Nahk ja toidutundlikkus koertel

 

Kas teie koer kratsib end?

 

 

Kahjustatud või ärritatud nahk on koertel üsna levinud nähtus, kuid häirib siiski neid teid kui ka koera.

Kui märkate, et koer end kratsib, sügeleb, lakub või hõõrub tavalisest enam, siis võib teda vaevata mõni nahahäda. Kui märkate oma koera juures järgmisi käitumisi, siis vaadake kõige problemaatilisemad kohad üle. Siit leiate mõned tavalisemad koerte nahahädade sümptomid:

 • Punased laigud, täpid või vistrikud
 • Kärnad, koorikud või paksenenud nahk
 • Ketendavad kohad
 • Sügelemine, kratsimine, hõõrumine või lakkumine
 • Karvakadu
 • Naha halb lõhn

Kui märkate oma koeral neid nahahaiguse märke, siis viige ta loomaarsti juurde läbivaatusele.

Nahahaiguste põhjused

 

Keskkonnaallergiad

Koerte nahaprobleemid on mõnikord keskkonnaallergeenide tagajärg. Koerte nahaallergiad kipuvad välja lööma kindlates kohtades: nägu, kõrvad, käpad, sabajuur, küünarnukkide alune ja kubemepiirkond. Allergiad löövad tavaliselt välja vahemikus 3. elukuust 6. eluaastani. Küsige oma loomaarstilt, kas teie koerale tuleks teha allergiatest.
Keskkonnaallergeenideks võivad olla õietolm, hallitusseened ja tolmulestad. Need allergeenid kanduvad edasi õhuga ja võivad esineda aastaringselt, v.a õietolm, mis liigub peamiselt kevaditi. Teie koera nahk on peamine allergeenide vastane barjäär, mis hoiab kutsa tervena, ja seepärast ongi nahahooldus nii tähtis.
Koerte nahaallergiad kipuvad olema kroonilised ja nõuavad eluaegset hooldust. See tähendab koera pesemist sügelemisvastase šampooniga, mis aitab ta nahka rahustada. Ka toit mängib teie koera naha tervises tähtsat rolli. Naha tervise hoidmiseks valmistatud toidusegule üleminek võib ärritust vähendada.

Parasiidid ja kirbud

 

Kirbud, täid ja lestad võivad kõik koertel nahaärritust põhjustada. Parasiidihammustused ärritavad ning panevad koerad end hammustama ja kratsima, mis kahjustab nahka. Mõned koerad on parasiidihammustuste suhtes eriti tundlikud ehk ülitundlikud, ja neile võib ka üks kirbuhammustus suurt ebamugavust valmistada.

Infektsioonid

Bakteriaalsed ja seeninfektsioonid võivad põhjustada koeral nahaprobleeme ja mõjutada tema üldist tervislikku seisundit. Infektsioonide põhjused võivad olla mitmesugused, sh ka allergiad, kuid infektsioonidele on kõige vastuvõtlikumad lahtised haavad või sisselõiked, mis on ka kõige suuremaks ohuks teie koera nahale ja üldisele tervislikule seisundile. Kui arvate, et teie koeral on nahainfektsioon, pidage nõu oma loomaarstiga.

Toiduallergiad

Nagu inimestel, võib ka koertel tekkida toidutalumatus, mille põhjuseks on reaktsioon teatud tüüpi valkudele koera toidus. Teie loomaarst saab teha allergiatesti ja kindlaks määrata, kas teie koeral on toiduallergiaid, ja soovitada koeratoitu, mis leevendab toidutalumatusega koerte probleeme.

 

Koera naha tervise toetamine

 

Esimene asi, kui kahtlustate oma koeral nahaprobleemi, on pidada nõu loomaarstiga. Nemad saavad kindlaks teha nahaärrituse põhjuse ja valida parima raviviisi. Nende soovitused võivad hõlmata järgmist:

 

Ravimid

võivad vähendada nahainfektsiooni või raskekujulist sügelust

Toit

võib rahustada tundlikku nahka. See võib jõuda ka probleemi põhjuseni, aidates tuvastada põhjust (nt toiduallergiat). Suurel hulgal asendamatuid rasvhappeid sisaldav toit mõjub ka nahale soodsalt ja paneb karva läikima.

Toidulisandid

võivad anda koerale rasvhappeid või muid toitaineid, mis aitavad tal terveks saada.

 

Rääkige loomaarstiga

 

Teie koera naha tervis on tema üldist tervislikku seisundit silmas pidades väga tähtis. Õige pesemine, regulaarne naha ja karvkatte ülevaatamine ja loomaarsti kontrollid on hea viis hoida ära koera nahaprobleemid, et ta püsiks õnnelik ja terve. Rääkige oma loomaarstiga ka Hill’si toidutalumatuse toodetest ja koerte nahahoolduse toitudest ja maiustustest, sest mõni neist võib teie koera nahale hästi mõjuda.

 

Looma hooldamine

ARTIKLID JA TÖÖVAHENDID

Pet Care Center

 • Koera tervishoid | Hill's Pet

  Kui tahate koera võtta või kui teil on koer mitu aastat olnud, võib teil olla palju vastamata küsimusi koerte tervise kohta.
 • Dog | Breeds - Hillspet.co.uk

  Learn the personality & characteristics of dog breeds, as well as which one might be best for you. Explore our library of articles to discover more.
 • käitumine-välimus | Hill's Pet

  Me esitame endale peaaegu iga päev küsimusi oma koera käitumise kohta. Näiteks neid: Kas sa tunned end hästi? Miks sulle meeldib auke kaevata? Kas see haukumine on tõesti vajalik? Kahtlemata on koerte psühholoogia keerukas, aga asi on seda väärt, et uurida välja, mida nad mõtlevad ja miks nad niimoodi käituvad.
 • Mängimine ja sport | Hill's Pet

  Ehkki paistab, et teie koera lemmiktegevus on diivanil põõnata, vajab ta tervise hoidmiseks liikumist – nagu teiegi! Õnneks leidub hulk tegevusi, mida võite koos nautida.
 • Toitumine ja toitmine | Hill's Pet

  Kas olete kunagi parimat kutsikatoitu otsinud? Ei ole lihtne leida õiget toitu, kui riiuleid täidavad tuhanded koeratoidu margid.
 • Allikad ja otsinguriistad | Hill's Pet

  Meie artiklid on infot tulvil – ja mõned on nii erilised, et lõime nende jaoks lausa eraldi kategooria.