Toitumuslikud vajadused alates kutsikast kuni eaka koerani

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koera võttes leidsite te aega asja uurida ja loomaarstiga rääkida, et leida koerale sobivaim toit. Te teate, et loomale ei tohi laualt anda inimeste toitu, kuid kas te teate, et vanemaks saades muutuvad ka koera toitumuslikud vajadused? Koeratoit muutub koos teie koeraga, aga tähtis on mõista, mida teie karvane sõber vajab alates kutsikaeast kuni vanaduspõlveni.

Millised on koera toitumuslikud vajadused?

Toitained on ained, mida saadakse toidust ja millest saadakse energiat. Koertele meeldib omanikega mängida, ja selleks on neil vaja energiat! Toitained on looma kasvuks asendamatud ning neid võib pidada koera parima tervise hooldustööriistadeks. Teie auto vajab töötamiseks bensiini (ja hooldust) ning teie koer vajab samuti toitu.

Toitaineid, mida teie koer vajab, on mitut tüüpi: valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid, mineraalained ja vesi. Tasakaalustatud toit, mis sisaldab kõiki neid toitaineid, aitab noortel koertel kasvada ja eakatel koertel terve olla.

Vastsündinud kutsikad

Mitu nädalat pärast sündi tuleb kutsika täistoit emapiimast. Aga kui ema on haige või kutsikad jäävad orvuks, tuleb kutsikatele anda piimaasendajat. Loomaarst õpetab teile, kuidas piimaasendajat valida ja kuidas toita vastsündinud kutsikaid, kes ei saa emalt piima.

Lõpuks nad võõrduvad emapiimast või piimaasendajast ning hakkavad sööma tahket toitu. Võõrutusprotsessi alustades hakake ema lühikeseks ajaks pesakonnast eemaldama. Kui ema on ära, tutvustage kutsikale taldrikule asetatud toitu. Pikendage aegamööda seda aega, mil pesakond uue toiduga kokku puutub, ja julgustage neid, kuid ärge sundige neid sööma.

Noored kutsikad

Kui kutsikad on võõrutatud, saavad nad kõik toitained koeratoidust, seepärast valige kindlasti toit, mis on mitte üksnes maitsev, vaid ka tervislik. Kutsikad vajavad ja kulutavad palju energiat, seepärast vajavad noored koerad suures koguses valku, mis hoiab neid käimas ja tagab parima enesetunde. Kui võimalik, siis tuleks kutsikatele anda kolm-neli väiksemat söögikorda päevas, seejärel minna aegamööda üle kahele suuremale söögikorrale. Arutage oma loomaarstiga, milline on parim kutsika söötmisrežiim, et ta saaks piisavalt toitaineid.

Arvestage, et alguses võivad kutsikad toiduga mängida. Söömine võib alata kui mäng, noortele koertele meeldib selle maitse ja nad tahavad meeleldi seda nautida ning närida. Abiks võib olla kuivtoidu niisutamine, et koeral oleks parem närida.

Täiskasvanud koerad

Enamik koeri saab täiskasvanuks esimesel eluaastal, seetõttu on tähtis minna üle täiskasvanud koerte toidule. Täiskasvanud koera toit sõltub suurusest ja aktiivsustasemest. Kui teil on küsimusi, kui palju te peaksite koerale süüa andma, siis tuleks seda küsida loomaarstilt ja mitte oma karvast sõpra üle toita. Selles eluetapis vajavad koerad hooldavat toitu. Äärmiselt aktiivsel koeral võivad olla teistsugused vajadused kui rahulikumal sülekoeral. Suur koer vajab rohkem toitu kui väike tõug. Kui olete koerale toidu välja valinud, siis pidage meeles, et koera toidusedelit mõjutavad mitmed tegurid, näiteks ka õhutemperatuur. Äärmuslik palavus ja pakane põletavad rohkem energiat ja ta peab seda toiduga kompenseerima. Ka muutused aktiivsuses, näiteks sportimist alustades, peaksid kajastuma teie looma toidukoguses ja -tüübis.

Kuna täiskasvanud koerad ei kasva enam, ei vaja nad sama palju toitaineid nagu kutsikad, ja täiskasvanud koerale sobib kõige paremini tema vajadustega kohandatud toit. Näiteks Hill's™ Science Plan™ Adult Advanced Fitness on spetsiaalselt loodud täiskasvanud aktiivsele koerale. Kui jätkate täiskasvanud koerale kutsikatoidu andmist, võivad tal tekkida kaaluprobleemid, sest kutsikatoit sisaldab palju kasvu soodustavaid toitaineid.

Üle 7 aasta vanused koerad

Sageli jäetakse tähelepanuta koera elutsükli hilisemad aastad vanuses 7 kuni 12. Teie koer on endiselt elurõõmus ja tal pole probleeme mängimise ja teiega koos sportimisega, aga te võite märgata, et ta hakkab muutuma aeglasemaks ja tal ei jätku enam sama palju mängulusti kui varem. Koerad on selles mõttes inimestega sarnased. Meie aeglustume aastatega, ja nemad samamoodi, seega tuleb koerale anda koeratoitu, mis vastab tema eakamatele vajadustele. Kuna teie koer on selles elufaasis aeglasem, on tal vaja tervete organite, luude ja lihaste säilitamiseks mõeldud toitu. Selle eluetapi vajadustega kohandatud toit aitab tal end noore ja aktiivsena tunda. Isegi kui ta on pisut aeglasem, ei tähenda see veel lõppu – ta on veel üsnagi elurõõmus ja armastav, ta vajab lihtsalt toitu, mis aitab tal end hästi tunda.

Isegi kui teie koer ei ole hakanud aeglasemaks muutuma, vajab tema keha ikkagi elutähtsaid toitaineid, mis säilitavad tema noore ja aktiivse koera tunnet. Võite kaaluda sellist toitu nagu Hill's™ Science Plan™ Youthful Vitality, mis on spetsiaalselt koostatud vanaduse märkidega võitlemiseks. Õige toidu valimine võib suurendada tema aktiivsust, suhtlusvalmidust ja liikuvust.

Youthful Vitality loodi spetsiaalselt eakamatele, üle 7 aasta vanustele koertele. Kui te ei oska öelda, millises elufaasis teie koer on, siis vaadake seda kasulikku teavet koerte vananemise kohta. Siin saate võrrelda koera vanust inimaastatega ning siis saate paremini aru, milliste vananemise märkide suhtes peate silmi lahti hoidma. Küsige oma loomaarstilt, kas Hill's™ Science Plan™ Youthful Vitality oleks teie koerale hea valik.

Eakad koerad

Koera loetakse eakaks tavaliselt umbes 11-aastaselt, kuid see võib varieeruda koera suurusest ja tõust lähtuvalt. Suuremad koerad vananevad kiiremini kui väiksemad koerad, sest suur tõug paneb kehale suurema koormuse. Koera vananedes muutuvad taas tema keha ja toitumuslikud vajadused. Ainevahetuslikud ja immunoloogilised muudatused nõuavad koera toidusedeli muutmist. Iga koer on erinev, küsige kindlasti loomaarstilt, kas koer on jõudnud küpsesse ikka või hakkab sellele lähenema.

Eaka koera toit aitab tal organismi normaalset funktsioneerimist säilitada. Sageli aeglustub märkimisväärselt ainevahetus, seega ei vaja eakad koerad nii kalorirohket toitu. Eakatel koertel esineb tihti ka probleeme liigeste ja liikuvusega, seepärast toodab Hill’s spetsiaalselt liikuvusele mõeldud toitu, mis toetab tugevaid luid ja terveid liigeseid. Kui teil on mure oma eaka koera tervise pärast, siis pidage nõu loomaarstiga, kes aitab teil oma eaka koera vajadusi silmas pidades valida parima loomatoidu.

Erivajadused

Pidage meeles, et koera toitumuslikud vajadused võivad east sõltumatult igal ajal muutuda, eriti kui muutub tema toidusedel, näiteks tekib vitamiini- või mineraalainepuudus või mõni haigus. Kui loomaarst soovitab looma toidusedelit muuta, siis järgige kindlasti saadud juhiseid ja pidage alati meeles, et koer tuleb seedeprobleemide vältimiseks uuele toidule üle viia aegamööda.

Igaks eluetapiks sobiv toit

Lisaks toidule peab koerale igal ajal saada olema värske puhas vesi.

Veel üks märkus koera toidusedeli kohta. Kui te oma koera armastate, siis on lihtne teda maiuste ja suupistetega ära hellitada. Pidage meeles, et kutsikat koolitades tuleb valida tervislikud koeramaiused. Koeramaiused ei tohi moodustada üle viie protsendi koera toidusedelist.

Koerale toidu valimine ei tohiks olla raske. Kui vajate abi erinevate arvukate võimaluste vahel valimisel, siis kitsendage esmalt valikut, lähtuvalt koera vanuserühmast. Järgmiseks pidage nõu loomaarstiga ja küsige koera toitumuslike vajaduste kohta. Loomaarst võtab arvesse koera tõugu, suurust ja energiakulu ja aitab teil valiku teha. Kaaluge Hill's™ Science Plan™-it, mis on täielik eluetapipõhine tootesari ja aitab teie koera läbi kõikide eluetappide.

Seotud artiklid

 • Millega toita oma tiinet või imetavat koera

  Koera tiinus kestab tavaliselt 63 päeva ning imetamine veel mõned nädalad. See võib toitumise seisukohast olla kõige tähtsam aeg teie koera elus.
 • Pühadetoidud, mida koerale mitte anda

  Pühadeaeg on andmise ja heade soovide aeg ning seepärast võib teie koergi sel aastaajal lisamaiuseid saada. Selles pole midagi halba, kui te koos oma parima sõbraga pidutsete, aga tähtis on teada, mida koerale pühade ajal mitte anda. Paljud toidud teevad koera haigeks ja te ei taha, et teie koer pühade lõunasöögi ajal (või üldse kunagi) oksele hakkaks!
 • Koeratoidu vahetamine

  Koeratoidu vahetamisega ei maksa kiirustada, eriti kui toote koju uue koera.
 • Millist toitu anda tiinele või imetavale koerale

  Loe, kuidas toita oma tiinet või imetavat koera, et tema ja tema väiksed kutsikad oleksid terved.

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
 • Hill's Science Plan Mature 7+ koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153; Canine Mature Adult/Senior 7+Savoury Chicken on välja töötatud liikuvuse ja siseorganite hoidmiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.