Kas sinu kassi kaal tõuseb?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kassiomanikuna on sul vastutus oma lemmiku tervise ja heaolu eest. Oluline osa sellest on kehakaalu tasakaalus hoidmine, tagamaks, et sinu kass ei oleks kunagi üle- ega alakaaluline. See võib-olla keeruline ülesanne, sest kassi kaal võib elu jooksul kõikuda. Näiteks vajab kastreeritud kass tavaliselt vähem toitu võrreldes varasemaga ja ta võib kiiresti muutuda ülekaaluliseks ning isegi rasvuda, kui toidu kogust või tüüpi ei muudeta vastavalt tema kehas toimunud muutustele.

See ülesanne ei ole alati küll lihtne, aga kui sa tead, millele tähelepanu pöörata ja kuidas oma lemmikut toitmise ning igapäevase rutiini abil aidata, võid potentsiaalseid terviseriske ära hoida enne, kui need arenevad.

Miks on ülekaal probleemiks?

Vastavalt organisatsiooni International Cat Careuuringutele vähendab rasvumine kasside oodatavat eluiga. Sellele lisaks on ülekaalulistel kassidel suurem risk haigestuda hulgaliselt erinevatesse haigustesse nagu:

 • Diabeet
 • Artriit
 • Põieprobleemid
 • Vähk

Kahjuks võib ülekaal tekitada kassil ka ebamugavust ning tal on märksa keerulisem elada õnnelikku ja täisväärtuslikku elu. Sellepärast on sinu kohustus:

 1. Hoida oma kassi kaal kontrolli all.
 2. Aidata tal kaalu kaotada, kui ta on juba ülekaaluline.

Kuidas teada, et sinu kass on ülekaaluline?

Selleks, et märgata, kui sinu kassi kaal hakkab tõusma, on hea tema kaalu regulaarselt kontrollida. Kui sinu kassile meeldib, et teda aeg-ajalt õrnalt silitatakse, siis pööra tähelepanu ka muudele asjadele:

 • Kas tema kõhu ja tagajalgade vahel on "põll" või rasvarull?
 • Kui sa kassi õrnalt silitad, siis kas sa tunned tema ribisid? Kui ei tunne, on kass tõenäoliselt rasvunud.
 • Pealtvaates peaksid kassi õlad ja rind olema laiemad, ribide ja vaagna vaheline ala aga kitsam, nagu talje. Küljelt vaadates peaks kassi kehajoon rinnast kõhu poole liikudes minema pisut ülespoole.

Miks mu kass on üekaaluline?

Enamik kasse on ülekaalulised, sest neile antakse liiga palju süüa ja on väga lihtne mõista, miks see nii on. Me armastame näha, kui õnnelikuks maiused või uus toit meie lemmiku teevad.

Selleks, et kass normaalkaalu tagasi saada, tuleb vähendada kaloreid, mida ta päevas saab või suurendada tema aktiivsust. Kalorite vähendamisel tuleb silmas pidada järgmist: Lihtsalt portsjoni suuruse vähendamine võib olla ohtlik, sest võib juhtuda, et kass saab vähem vajalikke toitaineid, nagu vitamiinid ja mineraalid. Lisaks võib see muuta kassi näljaseks ja pettunuks, panna ta toitu kerjama, varastama või muuta ta agressiivseks.

Mõned nipid kassi kaalu kontrolli all hoidmiseks

Kui su kass on ülekaaluline, saad kõige suuremat abi oma loomaarstilt, kes aitab sul tervisliku toitumisplaani koostada, aga ka nendest nõuannetest on abi:

 • Kass peaks saama süüa väikeste portsjonite kaupa terve päeva jooksul. Kui sa oled palju kodust ära, proovi kasutada toidupalli või ajatatavat toidujaoturit.
 • Kui kass kerjab toitu, jaga talle selle asemel hellitusi ja tähelepanu.
 • Jäta kindlasti iga päev aega kassiga mängimiseks. Hellita teda mõne uue mänguasjaga või kasuta lihtsalt kortsutatud paberit.
 • Osta kassile kõrge kraapimispuu või aktiivsuskeskus, et ta saaks ronida.
 • Kui sa paned lihtsalt toidu mõnikord teise kohta või teisele tasandile, sunnid oma kassi toidu saamiseks liikuma.
 • Ole ettevaatlik maiustega, neis võib olla palju kaloreid.
 • Palu, et loomaarst soovitaks sulle kaalujälgimise toitu.
 • Proovi anda kassile konserve või märgtoitu kotis, sest need tekitavad kergemini täiskõhutunde ja on vähem tõenäoline, et kass hakkab otsima maiusi või toitu kerjama.
 • Jälgi, et sinu kassi toit oleks alati täisväärtuslik ja tasakaalustatud.

Kuigi sina ise vastutad selle eest, et sinu kassi kehakaal on tervislik, võib loomaarst öelda, kui kass on ülekaaluline ja soovitada, mida ette võtta, et sinu lemmik oleks õnnelik ja terve.

Artikli on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S and Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted