Miks on oluline, et kassitoit sisaldab kiudaineid?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kiudaineterikkast toidust on saanud seedetrakti probleemidega kasside põhiliseks abimeheks. Aga miks see ikkagi Sinu kassi jaoks oluline on?

Kassitoit sisaldab kiudaineid peamiselt sellepärast, et see aitab parandada seedimist ja väljaheidete kvaliteeti, kui kassil on kõht korrast ära. Kiudainerikkad toidud aitavad kõhukinnisuse, kõhulahtisuse, diabeedi ja isegi rasvumise vastu.

Kiudainerikka kassitoidu mõju kassi mikrobioomile

Soolestiku  mikrobioom on miljonite mikroorganismide (bakterite, algloomade, seente, viiruste) kooslus kassi (koera, inimese jt elusolendite) seedetraktis.

Elusorganismide ökosüsteem on seedimisele ülioluline. Lemmikloomade käärsoole bakterid aitavad lagundada seedimatut materjali ja toota kasulikke ühendeid, nagu vitamiinid. Kuskil pole see toime ilmsem kui kiudainete lagundamisel. Bakterid kasutavad kiudaineid kääritamises e fermentatsioonis.

Kuigi kassid on lihasööjad, on neile kiudaineid sisaldava toidu söömine väga kasulik.

Pruun triibuline kass metallkausist söömas.

Kassitoidus sisalduvate kiudainete klassifitseerimine

Üks viis kiudainete klassifitseerimiseks tugineb nende lahustuvusele. Lahustuvad kiudained kipuvad lahustuma soolestikus sisalduvas vees ja maomahlas, sealjuures muutuvad mõned neist geeliks, mis seob vett ja muudab väljaheite väljutamise kergemaks. Lahustumatud kiudained lisavad söödud toidu massi, aidates reguleerida toidu liikumist soolestikus ja parandades väljaheidete konsistentsi. Nii lahustuvad kui lahustumatud kiudained võivad fermenteeruda. See tähendab, et soolebakterid võivad kiudaineid lagundada ja toota uusi ühendeid, mis omakorda toidavad käärsoole rakke.

Kiudainetega kassitoidus sisalduvad prebiootikumid

Kiudaineid sisaldavas kassitoidus on tavaliselt soolestiku tervise ja väljaheidete kvaliteedi tagamiseks nii lahustuvaid kui lahustumatuid kiudaineid. Mõned neist kiudainetest kujutavad endast prebiootikume, mille kääritavad omadused suurendavad soolestikus elavate "heade bakterite" osakaalu. Mõned kiudainerikkad kassitoidud toimivad hästi just sellepärast, et need toidavad kasulikke baktereid ja aitavad mikrobioomi tasakaalustada.

Paljud seedeprobleemid võivad bakteriaalset tasakaalu rikkuda, põhjustades näiteks kroonilist kõhulahtisust, koliiti ja kõhukinnisust.

Teisi põhjusi kiudainerikka kassitoidu kasutamiseks

Diabeedihaigete kasside toit on üldiselt valgurikas ja sisaldab vähe süsivesikuid, kui aga kassil on kalduvus ülekaalulisusele. või kannatab teatud seedetrakti haiguste all, siis on kiudainerikka toidu andmine talle kasulik.

Mõned kiudained aeglustavad toitainete imendumist, võimaldades tärklise suhkrutel aeglasemalt imenduda ja stabiliseerides veresuhkru taset. Kiudainerikas toit on kasulik ka ülekaalulistele kassidele ja neile, kel on kalduvus kaalutõusuks, andes neile tavatoidust paremini täiskõhutunde. Lisaks aitab normaalne kaal paremini diabeediga toime tulla.

Kiudainerikas kassitoit võib ka aidata kasse, kes põevad jämesoolt mõjutavaid seedetrakti haigusi. Kiudained aitavad reguleerida seedetrakti motoorikat ja soolestiku veetasakaalu, aidates vältida kaht äärmust: kõhukinnisust ja kõhulahtisust. Kiudainete lagunemisel tekivad käärsoolt toitvad molekulid, mida nimetatakse pika ahelaga rasvhapeteks.

Kas kiudaineterikas toit on kassidele kasulik?

Kassid söövad paju asju, mida inimesed peavad seedimatuks, nagu karvad, luud, krõmpskondid, suled, kalasoomused ja püütud saakloomade mao sisu. Tülgastav, aga loomulik. Mõned neist asjadest on teatud määral seeditavad, teised võivad sisaldada seedimisele kasulikke kiudaineid.

Kasside toitumises on palju, mida teadlased veel ei mõista, aga on hakatud aru saama, et kuigi kassid on lihasööjad, on kiudained neile tegelikult kasulikud. Ajakirjas Journal of Animal Science avaldatud uuring gepardide toitumisharjumuste kohta näitas, et loomadel, kes sõid ära kogu saaklooma kõige naha ja karvadega, olid väljaheited parema profiiliga, kui neil. kes sõid ainult liha. See on viinud teadlased järeldusele, et kogu sellest täiendavast koresöödast on lihasööjate loomade seedetraktile kasu.

Kiudainerikka kassitoidu roll

Mda teha, kui loomaarst soovitab hoopis vähese kiudainesisaldusega kassitoitu? Tavaliselt soovitavad loomaarstid kiudainevaest toitu kassidele, kellel on ootamatult tekkinud seedetrakti häired, näiteks äge oksendamine või kõhulahtisus. Need toidud sisaldavad tavaliselt rohkem teisi toitaineid, nagu elektrolüüdid ja B-vitamiinid, mis aitavad kassil paremini taastuda. Kui valid oma kassile toitu, pidage alati nõu oma loomaarstiga. Kui Sinu kass on kiudainerikkal toidul, peaks loomaarst jälgima, kuidas loom sellega toime tuleb.

Autorist

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly on auhindadega pärjatud veterinaararst, keda iseloomustavad iseseisev mõtlemine, kirglik loomade eest seismine, sügav kiindumus oma eriala vastu ja kuulsad uudse lähenemisega artiklid loomade tervise kohta.

Dr K on kiitusega lõpetanud nii Wellesley kolledži kui ka Pennsylvania ülikooli veterinaarmeditsiini kooli. Ta sai magistrikraadi Whartoni ärikoolis maineka kahekordse VMD/MBA kraadiõppe programmi raames. Dr. Khulyle kuulub loomakliinik Sunset Animal Clinic, ja veterinaarpraksis Miamis, Floridas.

Aga see pole kaugeltki kõik. Dr. K on raamatukoi, innukas kuduja, kirglik joogafanaatik, muusikafänn, armastab joosta ja tunneb raugematut huvi toidu vastu. Ta elab Lõuna-Miamis koos kolme koera, lugematu arvu kasside, kahe päästetud kitse ja lõbusa kanakarjaga.

Tema kirjutisi võib jälgida aadressidel DrPattyKhuly.com ja sunsetvets.com.

Seotud artiklid

Seotud tooted