Millal saavad kassid täiskasvanuks? Kassipoegade kasvujuhend

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kassipoja võtmine on alati põnev ja selle jälgimine, kuidas kohmakast üliarmsast karvapallist saab kaunis ja elegantne kass, on üks suuri rõõme, mida elu pakub. Kuna paljud kassid säilitavad ka täiskasvanuks saanuna oma mänguhimulise loomuse, võib sul tekkida küsimus, millal siis ikkagi lõpeb kassi kasvamine ja mis vanuses saab temast täiskasvanud kass.

Millal on kassid täiskasvanud?

Ühel päeval jookseb sul majas ringi väike kassipoeg, kohe varsti on temast aga saanud suur kass. Võib tunduda, et kassipojad kasvavad üleöö, aga tegelikult on nende elus kuus etappi, nagu selgitab International Cat Care oma algatuses CatCare for Life . Üks viis määratleda, millal sinu kasson saanud täiskasvanuks, on vaadata, millisesse eluetappi ta kuulub:

  • Kassipoeg (0 – 6 kuud)
  • Noorkass (7 kuud – 2 aastat)
  • Täiskasvanud kass (3 – 6 aastat)
  • Küpses eas kass (7 – 10 aastat)
  • Seenior (11 – 14 aastat)
  • Eakas kass (üle 15 aasta)

Nagu inimestegi puhul, loetakse kassipoegade arenguetappe kuni kaheaastaseks saamiseni nädalate ja kuude kaupa.

Mis vanuses kassid enam ei kasva?

Sinu kass lõpetab kasvamise umbes aastasena. Kassid saavad täiskasvanuks noorkassi etapil, millele järgneb täiskasvanu etapp. Sa võid mõelda noorkassi etapist nagu oleks sinu lemmik teismeline või vaevu 20. aasta vanune — noor täiskasvanu täis energiat ja tormakust.

Suur Meini kass lamab hallil diivanil. Kui sinu kass saab täiskasvanuks, aitab loomaarst määrata, milline on tema jaoks ideaalkaal ja soovitada, millist toitu tuleks selle saavutamiseks ja hoidmiseks kasutada. Te võite koos iga kord, kui saabub uus eluetapp. sinu lemmiku toiduplaani uuesti läbi vaadata. Oluline on iga uue etapi alguses käia loomaarsti juures, see aitab sul kassi vanemaks saamisel tema tervisel ja heaolul silma peal hoida. Korrapärane kontroll aitab sul jälgida ka kassi kaalu ja kehaseisundit. Kassi hoidmine saledana terve tema elu jooksul pikendab eluiga ja vähendab selliste haiguste riski, nagu diabeet.

Tõu- ja segaverelised kassid

Valdav osa kasse on segaverelised, me nimetame neid kas lühi- või pikakarvalisteks kodukassideks. Need on ilusad, ainulaadsed kassid, kes ei ole mingit tõugu. Kuigi maailmas on olemas kümneid kassitõuge, ei erine need tõud üksteisest suuruse poolest kaugeltki nii palju nagu koerte puhul Keskmine kass kaalub umber 4 kilo. Suurim tõukass on Meini kass , isased selle tõu kassid võivad kaaluda kuni 10 kilo ja kasvada 40 cm kõrguseks! Väikseimad on Singapura tõugu kassid, kes kaaluvad kuni 3,3 kilo. Singapura kassid pole mitte ainult kõige väiksemad, aga nad saavad ka täiskasvanuks hiljem, umbes kaheaastastena.

Tõukassid kipuvad olema terviseprobleemidele altimad, sest nad on aretatud. Nii et kui sa tahad võtta tõukassi, tutvu kindlasti tõu omaduste ja võimalike probleemidega ning vali kasvataja, kes teeb kõik vajalikud tervisekontrollid. Ära võta kassi, kelle keha on äärmuslikult aretatud: näiteks kellel on väga lame nägu, tillukesed jalad või kes on täiesti karvutud. Nendel kassidel võib füüsiliste omaduste tõttu olla väga kehv elukvaliteet.

Kui kassipoeg on jõudnud noorkassi ikka, tunned juba päris hästi tema iseloomu ja sotsiaalseid ning emotsionaalseid vajadusi. Tead ka, kus on tema lemmikkont magamiseks ja milline on tema lemmikmänguasi. Kui sinu sõber suureks saab, tahad kindlasti pakkuda talle hästi tasakaalustatud täisväärtuslikku toitu, mis on valmistatud vastavalt tema eluetapile, et sinu lemmik saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid ja toitained. Loomaarst oskab soovitada sulle, milline toit on talle igas vanuses sobivaim.

Autorist

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D on auhindadega pärjatud kirjanik, toimetaja ja pikaaegne kassimamma. Ta on Kassikirjanike Ühingu (CWA) professionaalne liige ning kirjutanud valdkonna juhtivatele ettevõtetele ja organisatsioonidele, sealhulgas „Mida oodata, kui ootate” ja „NIU STEM Read” Võid jälgida teda Instagramis ja Twitteris @brovelliobrien

  

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS