koerte seedimise tervis

Millised on koerte seedeprobleemid?

Seedehäire on mis tahes seisund, mis ei lase teie koeral toitu korralikult seedida või muudab toidu seedetraktist läbimise kiirust. Pöörake tähelepanu sümptomitele! Kui teie koeral ilmnevad seedehäirete sümptomid, pöörduge viivitamatult veterinaararsti poole.

Kollase tekiga naine, kes kaisutab diivanil väikest koera

#signs(anchor only visible for authoring)


Tuvastage ebamugavustunde sümptomid

Mõned teie koera seedeprobleemide sümptomid on kergesti (ja ebameeldivad) märgatavad. Ärge kartke konsulteerida oma veterinaararstiga, kui teie koeril on mõni järgmistest sümptomitest:

 • Oksendamine
 • Kõhulahtisus või lahtine väljaheide
 • Söögiisu muutus
 • Kõhupuhitus
 • Kõlab kõhus
 • Kõhukinnisus
 • Äkiline tegevusetus või depressioon
 • Sügelev nahk ja kõrvad

#causes(anchor only visible for authoring)

Mis on koerte seedeprobleemide põhjused?

Seedehäired võivad tekkida erinevatel põhjustel ja kõik need võivad tekitada teie koerale ebamugavust. Allpool jagame mõningaid kõige levinumaid koerte seedehäirete põhjuseid.

Kuldne retriiver loomaarsti kõrval loomaarsti laual
 • Äge gastroenteriit

  See on koerte seedehäirete kõige levinum põhjus. Tavaliselt koosneb see äkilisest oksendamisest või kõhulahtisusest või lihtsalt kõhulahtisusest. Selle põhjuseks võivad olla mitmed põhjused, näiteks millegi ebameeldiva allaneelamine (me kõik teame, et koerad armastavad seda teha), parasiidid, viirused või võõrkehad, kui nimetada vaid mõnda.

 • Krooniline enteropaatia või põletikuline soolehaigus

  Erinevalt äsja mainitud äkilistest häiretest võtab krooniliste enteropaatiate ilmnemine kauem aega ja kipub kestma. Kõhulahtisus ja kaalulangus on tavalised nähud. Enteropaatiad võivad olla tingitud ka erinevatest põhjustest, näiteks toiduga seotud kõrvaltoimetest või geneetilistest teguritest.

 • Koliit

  Käärsool on osa jämesoolest ja selle põletikku nimetatakse koliidiks. Tavaliselt on see väga iseloomulik ja enamikul koertel on samad tunnused: nad peavad kiiresti roojama või neil võib olla raskusi ja nad ei saa peaaegu millestki mööda. Teine klassikaline koliidi tunnus on vere ja/või viskoosse lima esinemine väljaheites.

 • Pankreatiit

  See on tõsine haigus, mis võib ohustada teie koera elu. Pankreatiidi kõige levinumad nähud on äkiline oksendamine, depressioon ja isutus. See on väga valus seisund, nii et teie koer võib ärrituda ja võtta valu leevendamiseks "palveasendi". Kui olete mures, et teie lemmikloomal võib olla pankreatiit, viige ta loomaarsti juurde niipea kui võimalik.

 • Eksokriinne pankrease puudulikkus

  See keeruline nimi kirjeldab haigust, mille puhul koertel puuduvad teatud seedimiseks vajalikud ensüümid. Pankreas toodab osa neist ja kui need puuduvad, ei saa koerad toidust toitaineid kätte. Seda haigust põdevad koerad on sageli raevukalt näljased, kuid siiski kaotavad nad kaalu ja näevad halvasti välja. Kuna nad ei seedi rasvu hästi, võib nende väljaheide olla hallikas. Mõned tõud, näiteks saksa lambakoerad, on rohkem altid kui teised. Toitumise täiendamine puuduvate ensüümidega mõjub tavaliselt hästi.

 • Toiduallergia

  Koerad võivad erinevatel põhjustel teatud toiduainetele halvasti reageerida. Seda tüüpi reaktsioone nimetatakse kõrvaltoimeteks toidule. Tõelised toiduallergiad on harvemad, kui me arvame, ja tavaliselt põhjustavad need toiduainetes, nagu veise- ja kanaliha, sisalduv valk. Toiduallergia võib põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust ning nahaprobleeme nagu sügelus.

 • Kõhukinnisus

  Nii nagu meil, inimestel, on ka koertel kõhukinnisusega raske roojata ja nad võivad seda teha palju harvemini. Kõhukinnisus võib olla tingitud erinevatest põhjustest. Luude söömine võib muuta väljaheite kõvaks ja raskesti läbitavaks. Dehüdratsioon või aeglane roojamine võib samuti põhjustada kuiva, raskesti läbitava väljaheidet.

Kuidas saate aidata?

Esiteks, kui kahtlustate, et teie koeral võib olla seedehäire, konsulteerige oma veterinaararstiga võimalike ravivõimaluste osas. Saate oma koera veelgi rohkem aidata, kui vähendate tema keskkonnas stressi põhjustavaid stiimuleid, järgides mõnda järgmistest soovitustest.

 

Õnnelik väike koer hoovis lemmikloomana

Järgige rutiini

Koerad armastavad rutiini. Teadmine, millal jõuate koju, millal nad söövad ja millal lähete välja jalutama, aitab neil ärevust vähendada.

Vaadake näpunäiteid

Punastes rakmetes taksikoer

Toidulisandid

Turul on palju erinevaid tooteid, mis on mõeldud teie koera rahustamiseks. Konsulteerige oma loomaarstiga, kuidas juhtida oma koera stressireaktsiooni ärevust tekitavates olukordades.

Rohkem informatsiooni

Koer vaatab köögi põrandalt kaussi

Võtke arvesse nende toitumist

Väga hästi seeditavatest koostisosadest valmistatud toit võib olla kasulik maoärritusega koertele. Konsulteerige oma veterinaararstiga, kuidas muuta oma koera toitumist ilma, et tema kõht kannataks.

Vaadake valikuid

#nutrition(anchor only visible for authoring)

Soovitatavad tooted seedeprobleemidega kassidele

#articles(anchor only visible for authoring)

Vahendid ja näpunäited

Vaadake neid meie veterinaararstide meeskonna ressursse, et pakkuda oma koerale eelseisval teel parimat võimalikku hooldust.