Koerte seedetrakti ja seedehäired: Tüübid & põhjused

$authorText
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mis on seedetrakti (GI) ja seedehäired?

Seedetrakti (GI) häired ja haigused mõjutavad koera magu ja soolestikku, mille tagajärjeks on tavaliselt sellised nähud nagu oksendamine (iiveldamine) ja kõhulahtisus. Koera väljaheites võib olla verd ja väljaheide võib olla vedel. Seedehäireks võib nimetada mistahes häiret, mis halvendab toidu seedimist või imendumist või muudab selle läbimist seedetraktis. Korralik seedimine on oluline, et koer saaks kasutada toidust saadavaid toitaineid kudede ehitamiseks ja parandamiseks ning energia allikana. Seedehäired võivad põhjustada dehüdratsiooni, happe-aluse ja elektrolüütide tasakaalu häireid ning alatoitumist, mistõttu on oluline tunnuseid ära tunda ja konsulteerida oma loomaarstiga.

Toidu liikumise kiirus läbi keha

Koerte seede- ja seedetraktihäirete tüübid ja põhjused

Seedehäirete põhjuseid on palju ja loomaarst võib konkreetselt sinu koera probleemide väljaselgitamiseks teha teste. Põhjused võivad ulatuda millegi muu kui koeratoidu söömisest kuni toidutalumatuse, infektsioonide või seedeensüümide puudumiseni. Mõned tõud, nagu dogid, Saksa lambakoerad, kuldsed retriiverid ja kollid on teatud seedeprobleemidele teistest altimad. Kõige sagedamini diagnoositud seisundid on:

 • Äge gastroenteriit. See on koertel kõige tavalisem kõhuhädade põhjus. Haigusest annab tavaliselt märku ootamatult alanud oksendamine ja kõhulahtisus, aga tegemist võib olla ka ainult kõhulahtisusega. Seda võivad põhjustada paljud asjad, näiteks millegi ebameeldiva söömine (me kõik teame, et koertele meeldib seda teha!), parasiidid, viirused ja võõrkehad, aga see on vaid käputäis võimalikest põhjustest.

 • Krooniline enteropaatia või põletikuline soolehaigus. Erinevalt eespool kirjeldatud järsust haigestumisest, ilmnevad kroonilise enteropaatia sümptomid aeglasemalt ja kestavad kaua. Tavalisteks tunnusteks on kõhulahtisus ja kaalu langemine. Ka neid võivad põhjustada erinevad asjad, näiteks toidu kõrvaltoimed, immuunreaktsioonid ja geneetika.

 • Koliit. Käärsool on osa jämesoolest ja kui see muutub põletikuliseks, nimetatakse haigust koliidiks. Haiguse tunnused on väga iseloomulikud ja paljudel koertel ühesugused –tundub, nagu oleks neil kiire vajadus asjale minna, neil on roojamisel raskusi ja nad punnitavad tihti väga väikese tulemusega, lisaks võib väljaheites esineda verd või lima.  

 • Pankreatiit. See on koerte jaoks tõsine haigus ja võib olla eluohtlik. Pankreatiidi tavalisteks sümptomiteks on ootamatult alanud oksendamine, depressioon ja isukaotus. See on väga valulik seisund ja koer võib valu leevendamiseks sisse võtta n-ö 'kutse mängule' asendi. Kui sul on väiksemgi kahtlus, et koeral võib olla pankreatiit, vii ta loomaarsti juurde nii ruttu kui võimalik.

 • Pankrease eksokriinne puudulikkus See keeruliselt kõlav nimi tähistab seisundit, mille puhul koeral puuduvad seedimiseks vajalikud ensüümid. Pankreas toodab mõnda neist ja nende puudumisel läheb toit otse läbi, ilma et koera organism toitained kätte saaks. Seda haigust põdevad koerad on tavaliselt meeletult näljased, aga kaotavad õgimisele vaatamata kaalu ja näevad armetud välja. Kuna haigus ei lase neil hästi rasvu seedida, võib väljaheide olla värvilt hallikas. Haigus võib kimbutada mõnda tõugu sagedaminini, näiteks Saksa lambakoerad. Häid tulemusi annab tavaliselt puuduvate ensüümide lisamine toidule.

 • Toiduallergiaid. Koer võib teatud toitudele halvasti reageerida mitmel põhjusel. Seda nimetatakse toidutalumatuseks. Tõeline allergia esineb harvem, kui me arvame ja seda kipuvad tekitama valgud sellistes toiduainetes nagu kana, kala ja piim. Toiduallergia võib tekitada oksendamist ja kõhulahtisust ning samuti nahaprobleeme nagu sügelemine ja liigne karva ajamine.

 • Kõhukinnisus. Koertel, kellel on kõht kinni, on nagu inimestelgi raskusi toidu väljutamisega ja nad käivad asjal märksa harvemini. Kõhukinnisust põhjustavad paljud asjad. Kontide söömine võib muuta väljaheite kõvaks ja raskesti väljutatavaks, vedelikupuudus või soolte loidus võivad samuti tähendada, et väljaheide on kuiv ja tuleb välja raskustega.

Kas minu koeral on seedehäireid?

Seedehäirete kõige tavalisemateks tunnusteks on pehme väljaheide või kõhulahtisus. Kui sinu koeral on seedimisega probleeme, siis võivad tal esineda järgmised tunnused:

 • Oksendamine
 • Regurgitatsioon e maosisu tagasivool
 • Kõhupuhitus
 • Nõrkus
 • Kõhulahtisus/Kõhukinnitus
'Tavalised tunnused

Krooniline seedetrakti haigus on koertele kurnav ning nõuab loomaarstilt testimist ja põhjalikku diagnoosi.

TÄHTIS: Kui koeral on kõht lahti või ta oksendab, võib tal kergesti tekkida vedelikupuudulikkus. Pea nõu loomaarstiga, kui märkad mõnd eelpool loetletud tunnustest.

Ravi: Toitumise tähtsus

Seedehäired on üsna tavalised ja enamik neist taandub loetud päevade jooksul. Mõned koerad vajavad aga pikaajalist ravi, kuna neil on regulaarsed või püsivad seedeprobleemid.

Koera toit võib oluliselt mõjutada tema seedetrakti tervist. Sõltuvalt konkreetsest diagnoosist ja nähtudest/sümptomidest võib soovitada mitmeid erinevaid toitumisviise. Tähtsaim eesmärk on leevendada oksendamist ja kõhulahtisust. Loomaarstid soovitavad toita seedehäiretega koeri kergesti seeditava toiduga, et vältida tundliku mao ja soolte ärritust. Lahustuvad ja lahustumatud kiudained koos mõõduka rasvasisaldusega aitavad tagada koera soolestiku korralikku toimimist. Samuti on oluline koera taastumise ajal vedelikupuuduse vältimiseks jälgida, et ta saaks piisavalt vett.

Kuna mitmed seedetrakti probleemid võivad olla püsivad, on oluline neid õige toitmisega kontrolli all hoida. Täpse diagnoosi ja ravi saamiseks pea alati nõu oma loomaarstiga, et saada soovitusi koera seedetrakti tervise jaoks parima toidu kohta.

Toidutundlikkusega seotud küsimused, mida peaksid oma loomaarstilt küsima

 1. Kas on toite, mida ma ei tohiks koerale anda, et tal seedimine korrast ära ei läheks?
  • Küsi, kuidas mõjutab koera tervist inimese toit (näiteks šokolaad).
 2. Kas te soovitaksite a ravitoitu,  et minu koera tervis korras oleks?
  • Küsi oma koera toitumuslike erivajaduste kohta
  • Kui palju / kui tihti sa peaksid soovitatud toitu oma koerale andma
  • Aruta loomaarstiga, milliseid maiuseid võib koos soovitatud toiduga koerale anda
 3. Kui ruttu ma võin oodata oma koera seisundi paranemist?
 4. Kas te võiksite anda mulle kirjalikud juhised või jaotusmaterjali seedimise tervise kohta?
 5. Kuidas on kõige parem teiega või haiglaga ühendust võtta, kui mul tekib küsimusi? Meili teel? Telefonitsi?
  • Küsi, kas sul on vaja tulla järelkontrolli.
  • Küsi, kas sulle saadetaske meeldetuletusmeil või -sõnum.

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »