Miks on liikumine kassi tervisele tähtis

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Cat image
Rasvumine ja ülekaal on suurenev probleem nii inimeste kui loomade jaoks. Arvatakse, et Euroopas on umbes 40% kassidest ülekaalulised. Lisaks teame me, et paksudest kassipoegadest saavad tavaliselt paksud kassid ja siis on kaalu langetamine raskem, seega kui sa hoiad oma kassipoega saleda, aktiivse ja tervena, on see talle kasuks terve tema elu.

Üks parimaid ja lihtsamaid meetodeid oma kassi kehakaaluga seotud vaevuste ärahoidmiseks on liikumine. Kui sa hoiad oma kassipoega erinevatel viisidel aktiivsena, on ta elu pikem ja õnnelikum.

Kassipojad, kes käivad õues

Paar nädalat pärast viimaseid vaktsineerimisi võid otsustada, et lased oma kassipoja õue. Kui sa seda teed, pole sul vaja muretseda, et ta piisavalt liikuda ei saa. Kassipojad hakkavad instinktiivselt omas tempos ringi hulkuma, jahti pidama, ronima ja maailma avastama, tagades sellega endale vajaliku liikumise.

Välismaailm on väikese kassipoja jaoks hirmutav koht, nii et jälgi teda alguses hoolikalt. Mida väiksem kassipoeg on, kui ta õue pääseb, seda ettevaatlikumalt ta maailma avastamist alustab ega lähe üldiselt kodunt kaugele. Alguses võid lihtsalt lävepakul istuda ja jälgida, mida ta teeb. Ära sunni teda, lase tal alguses lähtuda oma loomulikkust uudishimust ja sa näed, et tema enesekindlus kasvab peagi. 

Enne, kui sa kassipoja õue lased, kontrolli hoolikalt, kas aias on midagi tema jaoks ohtlikku. Kassipojad võivad pugeda uskumatult väikestesse kohtadesse. Kassiukse kasutamine annab su kassile vabadustunde, mida kassid nii väga armastavad. Sa võid kasutada mikrokiibiga ust, et soovimatud külalised sisse ei pääseks!

Kassipojad, kes elavad toas

Kassid armastavad vabadust, maailma uurida ja ringi kolada. Paljud kassid, kes elavad ainult toas, eriti kui on ka teisi kassi, võivad sattuda stressi ja neil võib tekkida käitumisprobleeme. Mõtle hoolikalt, enne kui võtad endale toakassi ja aruta loomaarstiga võimalikke probleeme. 

Kui sa valid oma kassipojale elu siseruumides, pead palju rohkem vaeva nägema, et tal oleks väljund oma loomulikele instinktidele, nagu jahipidamine, ronimine ja kraapimine ning et ta oleks piisavalt stimuleeritud. Selleks, et sinu kassipoeg oleks vormis ja terve, vajab ta liikumist. Õnneks aitab mängimine seda vajadust rahuldada. Kõik kassid armastavad mängida, aga toakasside jaoks on see eluliselt oluline.

Parimad mängud ja mänguasjad on turvalised ning julgustavad sinu kassi jälitama, hüppama, objekte põrgatama ja käppadega püüdma. Kassid armastavad liikuvaid mänguasju, nende jaoks on ülimalt põnev kõik, mida nööri otsas liigutatakse. Võid osta oma kassile ka mehaanilisi mänguasju, mida nad saavad taga ajada. 

Sinu kiisule meeldib ronida ja end peita. Sa võid talle selleks otstarbeks osta aktiivsuskeskuse või luua ronimiseks teisi turvalisi kohti. Ära unusta ka kraapimisposti. Kraapimine on kassidele iseloomulik käitumine, mis aitab neil oma küüsi hooldada ja territooriumi märgistada. Kraapimispost aitab tõsta kiisu õlgade ja selja toonust ning muidugi säästa ka sinu mööblit!

Pea meeles, et kassid on targad ja tüdinevad kergesti. Hea nipp on kassipoja mänguasju vahetada, et tal oleks oma tegevuses rohkem vaheldust.

Lisaks mänguasjade andmisele varu endale iga päev vähemalt 20 minutit kassiga mängimiseks. See aitab hoida kassipoja lihaste toonust ja liigeste paindlikkust. Samuti on see lihtsalt suurepärane viis oma lemmikuga suhtlemiseks. Kassid ja kassipojad tahavad tavaliselt mängida kõige rohkem viis minutit korraga, nii et ära üllatu või muretse, kui nad tunduvad tüdinevat. Parem on mängida mitu korda ja korraga lühemat aega.

Paksud kassid

Kui hoiad oma kassipoja vormis ja hea tervise juures, väldid ühtlasi ülekaalu tekkimist. Euroopa loomad muutuvad üha paksemaks ja eksperdid usuvad, et kodukassid kaaluvad rohkem, kui nad peaksid. Kaal kipub eriti kergesti tõusma steriliseeritud kassidel. Et sinu kassipoeg ei täiendaks seda masendavat statistikat, järgi mõnd lihtsat reeglit.

  1. Kõigepealt anna oma kassipojale tasakaalustatud täistoitu. Kassipoja tervise ja kasvamise seisukohalt on eriti tähtis, et tema toidus oleks õige toitainete tasakaal. Samuti on oluline valida kassipoegade, mitte täiskasvanud kasside toit. Kassipoegade kehas toimuvad 12 arengukuu jooksul tohutu suured muutused. Kassipojad vajavad spetsiaalselt välja töötatud toitu, mis toetab nende kasvu ja tagab, et neist saavad terved kassid. Kui sul on küsimusi või kahtlusi, siis pöördu oma loomaarsti poole.
  2. Ära anna oma kassile inimese toitu. Kui sa tahad anda kassipojale maiuseid, kasuta neid, mis on mõeldud spetsiaalelt kassipoegadele ja arvesta päevast toidukogust.
  3. Jälgi, et sinu kassipoeg saaks palju liikuda. Sa ju tahad, et tal oleksid terved lihased, liigesed ja luud ning muidugi ka seda, et tal oleks võimalik uurida ja õppida tundma oma kodu, samuti inimesi ja loomi, kellega ta seda kodu jagab.
  4. Kontrolli korrapäraselt kassipoja kaalu. Küsi loomaarstilt vastav diagramm, mille alusel näed, kas sinu kassipoeg kasvab tervislikult ega lähe liiga paksuks. Paksudest kassipoegadest saavad sageli paksud kassid, nii et on oluline hoida oma lemmikut algusest peale saledana.
  5. On hea harjutada oma kassipoega igakuiste kaalumistega kliinikus või kodus. Kaalumuutusi on sageli lihtne kahe silma vahele jätta, need võivad aga anda märku tulevastest probleemidest, seega on regulaarne kaalukontroll väga hea harjumus (ka meie, inimeste jaoks!).

Kassipoja mõju sinu tervisele

Kui rääkida tervisest, siis kas sa teadsid, et kassipoja võtmine on väga oluline ka sinu tervisele ja heaolule? Uuringud näitavad näiteks, et oma lemmiku silitamine aitab langetada vererõhku. Ilmselt pole see muidugi sinu jaoks väga suur üllatus. Lõppude lõpuks pole sul vaja teadlasi, et mõista, kui õnnelikuks su kassipoeg sinu teeb.

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted