Täiskõhutunde tähtis roll kassi kaalule ja tervsele

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas sa muretsed, et sinu kass on ülekaaluline? Mõne inimese arvates on pontsakas kass armas, aga loom ise ei pruugi olla nii õnnelik (ja terve), nagu sa arvad. Kaaluprobleemide üheks võimalikuks põhjuseks on kassitoit, mis ei tekita täiskõhutunnet. Täiskõhutunne ehk küllastatus tähendab rahulolu ja see on oluline nii loomadele kui inimestele. Kui sinu kassi toit ei kustuta tema nälga, hakkab kass söögikordade vahel maiuseid nuruma. Kui sa kasutad tasakaalustatud toitu, mis tekitab kassil täiskõhutunde, saad hoida kassi kaalu kontrolli all ja tal on hea olla ka söögikordade vahelisel ajal.

Miks kaal on oluline

Nagu inimesedki, kaalub üha rohkem kasse ideaalkaalust rohkem ja see võib tekitada terviseprobleeme. Organisatsiooni International Cat Care sõnul kipuvad ülekaalulised kassid olema vastuvõtlikumad sellistele pikaajalistele haigustele nagu diabeet, põiehaigus ja artriit. Nii, et kuigi kassi pruntis kõht võib armas olla, on sinu kassi huvides hoida teda tervislikus kaalus.

On loomulik, et sa muretsed, kui kass kaalus juurde võtab. Esimese asjana peaksid pöörduma loomaarsti poole ja uurima, ega kaalutõus ole põhjustatud mingist terviseprobleemist. Kõige tõenäolisemalt sööb sinu kass lihtsalt liiga palju ja kulutab liiga vähe kaloreid. Kui läbivaatus näitab, et ülekaaluks pole muud põhjust, tuleks muuta kassi toiduvalikut ja anda talle toitu, mis tekitab täiskõhutunde.

Ära vähenda lihtsalt toidu kogust

Kui sinu kassil on pärast söömist kõht täis ja ta tunneb end rahulolevalt, on vähem tõenäoline, et ta väljaspool söögiaega maiuseid kerjab. Tänu sellele on sul palju kergem jälgida, kui palju ta sööb ja lisaks on teie koosveedetud aeg märksa nauditavam.

Mõned omanikud pelgavad toidu väljavahetamist, sest kardavad, et kassile uus toit ei meeldi ning nad pigem ainult vähendavad toidukogust. See ei ole kaugeltki ideaalne. Esiteks jääb sinu kass näljaseks ja lisaks võib ta saada vähem tähtsaid toitaineid nagu vitamiinid, valgud ja mineraalid.

Turvaliseks ja tervislikuks kaalulangetuseks mõeldud toitudes on seda kõike arvestatud. Neis võib täiskõhutunde tekitamiseks olla küll rohkem kiudaineid, aga samal ajal on kõik teised olulised toitained tasakaalus. Mõned kaalulangetamiseks välja töötatud toidud võivad isegi muuta kassi ainevahetust, soodustades rasva ladestamise asemel hoopis selle põletamist.

Mida pakkuda

Lemmikloomatoitude valik on peadpööritav. Mainekate ja välja kujunenud brändide toitude kasutamine on kindel ja annab küll rahulolu, aga sa peaksid sellegipoolest veenduma, et valitud toit sobib kaalu langetamiseks.

Kui sa tahad hakata oma kassi kaalu langetama, kaasa sellesse plaani ka loomaarst. Loomaarst võib aidata sul valida õiget toitu, anda nõu kasutatavate koguste kohta ja jälgida kassi edusamme, tagades, et kaalu langetamine toimub ohutus ja tervislikus tempos.

Supermarketites ja isegi lemmikloomakauplustes ei pruugi olla spetsiaalseid kaalu langetavaid toite, mida sa vajad. Kui sinu kassi kaal on jälle normis, võid hakata uuesti eelmist toitu kasutama, aga pea enne seda siiski nõu oma loomaarstiga.

Võta aeg liikumiseks

Lähivõte pruunist triibulisest roheliste silmadega kassist.
Mis puudutab kassi kaalu, siis pole asi loomulikult ainult toidus. Kassid vajavad liikumist nagu nende kahejalgsed sõbradki. Tänapäevased toakassid lihtsalt ei liigu piisavalt, et kulutada ära kaloreid, mida nad tarbivad. Lisaks sellele, et sa annad oma kassile õiget toitu, mis tekitab tal täiskõhutunde, võta kiindlasti iga päev aega temaga mängimiseks.

Sinu kass ootab, et sa aitaksid tal oma kaalu säilitada, seega pead olema tema liikumiskava koostamisel ja sellest kinnipiamisel järjekindel. Õige toidu, piisava mängimise ning liikumisega saab sinu ülekaalulisest kassist ruttu tervise ja elujõu võrdkuju. Sinu kass näeb parem välja, tunneb end paremini ning ta tänab sind selle eest.

Autorist

Kara Murphy

Kara Murphy

Vabakutseline kirjanik Kara Murphy elab Eries, Pennsylvanias ja tal on kass, kelle nimi on Olive.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

 • Tips for Feeding Your New Kitten

  Kittens grow a lot in their first year, so it is important to provide them with the proper nutrients early, so they grow up healthy and strong. Learn more.
 • Feeding fish to cats

  154502253 Discover whether or not feeding fish to your cat has any real benefits. Learn how fish can be properly included into your cat
 • How and When To Feed Your Mature Cat?

  Cat eating stew Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Kitten Foods - Hill's Pet

  Selecting the right food for your kitten is a key to quality nutrition and a long, healthy life. Learn more about how to select the right kitten food.

Seotud tooted