Millist toitu anda tiinele või imetavale koerale

min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koera tiinus kestab keskmiselt 63 päeva, ema imetab kutsikaid veel mõni nädal prast poegimist. See võib olla sinu lemmiku elus kõige olulisem aeg, mil pead toitmisega täpne olema. Kui anda tiinele või imetavale koerale liiga vähe toitu, võib see kaasa tuua tõsiseid terviseprobleeme ja ohustada ka kutsikate tervist. (1) Aruta loomaarstiga, millist toitu sinu koer vajab ja pea silmas järgmist olulist toitumisalast teavet:

 • Rasvarikkas toidus on rohkem kaloreid, mida tiine koer vajab piima tootmiseks ja kutsikate kasvuks. 
 • Toit peab olema kergesti seeditav, et koer saaks väiksemast toidukogusest kätte võimalikult palju kaloreid.
 • Emakoera piima tagamiseks ja kutsikate luude kasvuks peab toit sisaldama rohkem kaltsiumi ja fostorit.
 • Valgurikas toit aitab kaasa kutsikate tervislikule arengule.
 • Kalaõlis sisalduv DHA ehk dokosaheksaeenhape toetab kutsikate närvisüsteemi arengut.

Korduma kippuvad küsimused tiinuse, imetamise ja toitumise kohta

Mis on seeditavus ja miks see on tähtis?

Tiined ja imetavad koerad vajavad oma kutsikate arengu toetamiseks palju toitaineid, seega on hädavajalik, et nende toit oleks väga kergesti seeditav. Kuna tiine koera kõhus on vähem ruumi, on oluline, et iga suutäis oleks maksimaalselt toitev.

Miks on vaja rohkem energiat ja rasvu?

Tiined ja imetavad koerad vajavad palju energiat. Imetava koera energiavajadus on 4-8 korda suurem kui täiskasvanud mitteimetaval koeral. Täpselt tasakaalustatud suurema rasvasisaldusega toit aitab energiavajadust rahuldada.

Mida ma peaksin oma koerale süüa andma, kui ta on tiine või imetab?

Soovitame anda koerale toitu, mis on spetsiaalselt välja töötatud tiinete ja imetavate koerte vajadusi silmas pidades. Need toidud sisaldavad piisavalt kõiki olulisi toitaineid, mida sinu koer ja tema kasvavad kutsikad vajavad. Sinu loomaarst soovitab hea meelega toitu, mis vastab sinu koera vajadustele.

Kas tiine või imetava koera toitmiseks on olemas spetsiaalseid juhiseid?

Juhindu tiine koera jaoks mõeldud toidu pakendil olevatest juhistest ja jätka koera toitmist kutsikatoiduga kuni kutsikad on täielikult võõrutatud. Küsi loomaarstilt, kas koeral peaks pärast poegimist toit kogu aeg saadaval olema. See võib aidata kaasa kutsikate võõrutamisele, pealegi annab sulle meelerahu teadmine, et sinu lemmiku energiavajadus on rahuldatud.

Millal ma peaksin kutsikad võõrutama?

Kutsikad peaksid hakkama sööma tahket toitu 3-4 nädala vanustena. Nende ema peaks saama juba tiinuse hilisemas staadiumis sobivat kutsikatoitu, sest vajab seda piima tootmiseks. Küsi loomaarstilt, kas toit, mida emakoer saab, sobib võõrutamiseks. Piimalt tahkele toidule üleminekut aitab, kui pakud alguses kutsikatele soojas vees pehmendatud küpsiseid, kutsikate konserve või eineid või keedad putru. Võõrutamine peaks olema lõpule viidud, kui kutsikad on 6-7 nädala vanused. (2)

Millal ma peaksin oma loomaarsti juurde minema?

Käi oma koera tiinuse ja imetamise ajal regulaarselt loomaarsti juures, et kontrollida tema tervist ja veenduda, et kõik toitumisvajadused on rahuldatud. On oluline, et koostaksid oma loomaarstiga kindla ajakava, et määrata kindlaks, kui sageli tuleks koera tiinuse ajal ja pärast kutsikate sündimist kontrollida.

Alusta kutsika eest hoolitsemist õigesti.

Kui sa märgid üles oma kutsikate kaalu, arengu ja aktiivsuse 1-2 päeva tagant, on loomaarstil sellest suur kasu nende tervisliku seisundi hindamisel esimese eluaasta jooksul. (2)

1. Väikeloomade kliiniline toitumine, 4. väljaanne. Tavalised koerad; Tiined koerad; p. 238
2. Väikeloomade kliiniline toitumine, 4. väljaanne. Kasvavad koerad: Võõrutusperiood; p. 247

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Mature 7+ koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153; Canine Mature Adult/Senior 7+Savoury Chicken on välja töötatud liikuvuse ja siseorganite hoidmiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »