Teraviljavaba koeratoit: kas see on teie koerale õige valik?

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Kauplustes on millegi „vabadele“ toitudele pühendatud terveid riiulivahesid: suhkruvaba, laktoosivaba, gluteenivaba... Tarbijad armastavad neid eritoite, sest püüavad toituda „looduslikumalt ja tervislikumalt“, aga nad ei piirdu vaid endaga.

Huvi tervislikumate toitude vastu on valgunud ka loomatoitude vahesse. See on arusaadav, sest koer on ju teie perekonna liige, kes väärib sama tervet elu kui teiegi. Üks viimastest trendidest loomatoitude valdkonnas on teraviljavabad koeratoidud. Kas koerad peaksid teravilju sööma? Palju koeraomanikud, kes valivad teraviljavaba toidu, usuvad, et teraviljad on koeratoidus vaid täiteks, et hoida hind madal, pakkumata seejuures toiteväärtust. Koeraomanikud seostavad teravilju ka toiduallergiatega, mis nende lemmikut häirivad.

Aga teraviljavaba koeratoit ei ole koerale tingimata parem. Siin on mõned levinumad teraviljad, mida koeratoitudes kasutatakse ja mida tasuks siiski edasi süüa.

Levinud teraviljad koeratoidus

Kui vaatate oma koeratoidu koostist, võite seal näha mitmesuguseid teravilju:

 • Oder
 • Tatar
 • Mais
 • Kaer
 • Kinoa
 • Riis

Suurem osa neist on teile ehk tuttavad, sest need kõik on levinud ka inimeste toiduna. Mõnesid, näiteks kinoad ja otra, peetakse lausa „supertoitudeks“. The New York Times väidab, et kinoad loetakse supertoiduks, sest see sisaldab suures koguses valku, rauda ja kiudaineid. Oder sisaldab palju kiudaineid, nii lahustuvaid kui ka lahustumatuid.

Kas need koostisosad on koertele sama kasulikud? Kas koerad peaksid teravilju sööma?

Husky with blue eyes and blue collar staring up at owner.

Täisteraviljad, näiteks mais, annavad koertele tähtsaid ja täiuslikult seeditavaid toitaineid, sh valku, E-vitamiini ja linoleenhapet. Need toitained on koera tervise seisukohast asendamatud. Kõige tähtsam on meeles pidada, et teie poolt valitud toit peab koerale andma täiusliku ja tasakaalustatud toitainebaasi. See kehtib nii teravilju sisaldavate ka kui ka mittesisaldavate toitude puhul.

Teraviljavaba ei tähenda süsivesikuvaba

Loomaarstid kuulevad loomaomanikelt sageli, et nad otsustasid teraviljavaba toidu kasuks, sest tahtsid panna looma madala süsivesikusisaldusega dieedile. Aga teraviljavaba ja süsivesikuvaene ei ole sünonüümid. Teraviljade asendamiseks kasutatakse teraviljavabades toitudes sageli selliseid koostisosi nagu kartul, õun ja hernes. Tegelikult sisaldavad mõned teraviljavabad loomatoidud süsivesikuid samasuguses koguses või isegi rohkem kui teravilja sisaldavad koeratoidud.

Allergia ja teraviljad

Teise sagedase põhjusena kuulevad loomaarstid sageli, et teraviljavaba toidu kasuks otsustati allergia tõttu. Veterinary Practice News intervjueeris nelja sertifitseeritud loomade toitumisteadlast, kes rääkisid allergiatest ja teraviljade rollist. Need toitumisteadlased kinnitasid, et mais, nisu ja soja on väga harva toiduallergiate põhjuseks.

„Ma ei tea tõesti, kust see alguse sai. See ei põhine mingitel andmetel ning leidub suurepäraseid toite, mis sisaldavad üht või mitut neist,“ ütles Cailin Heinze, MS, VMD, Ameerika Loomatoidukolledži saadik.

Veterinary Dermatology hindas hiljuti 278 toiduallergiaga koera ja otsis iga koera puhul problemaatilist koostisosa. Kõige sagedasem allergeen oli veiseliha, mis oli probleemiks 95 juhul. 55 juhul oli probleemiks piim, mis osutus sageduselt teiseks põhjuseks. Mais oli allergia põhjustajaks vaid seitsmel uuritud koeral.

Kui kahtlustate, et teie koeral on toiduallergia (tavalisemateks sümptomiteks on sügelus, karvakadu, põletikuline nahk, haavandid ja koorikud), siis pidage kõigepealt nõu loomaarstiga. Seejärel võite professionaali poolt läbi viidud hoolikate toitmiskatsete abil kindlaks teha, millisele koostisosale teie kutsu negatiivselt reageerib.

Õige teraviljavaba toit teie koerale

Teatud teraviljatundlikele koertele tuleks tõesti otsida kvaliteetne teraviljavaba toit, mis talle siiski tasakaalustatud toidubaasi tagab. Näiteks Hill's™ Science Plan™ Adult Grain Free koeratoit sisaldab probiootikume, mis soodustavad toitainete imendumist ja seedesüsteemi tervist, aitavad hoida naha ja karvkatte tervist ning sisaldavad mitmesuguseid kliiniliselt tõestatud toimega antioksüdante, aga mitte ühtki kunstlikku värv-, maitse- ega säilitusainet.

Kust te teate, et toidate oma koera kvaliteetse toiduga? Üks viis kindlaks teha, kas tootja vastab toidukvaliteedi standarditele, on uurida, kas toit vastab Ameerika söödakontrolli ametnike liidu (Association of American Feed Control Officials)  (AAFCO) suunistele, mis on USA-s loomatoidu standardiks. Et koeratoitu võiks turustada kui „täielikku ja tasakaalustatud“ toitu, peab see vastama AAFCO toitumisstandarditele (õnneks täidavad kõik Hill’si kaubamärki kandvad toidud neid nõudeid või isegi ületavad neid).

Tähtis asi, mida koerale teraviljavaba toitu valides meeles pidada, on see, et täpselt nagu inimestel, nii on ka erinevatel koertel erinevad toitumuslikud vajadused. Pole ühtki toitu, mis sobiks igale koerale. Aga toitumisteemat veidi uurides leiate te õige tasakaalu, mis vastab teie koera vajadustele.

Autori tutvustus

Kara Murphy Contributor Bio Image

Kara Murphy

Kara Murphy on vabakutseline publitsist, kes elab Pennsylvania osariigis Eries. Tal on kuldse retriiveri ja puudli segu nimega Maddie.

 

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Science Plan™ Canine Adult Light with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Light with Chicken on välja töötatud ideaalkaalu säilitamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide ja L-karnitiiniga, mis aitavad rasva energiaks muuta.
 • Science Plan™ Canine Adult Perfect Weight Medium

  <p> <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight sisaldab unikaalset koostiainete segu ning on vähendatud rasvasisaldusega. Koostatud spetsiaalselt aitamaks teie koeral saavutada ideaalset kaalu, mis aitab pikendada tema eeldatavat eluiga. <br></p>
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Medium Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials Canine Adult Mini

  <p>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust.