Teraviljavaba kassitoit: Mida te peate teadma

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Loomaomanikud uurivad tänapäeval suure hoolega tooteetikette ning otsivad loomatoite, mis oleksid millestki „vabad“ – näiteks gluteenivabad, rasvavabad ja suhkruvabad. Loomaomanike toitumisteadlikkus on kasvanud ja hõlmab nüüd ka armastatud neljajalgsete pereliikmete toidulauda. Me ju tahame, et meie lemmik-karvakera sööks toitu, mis hoiab ta pikki aastaid terve ja õnneliku!

Huvi selle vastu, mis käib loomatoidu sees, on viimastel aastatel viinud teraviljavabade loomatoitude tekkeni. Aga kas teraviljavaba toit kassidele on teie lemmikkiisule ikka õige valik? Paljud kassiomanikud, kes valivad oma kassile teraviljavaba toidu, usuvad, et teraviljal ei ole erilist toiteväärtust ning need põhjustavad kassidel toiduallergiaid. Aga kas need eelarvamused vastavad tõele? Siit leiate vastuste mõnele kõige levinumale küsimusele teraviljavabade kassitoitude kohta ning sellele, kas peaksite seda oma looma puhul kaaluma.

Mis on teraviljavaba kassitoit?

Teraviljavaba kassitoit on täpselt see, mida nimi ütleb – kassitoit, mille tegemisel ei ole valmistatud teravilju. Levinumad kassitoitudes kasutatavad teraviljad on nisu, maisigluteenijahu ja riis.

Woman playing with cat

Suurem osa kasse ei vaja teraviljavaba toitu. Aga leidub kasse, kes seda vajavad, näiteks kui loomaarst on diagnoosinud teraviljaallergia. Ent teraviljaallergiaga kassid on haruldased. Ajakirjas Veterinary Dermatology avaldatud uuringu järgi on mais kassidel kõige vähem allergiaid tekitav toiduallikas. Uuringus osalenud 56-st toiduallergiaga kassist põhjustas mais allergiat vaid 4 juhul. Samal ajal tekitasid 45 kassil allergiaid veiseliha, piimatooted ja/või kala. Kust te siis teate, kas teie kassil on toiduallergia? PetMD nimetab toiduallergiate võimalike sümptomitena järgmiseid:

 • Sügelemine
 • Liigne lakkumine
 • Liigne karvaajamine
 • Kiilad kohad
 • Põletikuline nahk
 • Haavandid ja koorikud
 • „Kuumad kohad“

Te saate määrata, millist tüüpi allergia teie kassil on, lastes loomaarstil läbi viia välistamiskatse, mis on toiduallergia diagnoosimise kuldstandard. See aitab määrata, mis teie kassil ebamugavusi põhjustab. Kui teil tekib allergiakahtlus, peaksite eeskätt pöörduma loomaarsti poole.

Two gray and white cats look up in anticipation.

Kas teraviljavaba tähendab gluteenivaba?

Tsöliaakia vaevab enam kui 3 miljonit ameeriklast. See on valulik haigus, mida saab ohjeldada vaid gluteenivaba dieeti pidades. Hea uudis on see, et puuduvad teaduslikud tõendid, nagu võiks sama haigus vaevata ka kasse, väidab PetMD. Seega, mis kassitoitu puutub, siis tuleb arvestada et teraviljavaba ei tähenda gluteenivaba. Teraviljade asendamiseks kasutatakse teraviljavabades kassitoitudes sageli selliseid koostisosi nagu kartul, õun ja hernes, mis sisaldavad gluteeni. Tegelikult sisaldavad mõned teraviljavabad loomatoidud süsivesikuid samasuguses koguses või isegi rohkem kui teravilja sisaldavad kassitoidud. Need süsivesikud annavad teie kiisule täieliku ja tasakaalustatud toidu, mis on hea tervise võtmeks.

Kas kassid seedivad teravilju?

Teine levinud valearvamus teraviljavaba kassitoidu kohta on see, et see sisaldab palju valku. Valk on eriti tähtis osa kassitoidust, sest erinevalt paljudest teistest loomadest on valk kassi peamine energiaallikas. Paljud inimesed, PetMD uuringu andmetel lausa 57 protsenti kassiomanikest ei tea, et ehkki kassid peavad osa oma valgust saama loomsetest allikatest, suudab nende organism väga hästi seedida ja omastada toitaineid ka kvaliteetsetest taimsetest koostisosadest.

Toit, mille valgusisaldus tuleb üksnes lihast, võib sisaldada rohkem fosforit. Fosfor on küll asendamatu toitaine, ent kõrge fosforisisaldusega toidu ja neeruhaiguste ägenemise vahel on koertel ja kassidel selge seos. Köögiviljad ja teraviljad on madala fosforisisaldusega allikaks paljudele aminohapetele, mida kassid vajavad, pakkudes samas terveks eluks vajalikku valku.

Kuidas leida kassile õiget teraviljavaba toitu

Kust te teate, et toidate oma kassi kvaliteetse toiduga? Üks viis kindlaks teha, kas tootja vastab toidukvaliteedi standarditele, on uurida, kas toit vastab Ameerika söödakontrolli ametnike liidu (Association of American Feed Control Officials)  (AAFCO) suunistele, mis on USA-s loomatoidu standardiks. Et loomatoitu võiks turustada kui „täielikku ja tasakaalustatud“ toitu, peab see vastama AAFCO toitumisstandarditele. Kõik Hill’s™-i kaubamärgiga tooted vastavad nende nõuetele või isegi ületavad neid.

Hill’s pakub mitmeid teraviljavabasid toite, mille hulgast valida, ja kõik sisaldavad täpselt tasakaalustatud koguses toitaineid, mida kass vajab tervislikuks eluks. Science Plan™-i ja Ideal Balance™-i teraviljavabade kassitoitude sarja esimeste koostisosadena on alati esitatud kana või kala, ja saadaval on nii märjad kui ka kuivad toidud.

Tähtis asi, mida kassile teraviljavaba toitu valides meeles pidada, on see, et täpselt nagu inimestel, nii on ka erinevatel kassidel erinevad toitumuslikud vajadused. See tähendab, et pole sellist üht toitu, mis sobiks kõikidele kassidele, ja seepärast pakubki Hill’s mitmesuguseid toite, mis vastaksid erinevatele toitumuslikele vajadustele.

Hill’si teraviljavaba toidusarja koostisosad toetavad tervet immuunsüsteemi ja head nägemist, aga lisaks tagavad need ka särava ja läikiva naha ja karva. Samal ajal soodustavad probiootikumid toitainete imendumist ja seedesüsteemi tervist. Nagu kõik Hill’si toidud, töötati teraviljavabad toidud välja meeskonna poolt, kuhu kuuluvad loomaarstid, doktorikraadiga toitumisnõustajad ja toitumisteadlased. Nende töö on luua tooteid, mis aitavad teie loomal elavad pikalt, tervelt ja täielikult.

Tutvuge oma kassile saadaolevate erinevate võimalustega ning valige siis toit, mis on kõrge kvaliteediga ja vastab teie kassi toitumuslikele vajadustele (ja mis teie kassile maitseb!). Teie hoolsusest on kõvasti kasu, et tagada oma kassi tervis nüüd ja ka veel kauges tulevikus.

Autori tutvustus

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy on vabakutseline publitsist, kes elab Pennsylvania osariigis Eries. Tal on kass Olive, kes õnneks karvapalle ei tekita.

 

 

Seotud artiklid

 • Cats Need Good Nutrition In Order To Stay Healthy

  Good nutrition is about the right balance of nutrients. Learn more about health issues when feeding a cat food that has an improper nutritional balance from your friends at Hills Pet Nutrition.
 • Feeding fish to cats

  154502253 Discover whether or not feeding fish to your cat has any real benefits. Learn how fish can be properly included into your cat
 • Cats and running water

  If your cat refuses to drink from her water dish, or sees it more of a toy, learn some different ways you can encourage your cat to drink from a bowl.
 • The Truth About Cats And Milk

  154502253 It is a common misconception that cats should be given milk regularly as a treat.

Sarnased tooted

 • Science Plan™ Feline Adult Õrnad lihapalad kastmes loomalihaga

  Keep your cat happy with Hill's &#153;<span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153;Tender Chunks in Gravy with Beef. Each pouch is a complete food containing the right combination of vitamins and minerals to keep your cat in the very best of health.
 • Prescription Diet™ j/d™ Feline Minced with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ parandab liikuvust kliiniliselt tõestatult 28 päevaga, pakkudes õiget tervislike toitainete tasakaalu, DHA-d (spetsiaalne Omega-3 õli) ja terviklikke Omega-3 rasvhappeid<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™ spetsiaalselt välja töötatud seedetegevuse ja väljaheidete kvaliteedi parandamiseks kassidel. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light with Tuna helps maintain ideal weight. Formulated with clinically proven antioxidants and a high level of L-carnitine to help turn fat into energy. Suitable for everyday feeding.