Kui palju on maailmas kassitõuge?

Avaldanud Erin Ollila
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kuigi sinu kass on ainulaadne, on tal palju sarnasusi teiste sama tõu esindajatega. Tutikesed tema kõrvade otsas, kuldselt helkivad silmad või valjuhäälne näugumine võivad pärineda mõnelt puhtatõuliselt esivanemalt. Aga kui palju kassitõuge on üldse olemas?

Kassitõugude ajalugu

National Geographic'u, andmetel hakkasid kassid inimeste lähedust otsima ja meie teraviljavarusid ohustavaid närilisi hävitama juba 8000 aastat tagasi. Kassihuvilised hakkasid alles 19. sajandil kasse teadlikult aretama, et kinnistada kas teatud väliseid jooni või käitumist. Mõned valitud tõud, näiteks Egiptuse mau, sarnanevad tugevalt oma metsikutele esivanematele Lähis-Ida kõrbetest (või Meini kassi puhul lumisest Põhja-Ameerikast). Üldiselt on enamik kassitõuge sündinud inimeste soovist oma kõige nurruvama sõbra omadusi kujundada.

Erinevalt koertest on kassid pärast meie esivanemate talude ümber uudistama hakkamist geneetiliselt väga vähe muutunud. Kuna kasse ei ole kunagi kasvatatud konkreetsete jahi- või karjatööde jaoks, on nendevahelised erinevused väiksemad, kui koerte puhul (võrreldes omavahel näiteks Rotveileri ja Beagle'i).

Kohev hallikasvalge kass istub kassikohvikus puidust laual

Kui palju on maailmas kassitõuge?

Kassitõugude arv maailmas võib erineda sõltuvalt tõuregistrist. Rahvusvahelised kasside tõuregistrid ja teised organisatsioonid hindavad kassitõugude registreerimisel erinevaid omadusi ja seetõttu on tõugude koguarvus suuri lahknevusi – igal juhul on tunnustatud kassitõuge oluliselt vähem kui koeratõuge. Näiteks kui Encyclopaedia Britannica's on loetletud vaid 15 kassitõugu, siis maailma suurimas geneetilises kasside tõuregistris, Rahvusvahelises Kassiliidus, on registreeritud 73 erinevat kassitõugu. Paljude teiste tunnustatud tõuregistrite ja ühingute hinnangul jääb tõugude arv nende kahe vahele.

Näiteks Suurbritannia juhtiv tõukasside registreerimise organisatsioon GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy), tunnistab 2022. aastal 40 erinevat kassitõugu. Rahvusvaheline Kassiregistrite Liit Fédération Internationale Féline, mille liikmesorganisatsioonid on neljakümnes riigis, tunnustab 48 tõugu, mis on jagatud nelja kategooriasse.

On mitmeid põhjusi, miks erinevad ühendused kvalifitseerivad kassitõuge erinevalt. Kõige lihtsam põhjus on üldine klassifikatsioon. Mõned registrid ei tunnusta uut tõugu, kui kassi vanemate nimesid ja tõugu ei saa tuvastada teatud arvu põlvkondade jooksul. Lisaks loetakse mõnes ühingus erinevad kassitüübid ühe klassifikatsiooni alla, teistes aga jagatakse need erinevatesse kategooriatesse. 

Kui palju on maailmas kassitõuge? Pole olemas üht kindlat arvu – veel üks väike tõend selle kohta, et kassid käivad mööda oma rada.

Kas uusi kassitõuge üldse kunagi registreeritakse?

Üldiselt püsivad erinevate registrite aktsepteeritud tõugude nimekirjad muutumatutena. Siiski aretatakse ja tutvustatakse uusi tõuge eesmärgiga saada neile tunnustus. Näiteks andis GCCF 2020. aastal eeltunnustuse Lykoi tõugu kassile. 

Kassitõugusid aretatakse sageli ka teatud kindlate pärilike tunnustega kassidest. Kui see tunnus on raskesti mõistetav või seotud geneetiliselt päritava haigusega, võib aretustöö osutuda vastuoluliseks. GCCF ja teised organisatsioonid on kasvatajatele kehtestanud ranged eeskirjad tagamaks, et tõupuhtad kassid oleksid terved ja neil puuduks eelsoodumus pärilikele probleemidele.

Pole tähtis, kas kassil on sinised silmad, viis varvast või uhke triibuline karvkate – kõige parem kass on ikka see, kes tahab sinuga koos koju tulla! Varjupaikades on tuhandeid kasse, kes ei ole küll tõupuhtad, kuid ootavad, et sa tuleksid ja annaksid neile kodu terveks eluks. Kui sa tahad rohkem teada oma kassi tõu kohta või mõtled endale uut kassi võtta, uuri pisut lähemalt tõugude ainulaadsete omaduste kohta. Loomaarst annab sulle parimat teavet sinu lemmiku kohta ja ütleb, mida on vaja silmas pidada, et ta oleks õnnelik ja terve. Ja ära unusta, et ka segaverelised kassid on fantastilised. Ühendkuningriigis ootavad igal aastal päriskodu tuhanded kassid, kellest paljudel on oma puhtatõuliste esivanematega sarnased pärilikud tunnused. Pole oluline, kui palju on maailmas kassitõuge, kui sul on kodus sinu jaoks parim kass, keda armastad ning kelle ainulaadsetest omadustest sa lummatud oled.

 

Autorist

Erin Ollila

Erin Ollila usub sõnade jõudu ja seda, kuidas sõnum võib sihtrühma mõjutada ja isegi muuta. Tema kirjutisi võib leida kõikjalt Internetist, aga ka trükitud kujul. Nende seas on intervjuusid, teiste nime all kirjutamist, blogimist ja loomingulist ulmekirjandust. Erin tegeleb innukalt otsingumootorite optimeerimise ja sotsiaalmeediaga. Ta on omandanud magistrikraadi loovkirjutamise erialal Fairfieldi ülikoolist. Võta Eriniga ühendust Twitteris @ReinventingErin või vaata tema kohta lisateavet aadressil http://erinollila.com.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted