Kui palju peaks teie kass kaaluma?

 

Ka üks lisakilo võib teie kassi tervises, üldises heaolus ja elukvaliteedis suure erinevuse tekitada. Kõigil kassidel on oma suuruse ja tõu seisukohast ideaalne kaal ning loomaarst võib teile öelda, mis see on.

Ülekaal võib võtta mänguisu ja tekitada depressiooni. See võib oluliselt lühendada teie kassi eluiga võrreldes tervislikus kaalus loomaga. Ülekaalulistel kassidel on suur raskete haiguste risk: suhkurtõbi, osteoartriit, kuseteede kivid, südamehaigus, hingamisraskused ja isegi põievähk.

Kui teie kass on ülekaaluline, ei ole te üksi. Iga kolmas loom Ühendkuningriigis on ülekaaluline.* Looma kaalutõusust võib olla raske aru saada, sest see toimub aja jooksul. Tähtis on astuda samme, et kass võiks kaotada kaalu ja saavutada tervisliku kaalu.

Mis põhjustab kassidel kaalutõusu?

 

Kaalutõus on keharasva koguse suurenemise tagajärg. Tavaliselt on selle põhjuseks liiga ohter söömine, eriti kombineeritult vähese liikumisega. Aga esineb ka teisi tegureid.

 

Vanus

Vanemad kassid on vähem aktiivsed, neil on vähem energiat ja nad vajavad vähem kaloreid. Nad kipuvad kaalus juurde võtma

Tõug

Mõned tõud on kaalutõusule altimad. Reeglina esineb see segatõugu kassidel.

Sugu

Emased kassid on suurema tõenäosusega ülekaalulised.

Meditsiinilised probleemid

Väga harva seostub kaalutõus meditsiinilise häirega, mis võib nõuda erilist ravi.

Steriliseerimine/kastreerimine

Kliinilised uuringud on näidanud, et steriliseeritud kasside baasainevahetus on aeglasem. Steriliseeritud kassid vajavadki vähem kaloreid. Steriliseeritud või kastreeritud kassid muutuvad istuvama eluviisi tõttu suurema tõenäosusega rasvunuks. (On palju tähtsaid tervisepõhjuseid, miks lasta oma loom steriliseerida või kastreerida, ent pidage meeles oma kassi kaalu jälgida.)

 

Ületoitmine

Kui kassidel on toidule piiramatu ligipääs, söövad nad arusaadavalt rohkem, kui vajavad.

Ülesöömine

Paljudes tavalistes kassitoitudes on palju soola ja rasva. See parandab maitset, mistõttu kass sööb seda palju.

Toitmisharjumused

Kassile laualt palukeste ja inimeste toidu andmine võib viia rasvumiseni.

Vähene liikumine

Liiga palju toitu ja liiga vähe liikumist annab tüüpiliselt tulemuseks rasvumise.

 

Pidage meeles, isegi kui kassil pole rasvumise märke, tuleb teda loomaarsti juures regulaarselt kaaluda, et tal säiliks ideaalkaal.

 

 

 

Märgid sellest, et teie kass on ülekaaluline

 

 

Arstlike kontrollide vahepeal saate ka ise hinnata, kas teie kassi kehakaal on tervislik. Pange käsi kassi küljele — kas ta roideid on tunda või ei? Kui ei, siis on ta ilmselt ülekaaluline. Te võite märgata ka neid märke:

 • Vöökoha kadumine
 • Kaelarihma tuleb järele anda
 • Kõndida on raske
 • Liikumine on aeglane
 • Hingata on raske
 • Iseloom on halb
 • Magab rohkem kui tavaliselt

 

Sammhaaval kaalukaotuseni

 

Lisaks õigele toidule aitab ka regulaarne kehaline tegevus kassil kaalukaotust kiirendada. Siin on paar näidet liikumisest, mida saate harrastada koos oma kassiga.

 

Mänguasjadega mängimine

 

Andke oma kassile mõni kodus tehtud või loomapoest ostetud mänguasi, see julgustab teda liikuma.

Valguslaigu püüdmine

 

Laske taskulambist seinale valguslaik ja laske kassil sellega mängida. Ärge kasutage punast laserit, sest see võib kassi silmi kahjustada.

Kiirkõnd

 

Proovige kass rakmete ja rihmaga välja viia. Kassirakmed on saadaval loomapoes. Väljas olles julgustage kassi hüppama ja mängima looduslike „mänguasjadega“, näiteks lehekuhjadega.

Küsige oma loomaarstilt kassitoidu kohta

 

Teie kassi toidusedel on kõige olulisem tegur tema ideaalkaalu säilitamisel. Küsige loomaarstilt kaalukaotuseks toidusoovitusi, sh toidu marki ja kogust, ja pidage sellest kinni. See on väga tähtis, sest kui teie kass on kord ülekaaluline olnud, võib tal olla kalduvus seda uuesti teha. Teie kassil peaks olema kehtiv kaalupiiramisplaan, mis põhineb heal toidul, liikumisel ja regulaarsetel arstivisiitidel koos kaalumisega.

*Olemasolevad andmed. Hill’s Pet Nutrition, Inc.

anchor

Oma kassi hooldamine

ARTIKLID JA TÖÖVAHENDID

Pet Care Center

 • Cat | Breeds | Hill's Pet

  Discover the unique characteristics of different cat breeds, as well as which one might be best for you. Explore our library of articles to learn more.
 • Värske loomaomanik | Hill's Pet

  Praegu küsite te ilmselt endalt: „Kas ma peaksin kassi võtma?“. Küsimus on küll põnev, aga samas tuleks seda tõsiselt võtta. Kassi võtmine on suur vastutus, nii et enne liivakasti ja mänguasjade ostmist kaaluge järgmisi küsimusi: Kas te tunnete mõnd usaldusväärset loomaarsti? Kas teie kodu on loomakindel? Kas te olete oma korterikaaslaste või väikeste lastega läbi rääkinud, kui tähtis on kassi hellalt kohelda? Need küsimused on alles algus.
 • Kasside hooldus | Hill's Pet

  Põnev on tuua koju uus neljajalgne sõber, kuid loomaomanikuna on teil ilmselt hulk küsimusi kassi tervise kohta.
 • Käitumine ja välimus | Hill's Pet

  Kui kassid saaksid rääkida, saaksid nende omanikud esitada hulgaliselt küsimusi. Näiteks neid: Kas sul on kõht tühi? Miks sulle meeldib end paberkotti peita? Ja kas sa pead seda diivanit kratsima? Kahtlemata on kassid salapärased, aga siiski tasub mõista, mida nad mõtlevad ja miks nad niimoodi käituvad.
 • Koolitus | Hill's Pet

  Koerad tahavad väga oma „juhile“ head meelt teha, aga kassid on teistmoodi.
 • Rutiinne hooldus | Hill's Pet

  Kassi pidades tuleb paljuga arvestada. Pidage meeles, et ükski kassiomanik ei ole täiuslik! Suurem osa kassiomanikest õpivad töö käigus, aga praegu leiate oma pakilistele küsimustele siit mitmeid vastuseid.