Toiduained, mis on kassidele ohtlikud või mürgised

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kindlasti tahate te hoolitseda selle eest, et teie kass saaks parimat kassitoitu, mis vastab tema toitumisvajadustele. Aeg-ajalt võib teil tekkida kiusatus anda talle oma laualt palakesi ja maiustusi, kuid pidage meeles, et teatud toidud võivad talle mürgised olla. Vaatame, millised toidud on kassidele kõige mürgisemad.

Sibulad ja küüslauk

Sibulad, küüslauk, šalotid ja talisibul võivad kahjustada teie kassi punaseid vereliblesid ja põhjustada aneemiat. Need toidud on reeglina mürgised suurtes kogustes, kuid kokkupuude kontsentreeritud sibula või küüslauguga, näiteks sibulasupisegu või küüslaugupulbriga võib samuti olla mürgine. Kass, kellel on letargia sümptomid, nõrkus, vähenenud söögiisu, kahvatud igemed ja oranž kuni tumepruun uriin, tuleks kohe loomaarsti juurde viia.

Tabby cat approaches woman by standing on the arm of a green and white plaid couch.

Toores muna, toores liha ja luud

Täpselt nagu inimestel, võib ka kassidel toore muna või toore liha söömisest tekkida salmonelloos või E. coli mürgitus. Haiguse sümptomid võivad olla erinevad, aga nende hulgas on oksendamine, kõhulahtisus ja letargia. Salmonelloos ja E. coli võivad üle kanduda ka inimestele, seepärast peske pärast söögitegemist hoolikalt käsi ja hoidke kassi toorest toidust eemal. Toores muna sisaldab ka ensüümi, mis võib põhjustada naha ja karvkatte probleeme. Ärge laske kassil ka tooreid konte süüa – need võivad talle kurku minna, vigastada seedeelundkonda või kahjustada hambaid.

Šokolaad ja kofeiini sisaldavad joogid

Me oleme kõik kuulnud, et šokolaad võib olla koertele surmavalt ohtlik, aga see on sama mürgine ka kassidele. Šokolaad sisaldab aineid nimega metüülksantiinid, mis võivad põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust, palavikku, lihasvärinaid, häireid südamerütmis, ebamugavustunnet kõhus, suurt janu ja krampe. Metüülksantiine leidub ka kofeiini sisaldavates jookides ning neid tuleks vältida. Kui teie kassil tekivad need sümptomid, pöörduge loomaarsti poole. Rusikareegel ütleb, et tumedam šokolaad on ohtlikum kui piima- ja valge šokolaad.

Alkohol ja toores tainas

Alkohoolsed joogid ja toidud, mis sisaldavad alkoholi, võivad teie kassile ohtlikud olla. Seedehäired võivad põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, värinaid, desorientatsiooni, hingamisraskusi, koomat ja isegi surma. Samuti on tähtis hoida kassi eemale toorest taignast. Toores tainas põhjustab kõhu paisumist või tekitab seal alkoholi. Kui teie kass on alla neelanud kas või väikese koguse alkoholi, viige ta kohe loomaarsti juurde.

Piim ja piimatooted

Teie kassile võib küll piima joomine meeldida, aga see ei ole talle tingimata hea. Kassidel on raskusi piimas leiduva laktoosi seedimisega, mis võib põhjustada seedehäireid või kõhulahtisust. Suurem osa kasse puutub laktoosiga kokku vaid poegadena ja emapiima kaudu. Kuna kassipojad joovad emapiima vaid mõned nädalad, ei ole nende seedesüsteem laktoosi töötlemiseks valmis. Ehkki teatud kassidel ei ole piima talumisega raskusi, ei ole kassipoegadele soovitatav anda midagi peale emapiima, sest muidu võivad neil tekkida seedehäired.

Viinamarjad ja rosinad

Ka väike kogus viinamarju ja rosinaid võib teie kassi haigeks teha – neist võib tekkida isegi kiire neerupuudulikkus. Mõnikord tekib 12 tunni jooksul pärast allaneelamist oksendamine. Muud 24 tunni jooksul avalduda võivad nähud on letargia, kõhulahtisus, vähenenud söögiisu, kõhuvalu ja vähenenud urineerimine.

Ehkki ei ole teada miks, võivad viinamarjad ja rosinad põhjustada kassidel neerupuudulikkust ning isegi väike kogus võib kassi haigeks muuta. Selle varasteks nähtudeks on korduv oksendamine ja hüperaktiivsus. Ehkki mõned kassid ei näita mingeid haiguse märke, on siiski parem oma kass viinamarjadest eemale hoida ning mitte hoida viinamarju ja rosinaid laua peal, kus need on kassile kättesaadavad.

Koeratoit

Ehkki koeratoit ei ole kassidele mürgine, vajab kass hoopis teistsuguseid toitaineid kui koer. Kassitoit peab sisaldama palju A-vitamiini, tauriini, arahhidoonhapet ja valku, mida koeratoidus leidub palju vähem. Koerad saavad hakkama vähema A-vitamiini ja valguga, kassid aga mitte. Koerad suudavad ka ise tauriini ja arahhidoonhapet toota, kuid kassid peavad seda saama toidust. Ilma piisava koguse tauriinita võivad kassil tekkida südamehaigus, nägemis- ja hambaprobleemid.

Kuidas takistada kasse ohtlikke toite söömast

Teie kassi elu ja heaolu sõltuvad sellest, mis toitu ta sööb. Kui hoiate mürgised ja ohtlikud toidud tema käpaulatusest eemal ja tagate, et ta sööb tasakaalustatud toitu, aitate tal terve püsida.

Siin on mõned lihtsad nipid, kuidas mitte lasta oma kassil ohtlikke ja mürgiseid toite süüa:

 • Hoidke toitu kassile kättesaamatus kohas. Uudishimuliku kiisu puhul võib olla vajalik panna kapiustele kassikindlad lukud.
 • Ärge laske kassi toiduvalmistamise või söömise ajal lauale.
 • Ärge andke talle oma laualt süüa.
 • Seda on eriti tähtis silmas pidada pühade ajal. Siis leidub kodus tõenäolisemalt rohkem maitsvat toitu, mis võib teie kassi kõhtu ärritada ja talle isegi halba teha.

Kui märkate või kahtlustate, et teie kass on söönud mõnd neist toitudest, viige ta kohe loomaarsti juurde. Mõned neist toitudest võivad põhjustada vaid kerget ebamugavust, teised aga võivad olla tervisele ohtlikud. Kahtluste korral küsige nõu loomaarstilt.

Seotud artiklid

 • Tips for Feeding Your New Kitten

  Kittens grow a lot in their first year, so it is important to provide them with the proper nutrients early, so they grow up healthy and strong. Learn more.
 • Feeding fish to cats

  154502253 Discover whether or not feeding fish to your cat has any real benefits. Learn how fish can be properly included into your cat
 • How and When To Feed Your Mature Cat?

  Cat eating stew Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Kitten Foods - Hill's Pet

  Selecting the right food for your kitten is a key to quality nutrition and a long, healthy life. Learn more about how to select the right kitten food.

Sarnased tooted

 • Hill's VET ESSENTIALS DENTAL HEALTH Mature Adult Cat kassitoit kanaga

  <p>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täpselt tasakaalustatud toitainesisaldus, mis säilitab neerude ja teiste oluliste organite tööd. Sisaldab kliiniliselt tõestatud antioksüdante, Omega-6 rasvhappeid ja vähendatud koguses fosforit.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor MATURE Adult 7+ kassitoit kanaga

  Täiustatud kiudainete tehnoloogia aitab täiskasvanud tubastel kassidel karvapalle vähendada
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult kassitoit kanaga

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> on välja töötatud optimaalse vormi nimel, sisaldades kliiniliselt tõestatud antioksüdante, valke ja suures koguses Omega-3 rasvhappeid. </P> <P></P> <UL> <LI>Toetab vähese rasvasisaldusega lihasmassi ja ideaalset kehakaalu. <LI>Piiratud mineraalainetesisaldus aitab hoida kuseelundkonna tervist. <LI>Hästi seeditavad koostisosad toitainete optimaalseks imendumiseks. <LI>Toit on garanteeritult 100% kvaliteetne, ühtlane ja maitsev.</LI></UL>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor Adult kassitoit kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken on mõeldud tubastele kassidele. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.