Kas sinu koer on heas vormis?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Me kõik tahame, et meie koerad oleksid nii terved ja heas vormis, kui võimalik. Saledus ja hea vorm on olulised nii inimestele kui ka loomadele ning võib aidata pikendada eluiga. Me kõik sooviksime olla oma armsate kaaslastega nii kaua, kui võimalik. Aga kuidas on kõige lihtsam teada saada, kas sinu koer on heas vormis. Teeme läbi teekonna ninast sabaotsani ja vaatame järele.

Ideaalkaal

Enne alustamist peame rääkima kaalust. Koerte ülekaal on tänapäeval suureks probleemiks. Hinnanguliselt on Euroopas 40-50% koertest ülekaalulised, seega on tegemist probleemiga, millele tuleb kindlasti tähelepanu pöörata. 

Loomaarst on tõenäoliselt juba selgitanud sulle, kui lihtne on isegi kõige hoolikamalt hooldatud koeral kaalus juurde võtta. Lisaks ilmselgetele põhjustele, nagu liigne söötmine, kontrollimatu maiuste andmine ja vähene liikumine, on veel teisi põhjuseid, mis kaalutõusule kaasa aitavad:

 • Kui lemmikloomad vananevad, langeb nende aktiivsus ja nad vajavad ideaalkaalus püsimiseks vähem kaloreid. 
 • Mõnel tõul, sealhulgas labradori retriiveritel ja kokkerspanjelitel, kipub kaal teiste tõugudega võrreldes kergemini tõusma. 
 • Koera steriliseerimine või kastreerimine mõjutab tema ainevahetust ja võib kaasa tuua kalduvuse kaalutõusuks.
 • Mõnikord võib kaalutõus olla seotud terviseprobleemiga, mida tuleb ravida.

Teised märgid, mida tuleks jälgida:

 • Kaelarihm on kitsaks jäänud. 
 • Aeglasem liikumine.
 • Raskused jalutamisel ja jooksmisel.
 • Hingeldamine.
 • Varasemast rohkem magamine.

Loo endale heaks harjumuseks oma koera terve elu jooksul korrapäraselt kaaluda. Kutsikaeas aitab see näha, kas koer kasvab õiges tempos, täiskasvanud koera puhul aga märgata, kui ta kaal tõuseb või langeb. Nii kaalutõus kui ka -langus võivad rääkida terviseprobleemist ja mida kiiremini sa seda märkad, seda kiiremini saad abi otsida. 

Kui sa pole kindel, kas sinu koer on ideaalkaalus, küsi nõu loomaarstilt või loomaarsti abiliselt. Hea on ka see, et igakuine kaalumine loomakliinikus harjutab sinu koera nii kliinikuga kui ka selle meeskonnaga.

Teekond ninast sabaotsani

 • Puhas, terve nina. Kuigi see on müüt, et koera nina peaks alati niiske olema, on nina siiski oluline tervisenäitaja. Pööra tähelepanu, kui ninast tuleb lima või muud eritist ning seda, kui koer aevastab. Ketendus ja pigmendi kaotus on samuti märgid, et tuleks loomaarsti juures ära käia.
 • Hammaste puhastamine. Hambahaigused on koertel vägagi tavalised ja seega on oluline pööörata tähelepanu oma lemmiku suuhügieenile. Jälgi, et tal ei oleks halb hingeõhk, hammastel pruune või kollaseid moodustisi ning, et ta igemed ei oleks punased. Tee hammaste harjamine harjumuseks. Kui hammastel aga on juba hambakivi, siis lase loomaarstil see üle vaadata ja vajadusel hambad puhastada. Kasuta alati ainult koertele mõeldud hambapastat, mitte inimeste oma. 
 • Selged, säravad silmad. Koera silmad peaksid olema avatud ja selged, neis ei tohiks olla rähma. Kõigil loomadel on mõnikord silmanurgas rähma, see on osa kaitsemehhanismist tolmu eemaldamiseks. Kui koer hakkab aga kissitama või käpaga kraapima, ta silmad on punased või neis on liigset eritist, tuleks võimalikult ruttu loomaarsti poole pöörduda. Sa ei taha ju oma koera nägemisega riskida.
 • Puhtad kõrvad. Natuke vaha on igas kõrvas normaalne, aga ole tähelepanelik, kui sul on pikkade või karvaste kõrvadega koer. Sagedane pea raputamine, kõrvade kratsimine või haisvad, vahaga täidetud kõrvad on põhjus muretsemiseks.
 • Terve karv ja nahk. Koera karv peab olema läikiv ja heas seisukorras. Jälgi sügelemist, karvakadu ja kärnasid ning kontrolli paar korda nädalas, ega koeral ei ole parasiite, näiteks kirpe. Karvkatte seisundit mõjutavad oluliselt toitumine ja koera üldine tervislik seisund, seega kui sinu koera karv on tuhm või ta ajab liigselt karva, siis pöördu oma neljajalgse sõbra tervise kontrollimiseks ja toiduvaliku läbivaatamiseks loomaarsti poole.
 • Artriit ja liigsesprobleemid on koertel tavalised, eriti teatud tõugudel ja eakamatel koertel. Jälgi, kas koer liigub kangelt või lonkab. Sa võid märgata, et koer on kange, kui ta üles tõuseb, aga kangus kaob kohe, kui ta hakkab ringi liikuma. Jälgi ka selliseid märke, nagu vastumeelsus autosse ronida või trepist üles minna. Need võivad rääkida algavatest puusa- või seljaprobleemidest.
 • Tualetikombed. On äärmiselt oluline tunda oma koera pissimise ja kakamise harjumusi. Kui sa märkad, et tema väljaheite värv, konsistents või selle väljutamise sagedus on muutunud, võid kiiresti probleemi sekkuda.
 • Liputav saba! Enamik meist tunneb oma koera paremini kui keegi teine ja saab kohe oma lemmiku käitumisest aru, kui ta ei tunne end hästi või on kurb. Rõõmsalt liputav saba on tavaliselt hea märk sellest, et sinu neljajalgne sõber on uudishimulik, õnnelik ja erk.

Mõned siin artiklis nimetatud asjad võivad tunduda iseenesest mõistetavatena, aga need aitavad sul tähelepanelikult jälgida oma koera harjumusi nig seda, mis talle meeldib või ei meeldi. Kasuta regulaarselt seda kontrollnimekirja ning sa oled alati valmis, kui midagi peaks valesti minema. Ära unusta jälgida oma koera vöökohta – ka see on tähtis!

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »