Vegan-kassitoit lihatoidulistele kassidele?

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kassid on loomult lihasööjad ning ehkki taimne dieet sobib teie inimestest pereliikmetele, ei ole taimne või vegan-kassitoit teie kassile hea valik.

Kasse loetakse „kohustuslikult karnivoorideks“ ehk nad on looduse poolt „kohustatud“ toidu saamiseks teisi loomi jahtima. Inimestest veganid ja taimetoitlased oskavad köögiviljadieeti tasakaalustada ja tervislikult elada, kuid kasside puhul see alati nii ei ole. Kui annate oma kassile taimset või vegan-toitu või kas või kaalute seda, siis lugege läbi järgnev tekst ja pidage nõu loomaarstiga, kes räägib teile teie kassi erivajadustest.

Kui on valida...

Kodukasside eellased olid kõrbes elutsevad kiskjad, kelle toidusedel koosnes sisalikest, madudest, lindudest, närilistest ja isegi valku sisaldavatest putukatest. Ka tänapäeva kodukassid on sageli väga osavad kütid, kui tahavad.

Kui nad ise endale toitu püüavad, söövad nad selle tervenisti ära. Suurem osa nende jahisaagist seedub energiaks, mida kass igapäevaselt vajab, ülejäänu aga oksendatakse välja karvapallidena, mis võivad teile vägagi tuttavad olla. See on tähtis, sest ehkki teie kassi „loomulikud“ toitumisharjumused ei avaldu nii sageli nagu nende metsikute suguvendade puhul, on see siiski parim viis tema tervise hoidmiseks, välja arvatud juhul, kui loomaarst soovitab teisiti. Teisisõnu, suurem osa kasse ei jahi teravilju ja köögivilju, sest nende keha ei ole ehitatud nende peal hakkama saama.

Taimne ja tervislik?

Kass on väga leidlik olend. Kui tema tavaline liha sisaldav toiduallikas ei ole kättesaadav, kohaneb ta taimse toiduallikaga, kui muud saada ei ole. Aga see roheline dieet ei anna talle kokkuvõttes õigeid aminohappeid (lihaste ehituskive) ja toitaineid, mida kass vajab täielikuks ja tervislikuks eluks, isegi kui ta hädaolukorras on valmis seda sööma.

Taimsete kassitoitude kohta on tehtud arvukalt uuringuid ning tulemused on ebaselged. Selge on aga see, et taimset dieeti ei ole lihtne tasakaalustada. Et taimne kassitoit rahuldaks teie kassi vajadusi, peab see sisaldama sünteetilisi aminohappeid, seega ei ole võimalik pakkuda kassile läbinisti looduslikku taimset toitu, mis kassi rahuldaks. Lisaks nimetatud raskusele võib see pikemas perspektiivis põhjustada raskeid terviseprobleeme. Õige toidu puudumine raskendab PetMD andmetel teadaolevalt olemasolevaid haigusi, näiteks südamehaigusi, kuseteede haigusi, kõhulahtisust ja muudki. Samuti on seda seotud südame- ja silmahaigustega, mida varem ei esinenud. Teie looma tervis ei ole seda võimalikku riski väärt.

Kui te kasutate taimset kassitoitu

Kassile tasakaalustatud taimse toidu andmine võib olla üsna kulukas. Toit ise võib teile ju taskukohane olla, aga kust te teate, et ta saab kõiki vajalikke toitaineid? Pole eriti uuringuid, mis näitaksid, et taimne dieet rahuldab teie kassi toitumuslikke vajadusi. Samas on küllalt uuringuid, mis näitavad, et õiges koguses liha sisaldav toit hoiab kassi terve ja õnneliku. Seega tuleb otsida toite, mis on läbinud kliinilised toitmiskatsed ja mis on tõestatult tasakaalustatud.

Mitmed loomaarstid, näiteks dr Armaiti May, DVM, CVA, töötavad inimestega, kes tahavad kassidele taimset toitu anda. Dr May seisukoht on, et vaadelda tuleb ka kasside uriini, et näha, kuidas kass oma uuel taimsel või vegan-dieedil hakkama saab. Isegi kui annate kassile hästi tuntud taimset kassitoitu, saab vere- ja uriinianalüüside põhjal kindlaks teha tema tervislikku seisundit. Lisaks võib vaja minna südame ultraheli ja silmade vaatlust, et teha kindlaks probleeme, mida seostatakse puuduliku taimse kassitoiduga.

Kas te olete taimetoitlane?

See on paljude taimetoitlaste ja veganite jaoks ebameeldiv vestlus. Paljud elavad põhimõtte järgi mitte põhjustada kannatusi teistele elusolenditele. Seetõttu tekib sageli küsimus, kuidas olla eetiline ning toita samal ajal kassi liha sisaldavate toodetega. Sellele küsimusele polegi lihtsat vastust. Taimetoitlust loetakse küll inimeste jaoks tervislikuks ja loomulikuks, kuid karnivoorist kassi jaoks pole see kindlasti mitte lihtne.

Mida siis teha? Teie näljane seltsiline võib saada taimetoitu, kuid lisaks peab talle tervise huvides andma sünteetilisi valke, ja alati tuleb vaadata, et see toit on läbinud AAFCO vastava eluetapi toitmiskatsed. Kahjuks puuduvad tõendid, et taimne kassitoit oleks tervislikum valik. Üldiselt võttes on kassid loodud sööma liha ning selle asendamine köögiviljadega võib olla piisav lahendus, kui lisada vastavaid sünteetilisi koostisosi. Ent sellise toidusedeli tervislikkus ja piisavus on kaheldavad, sest leitud on tõendeid, mis näitavad, et tasakaalustamata toit võib kassidel tekitada tervisehädasid. Kui tahate oma karvasele pereliikmele parimat, aga tööstus ei ole veel kasside taimetoitlaslikku elustiili tasakaalustama õppinud, siis on kõige turvalisem ja loomulikum valik lihapõhine kassitoit. Rääkige kindlasti oma loomaarstiga, kes oskab anda teie kassi toitumuslikke vajadusi arvestavaid soovitusi.

Autori tutvustus

Jamie Drake Bio Photo

Jamie Drake

Jamie on pikaajaline loomaarmastaja ja veterinaartehnik. Ta elab Pennsylvanias, ümbritsetuna paljudest karvastest sõpradest, sh koertest, küülikutest, laamadest ja kitsedest.

Seotud artiklid

 • Tips for Feeding Your New Kitten

  Kittens grow a lot in their first year, so it is important to provide them with the proper nutrients early, so they grow up healthy and strong. Learn more.
 • Feeding fish to cats

  154502253 Discover whether or not feeding fish to your cat has any real benefits. Learn how fish can be properly included into your cat
 • How and When To Feed Your Mature Cat?

  Cat eating stew Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Kitten Foods - Hill's Pet

  Selecting the right food for your kitten is a key to quality nutrition and a long, healthy life. Learn more about how to select the right kitten food.

Sarnased tooted

 • Hill's VET ESSENTIALS DENTAL HEALTH Mature Adult Cat kassitoit kanaga

  <p>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täpselt tasakaalustatud toitainesisaldus, mis säilitab neerude ja teiste oluliste organite tööd. Sisaldab kliiniliselt tõestatud antioksüdante, Omega-6 rasvhappeid ja vähendatud koguses fosforit.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor MATURE Adult 7+ kassitoit kanaga

  Täiustatud kiudainete tehnoloogia aitab täiskasvanud tubastel kassidel karvapalle vähendada
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult kassitoit kanaga

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> on välja töötatud optimaalse vormi nimel, sisaldades kliiniliselt tõestatud antioksüdante, valke ja suures koguses Omega-3 rasvhappeid. </P> <P></P> <UL> <LI>Toetab vähese rasvasisaldusega lihasmassi ja ideaalset kehakaalu. <LI>Piiratud mineraalainetesisaldus aitab hoida kuseelundkonna tervist. <LI>Hästi seeditavad koostisosad toitainete optimaalseks imendumiseks. <LI>Toit on garanteeritult 100% kvaliteetne, ühtlane ja maitsev.</LI></UL>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor Adult kassitoit kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken on mõeldud tubastele kassidele. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.