Kassitoitude maitsed & tüübid: Kas minu kassile maitseb tema toit?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kassid on hästi tuntud oma öise nägemise, võrratu hüppevõime ja isegi üheksa elu poolest, aga seda, kuidas neile kassitoit maitseb, pole just väga palju uuritud.

Teadlased on leidnud, et kasside maitsemeel on inimese omast lihtsam ja tõenäoliselt tuleneb see evolutsioonist. Suurbritannia suurima kasside heategevusorganisatsiooni Cats Protection, sõnul on kassid ühed vähestest loomadest, kes ei tunne suhkru maitset. Paistab, et maitsed, mida kassid tunnevad, on hapu, mõru, soolane, umami (soolasus) ja võimalik, et ka rasv, ning lisaks veel adenosiintrifosfaat (ATP), mida inimene ei tunne. Kuigi teadlased seda viimast täielikult ei mõista, näib ATP viitavat lihale, sest see ühend varustab igat elusrakku energiaga.

Aga kuidas saaksime me teada, mis maitset tunnevad kassid oma toitu süües, ja kas see neile üldse meeldib? Olukorras, kus on saadaval lai valik märg- ja kuivtoite erinevates maitsetes (näiteks tuunikala ja kana), erinevaid kastmeid ja palju muudki, uurigem välja, millised on erinevat tüüpi kassitoidud ja vaadelgem, millist neist võiks sinu kass eelistada.

Kassitoitude tüübid

Saadaval on kolm põhilist kassitoidu tüüpi, millel kõigil on palju erinevaid maitseid:

Kuivtoit

Portaali Merck Veterinary Manual kohaselt, on kõige levinum kaubanduslikult toodetud kassitoidu tüüp kuivtoit. Kuivtoit, mida kutsutakse ka krõbinateks, sisaldab üldiselt umbes 90% kuivaineid ja 10% vett. Krõbinaid valmistatakse paljude erinevate maitsetega ja erinevate retseptide järgi. Näiteks on olemas spetsiaalne toit toakassidele või kassi karva ilusaks muutmiseks. Mõned kuivtoidud aitavad vältida hambakivi teket.

Konservid

Kassikonservid sisaldavad umbes 70%–80% vett ja 20%–30% kuivainet. Kassi märgtoitu võib avatuna külmkapis säilitada kuni kolm päeva, toatemperatuuril võib see kergesti rikneda. Kuna kassid söövad ühe–kahe suurema toidukorra asemel sagedamini ja vähem korraga, võib söömata jäänud märgtoidu servadesse tekkida koorik, mis vähendab selle seeditavust ja on ühtlasi ebamugav, sest takistab toidunõu puhastamist.

Pehmelt niiske ja poolniiske toit

See toidutüüp vastab oma nimetusele: tegemist on pehmete krõbinatega, mis ei ole kuivad ega murenevad, aga pole samas ka märjad nagu konservtoit. Neid müüakse sageli niiskuskindlates kottides ja nende vee ja kuivaine suhe on vastavalt 25%–40% või 60%–75%. Sellise toidu eeliseks märgtoidu ees on eelkõige mugavus – toitu pole vaja hoida külmkapis, sest selles sisalduvad säilitusained tagavad pikema säilivuse.

Eelistatavad toidud kassidele

 • Maitsed: Kuigi ka kõige peenema maitsega kassidele on saadaval lai valik maitseid , alates ookeanikaladest ja tuunikalast kuni küüliku või kanani, on toidu tegelik maitse vähem oluline kui selle toiteväärtus. Nagu on kirjutatud ajakirjas Animals journal, eelistavad kassid sageli toitu, mis aitab neil üldist tervist korras hoida, selle asemel, et valida seda ainult maitse järgi.  Enne suurema koguse toidu ostmist võiksid kõigepealt küsida loomaarstilt näidiseid või osta väikseim võimalik pakend, et näha, kas toit ikka sobib sinu pirtsakale sõbrale.
 • Tekstuur / koostis: Mis puudutab kuiv- või märgtoitu, siis tundub, et paljud kassid eelistavad pehmemat ja niiskemat toitu (või poolniiskeid krõbinaid), aga siin mängib suurt rolli see, millega nad on väiksest peale harjunud. On tavaline, et kassid ei taha toitu, mis on terve päeva kausis seisnud ja hakanud juba kuivama. Üldiselt on kõik kassid (ja koerad) isiksused ja neil on erinevad eelistused.
 • Temperatuur: Ajakirja Cook's Illustrated teadlaste andmetel on inimeste maitsemeel üsna tundlik valkude temperatuuri suhtes ja toimib paremini, kui toit on soe (aga mitte kuum). See tähendab, et soe toit maitseb paremini. Kuigi uuring keskendub inimestele, võivad selle järeldused kehtida ka kasside kohta. Kui toitu soojendatakse, siis – olenemata sellest, kellele see on mõeldud – eralduvad lõhnamolekulid, mis muudavad selle isuäratavamaks. Kui sa kavatsed oma kassi toitu soojendada, siis tee seda vaid lühikest aega ja kontrolli enne toidu andmist alati, et see ei oleks ühestki kohast liiga kuum.
 • Toidulisandid ja -katted Kuigi nii vedelaid kui pulbrilisi toidulisandeid võib kasutada, eriti kui sinu kassil on mõni krooniline haigus või ta sööb vastumeelselt, on neid üldiselt parem vältida. Kaubanduslikult müüdavad toidud on tasakaalustatud toiteväärtusega. On levinud probleem, et mõnda toitainet antakse liiga palju ning see võib olla sama kahjulik, kui toitaine puudus. Kui sa tahad kasutada toidulisandeid, oleks hea küsida nõu oma loomaarstilt.

Mida küsida oma loomaarstilt kassi toidueelistuste kohta?

On mitmeid küsimusi, mis aitavad sul valida oma kassile kõige sobivama toidu. Tee endale harjumuseks oma kassi toiduvalik visiitide ajal alati koos loomaarstiga üle vaadata sõltumata sellest, kas visiidi eesmärgiks on kassi heaolu parandamine või haiguse ravi. Siin on mõned küsimused, mida võiksid oma loomaarstilt küsida:

 • Kas minu kassile meeldib tema toidu maitse?
 • Kas teil on mingeid erilisi toidusoovitusi, võttes arvesse minu kassi elustiili ja võimalikke terviseriske?
 • Kas minu kassi läbivaatuse või laboritestide tulemused viitavad sellele, et toiduvalikut tuleks muuta? (Iga-aastane läbivaatus ja laboritestid on suurepärane vahend, et jälgida oma kassi tervislikku seisundit ja avastada varakult võimalikke haigusi).
 • Kas minu kass on üle- või alakaaluline?
 • Kas minu kassil on nahaprobleeme? Kas minu kassil on hambaprobleeme? Seedetrakti või kuseteede probleemid? Toiduallergiad?

Kokkuvõtteks pole ühtegi toitu, mis sobiks maitse või tekstuuri poolest kõigile kassidele. Niisamuti pole olemas üht lihtsat viisi, kuidas selgeks eha, milline toit kassile maitseb. Anna oma kassile tema eelistuste kindlaks tegemiseks proovida erinevaid toite ja küsi ka loomaarstilt, milline toit kassile kõige paremini võiks sobida. Vanasõna "Oled see, mida sa sööd" kehtib ka sinu kassi kohta ning õige toidu valimine aitab su kassil kauem ja tervislikumalt elada.

Autorist

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr Laci Schaible on väikeloomade loomaarst, ettevõtja ja veterinaarajakirjanik. Ta elab Floridas päikeselises Sarasotas koos oma poja, maailma suurima puudli ja kahe kassiga, kes on õpetatud tualetis käima.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Brana Bonder, B.S, M.S

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Prescription Diet™ j/d™ Feline Minced with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ parandab liikuvust kliiniliselt tõestatult 28 päevaga, pakkudes õiget tervislike toitainete tasakaalu, DHA-d (spetsiaalne Omega-3 õli) ja terviklikke Omega-3 rasvhappeid<BR><BR><B>
 • Prescription Diet&trade; a/d&trade; Canine/Feline

  Tõsisest haigusest, õnnetustest ja operatsioonidest toibuvate lemmikloomade toitmiseks.
 • VetEssentials Feline Mature Adult

  <p>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täpselt tasakaalustatud toitainesisaldus, mis säilitab neerude ja teiste oluliste organite tööd. Sisaldab kliiniliselt tõestatud antioksüdante, Omega-6 rasvhappeid ja vähendatud koguses fosforit.
 • Prescription Diet&trade; Metabolic + Urinary Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Metabolic + Urinary Feline on lemmikloomade täissööt, mis kliiniliselt tõestatuna vähendab enamike sagedasemate haigusnähtude esinemist kuseteeds JA aitab langetada kehalaalu 11% võrra 60 päeva jooksul. <br></p>