Kassi väljaheide: Põhjalik ülevaade

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Loomaomanikuna ei pruugi kassi liivakasti koristamine kuuluda sinu lemmiktegevuste hulka (kui kuulub, tule meile appi, meil on liivakaste palju!). Aga kassi väljaheite värvi ja kuju kontrollimine on üks viis märgata, kui sinu lemmikul on tervisemuresid.

Enamik kasse käib asjal vähemalt korra päevas ja kassi väljaheide on väga hea näitaja tema tervisliku seisundi kohta. See näitab, kes tal on stress või haigus , või kas tema toit ikka sobib talle.

Kui sa tead, milline peab olema normaalne väljaheide, tunned ära, kui sinu neljajalgse sõbra väljaheide normist kõrvale kaldub. Muidugi ei ole paljudel kassiomanikel liivakaste ning nad ei näe oma kassi väljaheidet praktiliselt kunagi, sest nende lemmikud käivad oma asju ajamas õues. Sellisel juhul pane tähele, kas on muutunud kassi väljas käimie sagedus või kas tal on saba all tagumikul vedelat väljaheidet. Kui sul ekib kahtlusi, hangi liivakast ja vaata järele.

Terve kassi väljaheide vs Haige kassi väljaheide: Millele tähelepanu pöörata

Terve kassi väljaheide on vormitav (nagu voolimisvaha: ei liiga pehme ega liiga kõva). Seda peetakse kuldstandardiks ja see näitab, et sinu kass väljutab kakat normaalselt. Normaalne väljaheide on tumepruun, aga mitte liiga tume, sest mustjas värv võib viidata, et selles on verd. Merck MSD Veterinaarjuhend ütleb, et
liiga hele väljaheide võib samuti viidata tõsistele probleemidele, näiteks maksahaigusele, kuna see võib näidata sapijuha täielikku ummistust.

Ka väikeste kõvade pallidena esinev väljaheide kaldub normist kõrvale, sest võib viidata kõhukinnisusele. See on kasside puhul tõsine probleem, sest võib viidata tervisehädadele nagu neuroloogilised või ainevahetuslikud häired või käärsoole obstruktsioon, märgib heategevusorganisatsioon International Cat Care(ICC). Nad lisavad, et kõhukinnisus võib viidata ka vedelikupuudusele. Kui sinu kass väljutab väikseid kõvasid palle, peaksid kindlasti pöörduma loomaarsti poole.

Hall kass magab pruuni nahkdiivani serval.

Väljaheide ei tohiks olla ka pehme või vedel ning ilma kindla kujuta. Kasside kõhulahtisust põhjustavad mitmesugused asjad, alates bakteriaalsetest infektsioonidest, sooleparasiitidest kuni toidutalumatuseni. Kui sa hoolikalt ei vaata, võid vedela väljaheite uriiniga segi ajada. Vaata alati hästi ja hoolikalt seda, mida kühveldad, või kasuta tekstuuri testimiseks ühekordselt kasutatavaid kindaid.

Normist kõrvalekalduvad väljaheited ei ole alati põhjus paanikasse sattuda, aga vajavad siiski hoolikat tähelepanu. Ühendkuningriigi juhtiv veterinaarne heategevusorganisatsioon PDSA ütleb, et kasside puhul on tavaline, kui neil on kõht pärast söögi muutmist lahti. Kui probleem kestab aga kauem kui ööpäeva ja sellega kaasneb oksendamine, letargia või veri väljaheites, tuleks kass loomaarsti juurde viia. Parem karta, kui kahetseda.


Kassi kakaproovi võtmine

Igal iga-aastasel visiidil küsib loomaarst väljaheiteproovi, et labor saaks seda testida. Proov on kõige parem koguda heakskiidetud plastkarpi, mille saad loomaarstilt. Võid karbi enne visiiti ka kontorist kätte saada või osta veebist või lemmikloomatarvete poest. Pea silmas, et laboris vajatakse värsket proovi, seega ära korja oma varandust liivakastist enne päeva, kui lähed loomaarsti juurde. Kui sa paned proovi selleks ettenähtud ja heakskiidetud anumasse, märgi kindlasti üles kogumise kuupäev ja kellaaeg, et loomaarstil oleks täpne teave.

Mitu kassi, mitu kontrolli

Kui sul on rohkem kui üks kass, ei pea sa tingimata igalt loomalt proovi võtma, välja arvatud juhul, kui loomaarst seda konkreetselt palub. Kui sa leiad aga verise väljaheite, pead tõenäoliselt jääma liivakasti juurde valvesse, et teha kindlaks, millisel kassil võib terviseprobleem olla. Kui üks kass on haige, võivad muidugi ka teised haiged olla. Kui sa märkad ühe kassi puhul tõsist probleemi, proovi ta koos liivakastiga teistest kassidest isoleerida, kuni saad ta loomaarsti juurde viia.

Usu või ära usu, aga kassi väljaheide räägib palju tema tervise kohta. Lisades väljaheite kontrolli oma igapäevasesse liivakasti koristusse, aitad hoida oma lemmikut tippvormis ning pakkuda talle puhast ja tervislikku keskkonda.


Autorist

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien on kirjanik, ema ja kauaaegne kassiomanik, kelle majapidamist valitsevad kaks vene lühikarvalist kassi. Tema töid võib leida portaalides Care.com, What to Expect ja Fit Pregnancy, kus ta kirjutab lemmikutest, rasedusest ja pereelust. Leia ja hakka teda jälgima Instagramis ja Twitteris @brovelliobrien.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S and Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted