Kas kassidel võivad olla kõhugaasid?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas kassidel võivad olla kõhugaasid? Kuigi see pole ilmselt kõige parem jututeema õhtusöögilauas, on loomaomanikel oluline teada, miks nende lemmik puuksutab.

Nagu teisedki seedetrakti funktsioonid, on loomade kõhutuul loomulik nähtus. Kuigi mitte nii sageli (ja valjult) nagu koerad ja inimesed, väljutavad tõepoolest ka väärikad kassid kõhugaase. Liigsed kõhutuuled võivad anda märku seedeprobleemidest nagu kõhulahtisus või vedel väljaheide. Kuna paljud kassid käivad oma häda tegemas õues, võib kõhutuul olla kõige selgemaks vihjeks, et midagi on korrast ära.

Miks kassid puuksutavad?

Kõhupuhitus tuleneb tavaliselt gaaside kogunemisest seedesüsteemi, mis seejärel need kehast vabastab. Paljudel juhtudel on kõhupuhitus normaalne. Liigsed kõhugaasid võivad tuleneda sellest, et kass neelab alla liiga palju õhku.

lõõgastunud kass diivanil
Ka toiduallergia ja toidutundlikkus võivad olla liigsete gaaside põhjuseks. Tegelikult peetaksegi puuksutamise üheks peamiseks põhjuseks toitu. Maailma Väikeloomaarstide Assotsiatsiooni (WSAVA) ülemaailmsesse "Toitumise sõeluuringu riskifaktorite kontrollnimekirja" toiteväärtuse hindamiseks on kõhupuhitus lisatud kui "seedetrakti muutunud funktsioon". WSAVA hindab snäkkide, maiuste, lauatoidu, ravimite manustamiseks kasutatavate toitude ja toidulisandite ehk põhimõtteliselt kõige toiteväärtust, mida sinu kass oma kõhtu paneb.

Toit ja kassi kõhugaasid

Õige kassitoidu valimine oma sõbrale on esimene samm tema kõhugaaside ohjamiseks. Vali toitumiskava, mis sisaldab vajalikke vitamiine ja mineraalaineid ning sobib sinu kassi suuruse, vanuse ja aktiivsusega. Kiudained sobivad näiteks kassi seedimisele ideaalselt, aga teatud kiudained võivad tekitada liigseid gaase. Teatud juhtudel võib loomaarst soovitada raviotstarbelist kassitoitu, mis on spetsiaalselt valmistatud seedimise korralikuks tagamiseks.

Kõhugaasid on lisaks üheks põhjuseks, miks ei tohiks kassidele anda inimtoitu. Kuigi sinu kass võib taluda mõnda inimtoitu, on parem jääda toidu juurde, mis on mõeldud spetsiaalselt sinu karvase sõbra jaoks, rõhutab USA suurim loomade heaoluorganisatsioon RSPCA. Organisatsioon hoiatab, et suurem osa inimese toidust ei vasta kasside toitumisvajadustele ja mõned toidud võivad olla isegi mürgised.

Kui sa tahad anda oma kassile inimtoitu, küsi alati enne oma loomaarstilt, kas see on ohutu. Ja ära anna talle liiga palju maiuseid.

Kõhupuhitus ja terviseprobleemid

Harvadel juhtudel võib kõhugaaside põhjuseks olla tõsine haigus nagu tritrihhomonnoos (Tritrichomonas foetus). Liverpooli ülikooli sõnul võib selle sooleparasiidi all kannatavatel kassidel kõhupuhitusega kaasneda "halva lõhnaga" kõhulahtisus. Kui sinu kassil on teisi seedehäireid, sealhulgas kõhulahtisus ja oksendamine ning tema kõhugaasidel on tugev lõhn, vii ta kohe loomaarsti juurde, et kontrollida, ega tal ei ole mõnda tõsisemat terviseprobleemi.

Ole rahulik, enamik kassi kõhugaasidest ei anna põhjust muretsemiseks. Neid juhtub harva ning kui juhtub, on kass ilmselt sama üllatunud nagu sina isegi. Kassid on elegantsed olendid, ja enamasti sa ei kuule ega haista oma lemmiku kõhutuult, sest see on peen ja õrn nagu ta isegi.

Enamasti on piuks lihtsalt piuks. Kui sa aga muretsed, pöördu kindlasti loomaarsti poole. Loomaarst soovitab kvaliteetset toitu, mis sobib sinu lemmiku seedesüsteemile.

Autorist

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien on kirjanik, ema ja kauaaegne kassiomanik, kelle majapidamist valitsevad kaks vene lühikarvalist kassi. Tema töid võib leida portaalides Care.com, What to Expect ja Fit Pregnancy, kus ta kirjutab lemmikutest, rasedusest ja pereelust. Leia ja hakka teda jälgima Instagramis ja Twitteris @brovelliobrien.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S and Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted