Kassipoja arengu kaardistamine

Avaldanud Jean Marie Bauhaus
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kassipoja esimese eluaasta jooksul toimub nii mõndagi. On keeruline uskuda, et pisikesest peopessa mahtuvast ja õrnalt näuguvast kassipojast võib vaid kaheteistkümne kuuga kasvada täiskasvanud kass. Tüüpiline kassipoegade kasvugraafik näitab, et enamik – ja just need kõige hämmastavamad – muutusi toimuvad esimese kaheksa nädala jooksul. Vaata kassipoegade arengu ajakavast, millal ilmnevad teatud arenguetapid sinu kassipoja kassiks sirgumise teekonnal.

1 – 3 nädal: Avanevad kassipoja silmad ja ta hakkab kuulma

Pikakarvaline kass magab, käpp ümber vastsündinud kassipoja.Kassipojad sünnivad maailma suletud silmade ja kõrvadega ning veedavad esimese nädala oma elust pimedate ja kurtidena. Nende silmad ja kõrvad hakkavad avanema teisel elunädalal, ütleb Suurbritannia suurim kasside heategevusorganisatsioon Cats Protection, aga alguses pole nende nägemine ja kuulmine kuigi head. Sellel ajal oleks hea hoida neid eemal eredast valgusest ja tugevatest helidest. Kassipoegade silmad, mis on sündides sinised, hakkavad tavaliselt värvi muutma kolmandal elunädalal, samal ajal hakkavad nende kõrvad kikki tõusma ja võimaldavad saada osa helisid täis maailmast.

Cats Protection i sõnul hakkavad kassipojad paar päeva pärast sündi tegema vaikset näugumisesarnast häält, andes emale märku, et nad on näljased või hädas. Nurrumine tekib tavaliselt paar nädalat hiljem. Kassipojad muutuvad häälekamaks tavaliselt siis, kui nad hakkavad kõndima ja oma ümbrust uurima.

3 – 7 nädal: Kõndimine, võõrutamine ja liivakasti kasutamine

Kassipojad teevad oma esimesed sammud tavaliselt umbes kolme nädala vanustena. Nende liikumine on alguses ebakindel ja kõikuv, aga kui tasakaal hakkab neljandal nädalal paranema, muutuvad kassipojad enesekindlamaks ning asuvad innukalt ümbritsevat uurima. Viiendal või kuuendal nädalal, kui sinu kassipoja enesekindlus on märgatavalt kasvanud, hakkab esile kerkima tema energiline, mänguline ja uudishimulik loomus! Oma lemmikul hoolikalt silma peal hoides võid lasta tal oma ümbrust avastada ning uusi kohti, helisid ja lõhnu kogeda. See on viimane aeg hakata muutma oma kodu kassipojale ohutuks, kui sa pole seda veel teinud.

Neljandal ja viiendal nädalal peaks oluliselt paranema kassipoja tasakaalutunne. See on hea aeg tutvustada talle liivakasti, ütleb Cats Protection. Kassipojad õpivad õiget käitumist tavaliselt oma ema jälgides, seega omalt poolt pead neile vaid liivakasti tutvustama. Pea siiski meeles, et nad alles õppivad ja õnnetusi võib juhtuda.

Tahket toitu võid kassipojale anda alates kolmandast nädalast, aga võõrutamine on järkjärguline protsess, mis võib kesta mõned nädalad. Suurbritannia juhtiv lemmikloomatoidu tootja Pet Food Manufacturers’ Association (PFMA) soovitab ülemineku hõlbustamiseks anda võõrutamise varases staadiumis nii imetavale emale kui ka kassipoegadele sama kassipoegadele mõeldud täistoitu. Kuigi nad saavad ühesugust toitu, peab kassipoegadele andma võõrutamise ajal märga toitu või leotatud krõbinaid.

Kuuendaks kuni kaheksandaks nädalaks on kassipojad lõpetanud ülemineku tahkele toidule ja neid tuleks toita ainult kvaliteetse kassipojatoiduga. PFMA soovitab toidu andmisel arvestada tootja poolt pakendile märgitud juhistega ning kaaluda kassipoegade toitu täpselt köögikaaluga, et tagada õige kogus energiat ja toitaineid. Enamik kassipoegi eelistab süüa "vähe ja sageli," seega võiksid jagada oma kassipoja igapäevase toidukoguse väikesteks portsjoniteks, mida annad terve päeva jooksul. Iga kassipoeg on sellegipoolest ainulaadne, seega jälgi oma lemmiku arengut ja kehaseisundit ning kohanda toitmine vastavalt sellele. Kui esineb probleeme, siis pöördu loomaarsti poole.

8 – 12 nädalat: Sotsialiseerumine ja esimesed vaktsiinid

Kas sa teadsid, et ka kassidel vahetuvad hambad nagu inimestelgi? Kassipoja piimahambad hakkavad ilmuma teisel elunädalal ning peaksid olemas olema umbes kaheksandaks nädalaks. Neljandal elukuul hakkavad tulema jäävhambad ning hambad peaksid olema täielikult vahetunud kuuendaks elukuuks.

Selle aja jooksul peaksid oma kassipoja viima ka esimesele külastusele veterinaari juurde. Kassipoeg peaks saama esimesed vaktsiinid umbes kaheksa nädala vanuselt ja tõhustusdoosid umbes 12 nädala vanuselt. Suurbritannia suurim heategeuvslik loomade heaoluorganisatsioon RSPCA ütleb, et kasipoegi vaktsineeritakse tavaliselt kasside herpesviiruse, kasside kalitsiviiruse, kasside infektsioosse enteriidi ja kasside leukeemiaviiruse vastu. Loomaarst annab nõu, kui sinu kassipoega on vaja vaktsineerida ka mõne teise haiguse vastu.

See on kõige parem periood alustada oma kassipoja sotsialiseerimist. Kassipoja hooldamine, hellitamine ja temaga mängimine aitab tema arengule kaasa, loob teie vahele sideme ja aitab kassipojal ühtlasi harjuda sellega, et teda tõstetakse ja puudutatakse. RSPCA sõnul on see õige aeg hakata oma kassipoega tutvustama teistele täiskasvanutele ja lastele ning samuti ka tervetele, vaktsineeritud kassidele ja koertele. See aitab kassipojal valmistuda päriskoju minekuks ning kasvada emotsionaalselt terveks ja hästi kohanevaks täiskasvanud kassiks.

Väike kolmevärviline kassipoeg peidab end korvtooli all

3 – 6 kuud: Valmis adopteerimiseks ja steriliseerimiseks

Kassipoegi ei tohiks emast ja pesakonnakaaslastest eraldada enne, kui nad on täielikult võõrutatud ja sotsialiseerunud. Kassipojad kohanevad ja õpivad oma emalt kasside käitumist kuni kümnenda elunädalani ja see-tõttu tuleks oodata vähemalt nii kaua, enne kui lubad oma kassipojal uude kodusse minna. Võid oodata ka kassipoja kaheteistkümnenda nädala täitumist, et teha ise läbi kassipoja jaoks oluline teine vaktsineerimisring.

Enamik kassipoegi on valmis steriliseerimiseks umbes nelja kuu vanusena, aga loomaarst võib protseduuri läbi viia ka varem, kui ta leiab, et kassipojale saab ohutult teha üldanesteesia.

Üks aasta: Kassipojast on saanud täiskasvanud kass

Aasta vanust kassi peetakse juba täiskasvanud kassiks. Kuigi kassipojad võivad endiselt käituda kassipojalikult vallatult ja ka pisut kasvada, on sinu kassipoeg saanud täiskasvanuks ning ta on valmis üle minema kõrgekvaliteetsele täiskasvanud kassi toidule. Järgi uuele toidule üleminekul soovitatud söötmisjuhiseid, et määrata, kui palju ja kui sageli tuleks sööki anda.

Kuigi ühe aasta vanust kassi peetakse täiskasvanuks, kestab arengu mõttes kassi noorukiiga tavaliselt kuni kaheksateistkümnenda elukuuni. Temas võib endiselt olla kassipojale omast energilist mängulusti ja ka tüüpilist teismelise käitumist, mis võib hõlmata piiride katsetamist ja mässulisi tegusid, nagu mööbli kratsimine või territooriumi märgistamine. Muretsemiseks pole siiski põhjust. Kassid jõuavad küpsesse ikka pärast kaheksateistkümmet elukuud ja oma teiseks sünnipäevaks on sinu kassist saavutanud täiskasvanu isiksuse.

On imeline jälgida oma kassipoja kasvamist vastsündinust täiskasvanud kassiks. Kui sa tead, milliseid etappe sinu kassipoeg kasvamisel läbib, on sul lihtsam aidata tal kasvada terveks ja õnnelikuks kaaslaseks.

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on Oklahomas Tulsas elav lemmikloomaomanik, lemmikloomadest blogija ja romaanikirjanik, kes tavaliselt kirjutab oma neljajalgsete lemmikute tähelepaneliku pilgu all.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Seotud artiklid

 • The pick of the litter

  If you are choosing your kitten from a litter, a few simple tips can help you pick well. Take your time and ask lots of questions.
 • Adopting an Adult Cat

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Kassipoja leidmine: Kust otsida

  Kassipoegi võib saada erinevatest kohtadest. Loe, kuidas leida endale kassipoeg varjupaigast, tõuaretajalt, päästeorganisatsioonist või kohaliku ajalehe kaudu.
 • Miks kaaluda kassi võtmist varjupaigast

  Kui te võtate endale kassi, saate midagi enamat kui vaid parima sõbra – lisaks võite päästa ka tema elu. USA-s elab Ameerika loomade väärkohtlemise ennetamise ühingu (ASPCA) andmetel varjupaikades kodu ootel üle 3,4 miljoni kassi.

Seotud tooted