Mida peaksin tegema, kui mu koer on ülekaaluline?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koertel on kaalus juurde võtmine sama lihtne nagu inimestelgi. Kahjuks on ülekaalulistel koerte elu lühem ja õnnetum. Samuti on nad vastuvõtlikumad paljudele haigustele nagu diabeet, nahahaigused ja artriit. Koera hea füüsilise tervise seisukohalt on seega lisaks mängimisele, jalutuskäikudele ja koos veedetud toredale ajale oluline hoida teda saledana ja heas vormis.

Ära häbene küsida loomaarstilt oma koera kaalu kohta. Ülekaal on tänapäeval väga tavaline ja loomaarst annab hea meelega nõu selle kohta, mida peaksid tegema, et sinu ülekaaluline koer hakkaks uuesti tervislikku elu elama.

Ülekaalulised koerad – millele tähelepanu pöörata

Koerad on väga erineva suuruse ja kujuga ning seega võib olla raske otsustada, kas sinu koer on ülekaaluline või mitte. Kui sa koera silitad, peaksid ilma vaevata tundma sõrmede all tema ribisid, õla- ja puusaluid. Kui koer oma keha sirutab, näiteks hüppamisel, peaksid ribid olema näha. Kui sa vaatad koera pealtvaates, peaks tema vöökoht olema selgelt näha.

Mõne suurema ja lihaselisema tõu puhul võib liigne kaal kergesti märkamatuks jääda. Loomaarst oskab sinu koera kaalu ja füüsilist seisundit õigesti hinnata ja määrata, kas koer on ülekaaluline ning kui, siis kindlaks teha ka selle põhjus. 

Enamik koeri on ülekaalulised, sest neile antakse liiga palju süüa ja on väga lihtne mõista, miks see nii on. Me mõistame, kui õnnelikuks väike lisamaius meie lemmiku teeb, lisaks antakse treenimise ajal toitu koera premeerimiseks.

Küsi loomaarstilt, milline toit aitab kaalu kontrolli alla hoida

Kui sa lihtsalt vähendad toidu kogust, võib see ohtlik olla, sest koer võib saada liiga vähe olulisi toitaineid nagu vitamiinid ja valgud. Samuti võib koer tunda end näljasena ja hakata seetõttu toitu nuruma. Loomaarst oskab soovitada mahukamat, aga madala kalorsusega toitu, mis on täiuslikult tasakaalustatud ja aitab langetada kaalu ohutult ja tõhusalt. Mõned kaalulangetamiseks mõeldud toiduvalikud sisaldavad erilisi koostisosi, mis muudavad koera ainevahetust nii, et see hakkab rasvade ladestamise asemel neid põletama.

Mõned nipid koera kaalu kontrolli all hoidmiseks 

Loomaarst oskab kõige paremini aidata koostada sinu ülekaalulisele sõbrale tervislik toitumisprogramm. Kasu võib olla ka järgmistest näpunäidetest:

 • Ära unusta, et juhised koera toidupakenditel on ideaalkaalus koerte jaoks ja sinu koera kaal võib sellest oluliselt erineda! Küsi loomaarstilt, kui sa kahtled, kas sinu koer on ideaalkaalus. 
 • Kui sa jagad päevase toidukoguse kolmeks või neljaks toidukorraks, aitab see koeral terve päeva tunda, et kõht on täis. Ära unusta, et kutsikaid tulebki päevas neli korda sööta - ükskõik kas nad on ideaalkaalus või mitte.
 • Koer kahtlemata armastab palukesi sinu toidulaualt, aga sellega võivad kiiresti kaasneda liigsed kalorid ja ülekaal. Laualt toidu andmine võib kaasa tuua ka kerjamisharjumuse.
 • Pea maiustega piiri. Suurem osa maiustest on välja töötatud nii, et on koera jaoks eriti maitsvad, aga nad sisaldavad ka lisakaloreid. Ära unusta, et ka maiustes sisalduvad kalorid kuuluvad koera päevasse kalorikogusesse ega tohiks moodustada sellest rohkem kui 10%. 
 • Koertel tudub olevat kuues meel, mis aitab neil välja nuuskida inimesed, kes heldelt maiuseid jagavad! Vajadusel palu, et sinu naabrid ja pereliikmed maiuseid ei annaks.
 • Kanna hoolt, et sinu koer saaks iga päev vähemalt kaks korda korralikult jalutada. See aitab parandada ainevahetust ja langetab isu.
 • Sinu koer võib vajada spetsiaalset toitu, mis aitab kaalu kontrolli all hoida. Isegi kui sinu koer eelistab oma eelmist toitu, ole järjekindel ja harjuta teda uuega. Jälgi, et tal oleks alati rohkelt värsket vett.

Loomaarst on koerte toitumise asjatundja, seega küsi alati temalt nõu, kui kavatsed koera toitumisplaani muuta. Palu järgmise visiidi ajal oma koera kaaluda, et kontrollida, ega ta ülekaaluline ei ole. Kui ta on ülekaaluline, oskab loomaarst kõige paremini soovitada, mida teha, et sinu koer püsiks õnnelik ja terve.

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Mature 7+ koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153; Canine Mature Adult/Senior 7+Savoury Chicken on välja töötatud liikuvuse ja siseorganite hoidmiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »