Koerad & lauatoit: Miks ei tohiks anda koerale toidu ülejääke

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koera mangumisele on raske vastu panna ning talle oma taldrikult maiuspala andmata jätta. Kuid kas sa teadsid, et toit sinu taldrikult võib koerale kahjulik olla?

Kas koerad tohivad süüa inimeste toitu?

Küsimus pole nii palju selles, kas koer võib toidu ülejääke süüa, vaid kas see on talle tervislik? Siinkohal toome ära rea põhjusi, miks oma taldrikult toidu andmine ei ole sinu koerale kasulik.

See võib tekiteada seedeprobleeme.

Koer istub pajaroa taga musta-valgetäpilises kleidis naise kõrval.
Koera seedeelundkond on inimese omast erinev. Tavaline inimtoit on koera seedimise jaoks liiga rikkalik ja rasvane, selle söömine võib tekitada oksendamist, kõhulahtisust või veel tõsisemaid probleeme, nagu pankreatiit. Paljudes inimtoitudes on ka koera jaoks ebatervislikus koguses naatriumi.

Mõned toidud on koera jaoks mürgised.

Inimeste toit sisaldab sageli koostisaineid, mis on koerte jaoks mürgised. Šokolaad, rosinad, viinamarjad, makadaamia pähklid, mandlid, sibulad ja küüslauk on koertele ohtlikud. Kui sa ei tea täpselt, mis on toidukotis, mille sa söömata jäänud toiduga restoranist kaasa võtsid, võid teha kogemata oma manguvale sõbrale halba. Paljud töödeldud toidud sisaldavad kunstlikke magusaineid, nagu ksülitool, mis on lemmikloomadele erakordselt kahjulik.

See võib kaasa tuua kaalu tõusu.

Tavaliselt söövad koerad, kellele antakse lauast toidu ülejääke, ka korrapärast igapäevast toitu. Kuigi sulle võib tunduda, et suutäis siit, teine sealt, ei põhjusta kaalu tõusu, pole see sugugi nii. 9 kilo kaaluva koera jaoks on 28 grammi Cheddari juustu kalorite poolest võrdne pooleteist hamburgeriga inimese jaoks. Väikesed ampsud võivad kiiresti muutuda suureks probleemiks ja tuua kaasa kaalu tõusu, mis võib tekitada terve rea terviseprobleeme, nagu artriit, diabeet ja südamehaigused. Maiused ja muud inimeste toidud toidud ei tohiks kunagi ületada 10% koera päevasest kaloritarbimisest.

See kutsub esile soovimatut käitumist

Veel üks probleem, mis kaasneb koerale lauast toidu andmisega, on soovimatu käitumise esile kutsumine. Kuigi sa ise võid pidada seda armsaks, ei pruugi külalised olla vaimustunud, kui koer nende taldrikuid nuusib. Sinu koer võib samuti otsustada, et kui talle kord juba antakse laualt süüa, siis on täiesti sobilik, kui ta võtab laua või leti ääres istudes ise ampsukese või rohkem. Kui koer inimtoidust kõhu täis saab, võib ta koguni keelduda enda omast.

Tervislikud viisid oma koera hellitamiseks

Husky piilub üle piknikulaua serva, et näha laua keskel olevat toitu.
Parim viis oma koera hellitamiseks on anda talle tervislikke ja kvaliteetseid koerte maiustusi, arvestades sealjuures tema igapäevase kalorivajadusega. See ei tähenda siiski, et toit, mida sa ise sööd, on koerale täiesti keelatud. Tegelikult on palju inimese toite, mis on mõõdukas koguses koera jaoks sobivad. Siin on mõned juhtnöörid, mida sealjuures silmas pidada:

 • Väldi töödeldud ja valmistoite. Isegi road, mida sa ise valmistad, võivad sisaldada koerale kahjulikke koostisaineid, seega kasuta ühe koostisaine maiustusi, nagu soolata muna, lusikatäis ehtsat soolata võid, tükike puuvilja või soolata köögivilja.
 • Arvesta kalorisisaldust. Enne maiuse andmist mõtle, kui palju selles on kaloreid, ja otsusta selle põhjal. Loomaarst võib aidata sul aru saada, kui palju kaloreid sinu koer võib päevas tarbida, seega saad otsustada, kuidas mõjub lauast antud hõrgutis tema tervisele.
 • Koolita end. Õpi, millised toidud on koera jaoks mürgised, et oma koera neist eemal hoida.
 • Ära anna toitu lauast või oma taldrikust. Selle asemel anna oma koerale tükike tervislikku inimtoitu nii, nagu annad talle koeramaiuseidki - tasuna kuulekuse ja hea koer olemise eest. Ära anna talle maiust, kui ta kerjab. Hea mõte on panna inimtoidu amps koera söögikaussi, et ta mõistaks, et süüa saab ainult oma kausist.

Kui oluline on valida parim koeratoit

Koerad ei oska väga hästi reguleerida söödava toidu kogust. Paljud koerad võivad end haigeks süüa, seega on tähtis kontrollida nende söögikordi ja arvestada kaloreid. Söötmine täisväärtusliku ja tasakaalustatud koeratoiduga, mis vastab koera vanusele, suurusele ja aktiivsustasemele, tagab, et koer saab tervislikuks eluks vajalikud toitained. Vaatamata paluvatele kutsikasilmadele, on õige toidu andmine õiges koguses rohkem kui piisav, et sinu koer oleks õnnelik ja täis elujõudu.

Kas koerad tohivad süüa lauatoitu? Koerad söövad -- ja armastavad -- tervet rida toite, aga see ei tähenda veel, et see on nende jaoks hea. Teadliku omanikuna võid aidata oma lemmikul tervena püsida, piirates seda, mida tal süüa lubad. Kui sul on raske oma sõbra suurtele paluvatele silmadele ära öelda, pea meeles, et see on tema enda huvides. Terve koer on õnnelik koer!

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on Oklahomas Tulsas elav lemmikloomaomanik, lemmikloomadest blogija ja romaanikirjanik, kes tavaliselt kirjutab oma neljajalgsete lemmikute tähelepaneliku pilgu all.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »