Toidud, mis on kassidele ohtlikud või mürgised

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Kindlasti tahate te hoolitseda selle eest, et teie kass saaks parimat kassitoitu, mis vastab tema toitumisvajadustele. Aeg-ajalt võib teil tekkida kiusatus anda talle oma laualt palakesi ja maiustusi, kuid pidage meeles, et teatud toidud võivad talle mürgised olla. Vaatame, millised toidud on kassidele kõige mürgisemad.

Sibulad ja küüslauk

Sibulad, küüslauk, šalotid ja talisibul võivad kahjustada teie kassi punaseid vereliblesid ja põhjustada aneemiat. Need toidud on reeglina mürgised suurtes kogustes, kuid kokkupuude kontsentreeritud sibula või küüslauguga, näiteks sibulasupisegu või küüslaugupulbriga võib samuti olla mürgine. Kass, kellel on letargia sümptomid, nõrkus, vähenenud söögiisu, kahvatud igemed ja oranž kuni tumepruun uriin, tuleks kohe loomaarsti juurde viia.

Tabby cat approaches woman by standing on the arm of a green and white plaid couch.

Toores muna, toores liha ja luud

Täpselt nagu inimestel, võib ka kassidel toore muna või toore liha söömisest tekkida salmonelloos või E. coli mürgitus. Haiguse sümptomid võivad olla erinevad, aga nende hulgas on oksendamine, kõhulahtisus ja letargia. Salmonelloos ja E. coli võivad üle kanduda ka inimestele, seepärast peske pärast söögitegemist hoolikalt käsi ja hoidke kassi toorest toidust eemal. Toores muna sisaldab ka ensüümi, mis võib põhjustada naha ja karvkatte probleeme. Ärge laske kassil ka tooreid konte süüa – need võivad talle kurku minna, vigastada seedeelundkonda või kahjustada hambaid.

Šokolaad ja kofeiini sisaldavad joogid

Me oleme kõik kuulnud, et šokolaad võib olla koertele surmavalt ohtlik, aga see on sama mürgine ka kassidele. Šokolaad sisaldab aineid nimega metüülksantiinid, mis võivad põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust, palavikku, lihasvärinaid, häireid südamerütmis, ebamugavustunnet kõhus, suurt janu ja krampe. Metüülksantiine leidub ka kofeiini sisaldavates jookides ning neid tuleks vältida. Kui teie kassil tekivad need sümptomid, pöörduge loomaarsti poole. Rusikareegel ütleb, et tumedam šokolaad on ohtlikum kui piima- ja valge šokolaad.

Alkohol ja toores tainas

Alkohoolsed joogid ja toidud, mis sisaldavad alkoholi, võivad teie kassile ohtlikud olla. Seedehäired võivad põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, värinaid, desorientatsiooni, hingamisraskusi, koomat ja isegi surma. Samuti on tähtis hoida kassi eemale toorest taignast. Toores tainas põhjustab kõhu paisumist või tekitab seal alkoholi. Kui teie kass on alla neelanud kas või väikese koguse alkoholi, viige ta kohe loomaarsti juurde.

Piim ja piimatooted

Teie kassile võib küll piima joomine meeldida, aga see ei ole talle tingimata hea. Kassidel on raskusi piimas leiduva laktoosi seedimisega, mis võib põhjustada seedehäireid või kõhulahtisust. Suurem osa kasse puutub laktoosiga kokku vaid poegadena ja emapiima kaudu. Kuna kassipojad joovad emapiima vaid mõned nädalad, ei ole nende seedesüsteem laktoosi töötlemiseks valmis. Ehkki teatud kassidel ei ole piima talumisega raskusi, ei ole kassipoegadele soovitatav anda midagi peale emapiima, sest muidu võivad neil tekkida seedehäired.

Viinamarjad ja rosinad

Ka väike kogus viinamarju ja rosinaid võib teie kassi haigeks teha – neist võib tekkida isegi kiire neerupuudulikkus. Mõnikord tekib 12 tunni jooksul pärast allaneelamist oksendamine. Muud 24 tunni jooksul avalduda võivad nähud on letargia, kõhulahtisus, vähenenud söögiisu, kõhuvalu ja vähenenud urineerimine.

Ehkki ei ole teada miks, võivad viinamarjad ja rosinad põhjustada kassidel neerupuudulikkust ning isegi väike kogus võib kassi haigeks muuta. Selle varasteks nähtudeks on korduv oksendamine ja hüperaktiivsus. Ehkki mõned kassid ei näita mingeid haiguse märke, on siiski parem oma kass viinamarjadest eemale hoida ning mitte hoida viinamarju ja rosinaid laua peal, kus need on kassile kättesaadavad.

Koeratoit

Ehkki koeratoit ei ole kassidele mürgine, vajab kass hoopis teistsuguseid toitaineid kui koer. Kassitoit peab sisaldama palju A-vitamiini, tauriini, arahhidoonhapet ja valku, mida koeratoidus leidub palju vähem. Koerad saavad hakkama vähema A-vitamiini ja valguga, kassid aga mitte. Koerad suudavad ka ise tauriini ja arahhidoonhapet toota, kuid kassid peavad seda saama toidust. Ilma piisava koguse tauriinita võivad kassil tekkida südamehaigus, nägemis- ja hambaprobleemid.

Kuidas takistada kasse ohtlikke toite söömast

Teie kassi elu ja heaolu sõltuvad sellest, mis toitu ta sööb. Kui hoiate mürgised ja ohtlikud toidud tema käpaulatusest eemal ja tagate, et ta sööb tasakaalustatud toitu, aitate tal terve püsida.

Siin on mõned lihtsad nipid, kuidas mitte lasta oma kassil ohtlikke ja mürgiseid toite süüa:

 • Hoidke toitu kassile kättesaamatus kohas. Uudishimuliku kiisu puhul võib olla vajalik panna kapiustele kassikindlad lukud.
 • Ärge laske kassi toiduvalmistamise või söömise ajal lauale.
 • Ärge andke talle oma laualt süüa.
 • Seda on eriti tähtis silmas pidada pühade ajal. Siis leidub kodus tõenäolisemalt rohkem maitsvat toitu, mis võib teie kassi kõhtu ärritada ja talle isegi halba teha.

Kui märkate või kahtlustate, et teie kass on söönud mõnd neist toitudest, viige ta kohe loomaarsti juurde. Mõned neist toitudest võivad põhjustada vaid kerget ebamugavust, teised aga võivad olla tervisele ohtlikud. Kahtluste korral küsige nõu loomaarstilt.

Seotud artiklid

 • Cats Need Good Nutrition In Order To Stay Healthy

  Good nutrition is about the right balance of nutrients. Learn more about health issues when feeding a cat food that has an improper nutritional balance from your friends at Hills Pet Nutrition.
 • Feeding fish to cats

  154502253 Discover whether or not feeding fish to your cat has any real benefits. Learn how fish can be properly included into your cat
 • Cats and running water

  If your cat refuses to drink from her water dish, or sees it more of a toy, learn some different ways you can encourage your cat to drink from a bowl.
 • The Truth About Cats And Milk

  154502253 It is a common misconception that cats should be given milk regularly as a treat.

Sarnased tooted

 • Science Plan™ Feline Adult Õrnad lihapalad kastmes loomalihaga

  Keep your cat happy with Hill's &#153;<span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153;Tender Chunks in Gravy with Beef. Each pouch is a complete food containing the right combination of vitamins and minerals to keep your cat in the very best of health.
 • Prescription Diet™ j/d™ Feline Minced with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ parandab liikuvust kliiniliselt tõestatult 28 päevaga, pakkudes õiget tervislike toitainete tasakaalu, DHA-d (spetsiaalne Omega-3 õli) ja terviklikke Omega-3 rasvhappeid<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™ spetsiaalselt välja töötatud seedetegevuse ja väljaheidete kvaliteedi parandamiseks kassidel. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light with Tuna helps maintain ideal weight. Formulated with clinically proven antioxidants and a high level of L-carnitine to help turn fat into energy. Suitable for everyday feeding.