kasside seedimise tervis

Millised on kasside seedeprobleemid?

Seedeprobleem või -häire on mis tahes seisund, mis takistab teie kassil toitu korralikult seedimast või muudab toidu seedetraktist läbimise kiirust. Pöörake tähelepanu sümptomitele! Kui teie kassil ilmnevad seedehäirete sümptomid, pöörduge viivitamatult veterinaararsti poole.

kass diivanil

#signs(anchor only visible for authoring)


Märgid, mis näitavad, et teie kassil võib olla seedehäire

Kasside kõhuprobleemide ja seedehäirete kõige levinumad tunnused on lahtine väljaheide või kõhulahtisus. Samuti võite märgata mõnda (või kõiki) järgmisi märke.

 • Oksendamine

 • Regurgitatsioon

 • Kõhupuhitus

 • Nõrkus

Kroonilised seedehäired võivad olla paljudele kassidele kurnavaks probleemiks ning nõuavad teie veterinaararsti põhjalikku testimist ja diagnoosimist.

#causes(anchor only visible for authoring)

Näited tavalistest seedehäiretest

Seedehäired võivad tekkida erinevatel põhjustel ja kõik need võivad tekitada kassi ebamugavustunnet. Pidage meeles, et kõhulahtisust võib olla raske avastada kassidel, kes leevendavad end väljaspool kodu. Kui arvate, et teie kassil on probleeme, soovitame varustada talle liivakasti. Allpool jagame mõningaid kõige levinumaid seedehäireid kassidel.

 

Kass loomaarsti kõrval loomaarsti laual
 • Äge gastroenteriit

  See on kasside seedehäirete kõige levinum põhjus. Tavaliselt koosneb see äkilisest oksendamisest ja kõhulahtisusest. Selle põhjuseks võivad olla mitmed põhjused, sealhulgas millegi ebameeldiva allaneelamine (või, nagu paljud kassid armastavad, poole hiire söömine ja ülejäänu jätmine meile), parasiidid, viirused ja karvapallid, kui nimetada vaid mõnda.

 • Krooniline enteropaatia või põletikuline soolehaigus

   

  Erinevalt äsja mainitud äkilistest häiretest võtab krooniliste enteropaatiate ilmnemine kauem aega ja kipub kestma. Kõhulahtisus ja kaalulangus on tavalised nähud. Enteropaatiad võivad olla tingitud ka erinevatest põhjustest, nagu ebasoodsad toitumisreaktsioonid, immuunvastused või geneetilised tegurid.

   

 • Koliit

  Käärsool on osa jämesoolest ja selle põletikku nimetatakse koliidiks. Tavaliselt on see väga iseloomulik ja enamikul kassidel on samad nähud: nad peavad kiiresti roojama või neil võib olla raskusi ja nad ei väljuta peaaegu midagi. Teine klassikaline koliidi tunnus on vere ja/või viskoosse lima esinemine väljaheites.

 • Kõhukinnisus

  Nagu inimestelgi, on kõhukinnisusega kassidel raske roojata ja nad võivad seda teha palju harvemini. Kõhukinnisus võib olla tingitud erinevatest põhjustest. Luude, sulgede ja juuste allaneelamine võib muuta väljaheite kõvaks ja raskesti läbitavaks. Rohke karva olemasolu (eriti pikakarvalistel kassidel) või aeglane väljaheide võib samuti põhjustada kuiva, raskesti läbitava väljaheidet. Mõned tõud, näiteks siiami kassid, on rohkem altid aeglasele roojamisele kui teised. See võib põhjustada seisundit, mida nimetatakse megakooloniks.

 • Pankreatiit

  See on keeruline haigus, mis mõjutab kasse ja mida võib olla raske diagnoosida, kuna selle sümptomid (sealhulgas oksendamine, letargia ja isutus) on ebamäärased. Kasside puhul võib see avalduda perioodiliselt ja sellega kaasnevad tavaliselt muud probleemid, näiteks toidule põhjustatud kõrvaltoimed või põletikuline soolehaigus.

 • Toiduallergia

  Kassid võivad erinevatel põhjustel teatud toiduainetele halvasti reageerida. Seda tüüpi reaktsioone nimetatakse kõrvaltoimeteks toidule. Tõelised toiduallergiad on harvemad, kui me arvame, ja tavaliselt põhjustavad need toiduainetes nagu kana, kala ja piim leiduvad valgud. Toiduallergia võib põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust ning nahaprobleeme, nagu sügelus või liigne hooldus.

Kuidas saate aidata?

Esiteks, kui kahtlustate, et teie kassil võib olla seedehäire, konsulteerige oma veterinaararstiga võimalike ravivõimaluste osas. Saate oma kassi veelgi rohkem aidata, kui vähendate tema keskkonnas stressi põhjustavaid stiimuleid, järgides mõnda järgmistest soovitustest.

Oranžis kampsunis naine, kes hoiab käes kassi

Järgige rutiini

Muutused teie kassist sõbra rutiinis või keskkonnas võivad põhjustada seedetrakti häireid. Aidake oma kassi, mängides temaga regulaarselt ja pakkudes talle rahulikku ja turvalist keskkonda.

Vaadake näpunäiteid

Kass lapsega

Toidulisandid

Parasiidid, nagu ank- ja ümarussid, võivad põhjustada seedetrakti häireid, nii et kui teie kass käib sageli väljas, veenduge, et ta saaks asjakohast ennetavat hooldust.

Rohkem informatsiooni

Kass sööb kausist toitu

Võtke arvesse nende toitumist

Kergesti seeditavatest koostisosadest valmistatud toidud võivad olla kasulikud seedehäiretega kassidele. Konsulteerige oma veterinaararstiga, kuidas muuta oma kassi toitumist ilma, et tema kõht kannataks.

Vaadake valikuid

#nutrition(anchor only visible for authoring)

Soovitatavad tooted seedeprobleemidega kassidele

#articles(anchor only visible for authoring)

Vahendid ja näpunäited

Vaadake neid meie veterinaararstide meeskonna ressursse, et pakkuda oma kassile eelseisva reisi ajal parimat võimalikku hooldust.