väljagi tegevat ning mõni paistab lausa rõõmustavat, kui kaaslane ära kaob. Teised ei söö enam ja kaotavad huvi ümbritseva vastu, lihtsalt istuvad ja põrnitsevad - näib nagu neid tabas depressioon. Mõnel kassil võivad kaaslase kadumise järel tekkida isiksuse- või käitumuslikud muutused.

Kasside leina kohta ei ole suuremaid uurimusi läbi viidud, kuid Ameerika Loomade Väärkohtlemise Ennetamise Seltsi tehtud uuring näitas, et kaaslase surma järel kassid sõid vähem, magasid rohkem ja muutusid häälekamaks. Julgustav märk on see, et 160 jälgitud majapidamises hakkasid kõik kaaslase kaotanud loomad kuue kuu jooksul tavapäraselt käituma.

Kuidas meie saame aidata?

Te saate teha nii mõndagi, et aidata leinaval kassil kaotusest üle saada. Muutuste minimeerimine annab kassile aega kaaslase kaotusega toime tulla. Hoidke kassi igapäevane rutiin sama. Muutused söötmisaegades või ka lihtsalt mööbli ümberpaigutamine võib stressi süvendada. Leinav kass võib kaotada söögiisu. Mitmeks päevaks toidust loobuval kassil tekib hepaatilise lipidoosi nimelise ja surmaga lõppeda võiva maksahaiguse oht. Julgustage kassi sööma, soojendades toitu kergelt või valades sellele vett või lihamahla. Istuge söögi ajal kassi juures ja julgustage teda sööma. Ärge muutke isu tõstmiseks tema toitu, see võib põhjustada seedehäireid. Kui kass kolm päeva ei söö, pöörduge loomaarsti poole.

Kvaliteetaeg

Veetke kassiga rohkem aega, kammige, silitage ja mängige temaga. See annab kõigile kassi poolt tunnetatud muutustele positiivse tooni. Ärge võtke surnud kassi asemele kohe uut. Allesjäänud kass võib tunda puudust oma pikaajalisest kaaslasest ega kipu kaotusest üle saamata uut tulijat omaks võtma. Sel hetkel põhjustaks uus kass vaid rohkem stressi. Nagu paljudel liikidel, võib kaaslase surnukeha nuusutamine ja katsumine olla leinamisprotsessi oluline osa. Seetõttu võib olla kasulik tuua magamapandud kassi keha koju, mitte lasta seda loomaarstil kremeerida. Kui tekivad dramaatilised muutused käitumises, võiks lasta loomaarstil kass üle vaadata, et välistada terviseprobleemid. Lahendamata käitumisprobleemidega tuleb pöörduda loomade käitumisteadlaste poole.

 

SEOTUD ARTIKLID

SARNASED TOOTED