Koera märg- või kuivtoit Mis on sinu koerale parim?

$authorText
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kui sa uitad koeratoidu riiulite vahel, püüdes valida oma lemmikule sobivat toitu, võib valiku küllus sind pisut segadusse ajada. Võid endalt küsida, nagu paljud teisedki lemmikloomaomanikud, kumb on koerale ikkagi parem - kuivtoit või märgtoit?

Mis puudutab koeratoidu valimist, siis on selle juures oluline arvestada koera üldist tervist, vanust ja käitumuslikke vajadusi, ning samuti ka enda elustiili. Märg- ja kuivtoit on võrdselt head valikud, aga konkreetselt sinu koerale või sinu elustiilile võib üks või teine paremini sobida.

Märgtoidu eelised

Koera märgtoidul, mida sageli nimetatakse ka koerakonservideks, on mitmeid potentsiaalseid eeliseid:

 • Aitab vältida vedelikupuuduse teket. Koera märgtoit on suurepärane veeallikas, mis on ülioluline paljude kehafunktsioonide säilitamiseks ja vedelikupuuduse vältimiseks. Kui sinu koer ei joo palju vett või sa elad kuivas ja kuumas kliimas, aitab märgtoit hoida kora hüdreerituna. Pead sellegipoolest jälgima, et koeral oleks alati saadaval palju värsket vett.

 • Aitab koeri, kellel on raskusi närimisega. Koeral võib olla raskusi kõvade krõbinate närimisega mitmel põhjusel, nagu viletsad hambad, vale lõualuu asend või isegi erakordselt väike suu. Sellistel juhtudel on koeral märgtoiduga lihtsam toime tulla.Pruun koer sööb aias sinisest kausist toitu.

 • Lõhnab isuäratavalt. Eakatel koertel võib lõhnataju nõrgeneda ning nad ei pruugi enam süüa sellise isu ja innuga nagu varem. Ka haigusest paranevatel või operatsioonist taastuvatel koertel võib olla vilets söögiisu. Märgtoitudel on tavaliselt rikkalik lõhn ja maitse, mis aitavad isu tõsta.

 • On vaheldusrikas. Märgtoitudel on palju erinevaid maitseid, tekstuure ja vorme, mis pakuvad koertele suuremat mitmekesisust. Märgtoit võib osutuda õigeks valikuks, kui sinu koer on väga valiv, sa viid koer üle uuele toidule või sul on vaja, et koer kaalust alla võtaks.

Üheks märgtoidu miinuseks on see, et toit pole atraktiivne ainult sinu koera jaoks, vaid võib ligi meelitada ka teisi olendeid, näiteks toakärbseid. Kui sinu koer sööb aeglaselt või talle meeldib näksida terve päeva jooksul, peaksid mõtlema, kuidas ja millal söötmist korraldada, et kärbsed ei saaks toidu sisse muneda. Märgtoit rikneb sooja ilmaga kiiremini ning kui koer toitu järele jätab, tuleks see umbes tunni aja pärast ära visata.

Sellisel juhul aruta loomaarsti või käitumisspetsialistiga, mida teha, et koer sööks toidu ära ühekorraga, ega jätaks seda kaussi vedelema. Pirtsakate sööjatega ei ole lihtne, , aga uusi positiivseid söömisharjumusi on täiesti võimalik treenida!

Koera kuivtoidu eelised

Koera kuivtoidul, mida tuntakse ka krõbinatena, on pisut erinevad eelised:

 • Mugavus. Aeglastele sööjatele võib toiduportsjoni kaussi jätta, et anda aega lõpetada siis, kui isu peale tuleb.

    

 • Hind. Koerte kuivtoit on reeglina märgtoidust odavam.

 • Kasulik hammastele. Mõned kuivtoidud vähendavad hambakattu, hambakive ja plekke, sest krõbinad kraabivad ära hammastele kogunevad jäägid.

 • Elukeskkonna rikastamine. Krõbinaid saab panna toidumänguasjadesse, see pakub koerale meelelahutust siis, kui sa ise tööl oled, ja aitab kontrollida söögi kogust, kui koer on ablas sööja. Kuna sinu koer ei pea oma toidu pärast jahti pidama, pakub toidu kätte välja urgitsemine mänguasjast talle vaimset stimulatsiooni ja muudab päeva põnevamaks.

Kuivtoit, märgtoit või mõlemad koos? Mis on sinu koerale parim?

Vastus sellele igavesele küsimusele on õigupoolest lihtne: mida iganes sinu koer eelistab. Kui sa oled veendunud, et toit, mida sa koerale annad, on täisväärtuslik ja tasakaalustatud, s.t. sisaldab kõiki vajalikke toitained, siis võid oma lemmikule anda, mida iganes tahad.

Ühed eelistavad kuivtoitu, teised märgtoitu ja mõned annavad mõlemat. Mis puudutab segatoitmist , siis võid teha mitmel viisil: segada kuiv- ja märgtoidu kausis kokku, anda kuivtoitu hommikul ja märgtoitu õhtul (või vastupidi), või kasutada märgtoitu preemiana hea käitumise eest. Segatoitu kasutades pead lihtalt hoolikalt jälgima, et sa oma lemmikule liiga palju kaloreid ei söödaks, eriti kui on vaja tema kaalu jälgida.

Pea nõu loomaarstiga

Kui sul on muresid või küsimusi oma koera tervise kohta, või sa pole kindel, kas sinu koer peaks sööma märg- või kuivtoitu, siis räägi oma loomaarstiga. Loomaarst pole ainult selleks, et aidata, kui asjad juba halvasti on!

Ükskõik, kas sa otsustad toita oma koera kuiv- või märgtoiduga või kasutada mõlemat, pea silmas mõningaid olulisi näpunäiteid.

 • Vali alati toit, mis on täisväärtuslik ja tasakaalustatud, et sinu koer saaks kõik talle olulised toitained.

 • Ära kunagi muuda järsult koerale antavat toitu. Tutvusta uut toitu 5-7 päeva jooksul või vastavalt loomaarsti soovitusele. See aitab ära hoida kõhuprobleeme, võimaldab koeral järk-järgult harjuda uue maitse või tekstuuriga ning aitab vältida toidu tagasilükkamist.

 • Mõõda alati koerale antavat toitu ja anna seda õiges koguses, et tema kaal püsiks ideaalsena. Kui sa kahtlustad, et sinu koer ei ole ideaalkaalus, küsi loomaarstilt.

 • Ära kunagi anna oma koerale ravi- või terapeutlist toitu ilma loomaarsti soovituseta.

Vähese ajakulu ja võibolla ka väikese katsetamise ja eksimisega leiad kindlasti toitmisviisi, mis sobib sinu neljajalgsele sõbrale ja teeb ta õnnelikuks.

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS