Millised on kasside seedetrakti häired ja seedehäired?

 

Seedehäire (gastrointestinaalne häire) on igasugune tervislik seisund, kus normaalne seedimine on häiritud või selle kiirus muutunud. Seedehäired on ühed kõige tavalisemad loomaarsti poole pöördumise põhjused.

Seedehäired võivad põhjustada dehüdratsiooni, vaegtoitumist või muid raske terviseprobleeme, seega on tähtis need ära tunda ja loomaarstiga nõu pidada.

 

Millised on kasside seedehäirete tüübid ja põhjused?

 

Seedehäireid on mitut eri tüüpi. Seedehäirete põhjusteks võivad olla eripärase või kassile sobimatu toidu söömine, mis põhjustab seedeorganite põletikku, toidutalumatused, infektsioonid või seedeensüümide vähesus. Mõned kassitõud (nt sfinks, Rex ja Ragdoll) on teatud seedehäiretele vastuvõtlikumad. Teie loomaarst võib läbi viia testid, et määrata teie kassi seedehäire täpse põhjuse.

 

 

Akuutne gastroenteriit

Põletikuline seedetrakt, tavaliselt lühiajaline. Põhjusteks võivad olla halvaksläinud toidu söömine, võõrkehade allaneelamine, mürgiste taimede söömine, siseparasiidid, stress, toiduallergiad ja teatud haigused.

Koliit

Levinum alla 5 aasta vanustel kassidel. Koliit põhjustab jämesoole põletikku, mille tagajärjel on roojamine sage ja valulik. Kui teie kassil on koliit, võib väljaheide sisaldada lima ja verd. Kõige sagedamini põhjustavad koliiti kasvajad või polüübid, toidu vahetamine, allergiad (sh toiduallergiad), võõrkehade allaneelamine ja teatud muud haigused.

Kõhulahtisus

Seda põhjustavad infektsioonid, siseparasiidid, stress, kassitoidu muutmine, inimtoidu või rasvaste vahepalade andmine, halvaksläinud toidu söömine prügikastist ning kehaorganite düsfunktsioon.

 

Kõhukinnisus

Tavaliselt põhjustab seda dehüdratsioon, ebapiisav kiudaine toidus, karvade või muude võõrkehade allaneelamine, vananemine, kasvajad, traumad või luumurrud, lülisambahaigused, jämesoole närvisüsteemihäired, metaboolsed või endokriinsed häired, nõrgestatus ja vähene liikumine.

Pankreatiit

Pankrease põletik või infektsioon (piklik koonusjas elund, mis asub mao taga). Põhjused on sageli teadmata. Võimalikud põhjused on vähenenud verevool (põhjuseks dehüdratsioon või muu haigusnäht), infektsioonid, haigus või trauma.

Ärritunud soole sündroom

Seda seostatakse sageli kroonilise põletiku ja soolestiku ärritusega, kuid tüüpiliselt ei ole see otseselt gastrointestinaalse haigusega seotud. Arvatavateks põhjusteks on toidutalumatused ja kassitoidu võime tõhusalt läbi seedetrakti liikuda. Selle seisundi teket soodustab ka vaimne stress.

Eksokriinne pankreasepuudulikkus

Seda seisundit iseloomustab kaalukadu, vähenenud isu ja suures koguses pehmet väljaheidet. Kõige sagedasemaks põhjuseks on krooniline pankreatiit.

Peensoole imendumishäire

Peensoole põletik vähendab toitainete imendumist ja tulemuseks on püsiv kõhulahtisus, kaalukadu ja isu puudumine.

 

 

 

 

 

Kas minu kassil on seedetrakti- või seedehäire?

 

 

Kõige sagedasemad kasside mao- ja seedehäirete märgid on vedel väljaheide või kõhulahtisus. Võite oma kassi puhul märgata ka mõningaid neist nähtudest.

 • Oksendamine
 • Regurgitatsioon
 • Puhitus
 • Nõrkus
 • Kõhulahtisus/-kinnisus

Kroonilised seedehäired võivad nõrgestada paljusid kasse ja see nõuab loomaarsti poolset testimist ja põhjalikku diagnoosimist.

TÄHTIS: Kui teie kassil on kõhulahtisus või ta oksendab, võib tal tekkida tugev dehüdratsioon. Neid nähte märgates pidage nõu loomaarstiga.

 

Toitumine võib aidata

 

Õige seedesüsteemi hooldav toit võib kõhuprobleeme leevendada, kaotada kõhulahtisuse ja parandada seedimist. Kui teie kass näitab välja seedehäire märke, siis küsige loomaarstilt, kas peaksite kassitoitu vahetama.

anchor

Looma hooldamine

ARTIKLID JA TÖÖVAHENDID

Pet Care Center

 • Cat | Breeds | Hill's Pet

  Discover the unique characteristics of different cat breeds, as well as which one might be best for you. Explore our library of articles to learn more.
 • Värske loomaomanik | Hill's Pet

  Praegu küsite te ilmselt endalt: „Kas ma peaksin kassi võtma?“. Küsimus on küll põnev, aga samas tuleks seda tõsiselt võtta. Kassi võtmine on suur vastutus, nii et enne liivakasti ja mänguasjade ostmist kaaluge järgmisi küsimusi: Kas te tunnete mõnd usaldusväärset loomaarsti? Kas teie kodu on loomakindel? Kas te olete oma korterikaaslaste või väikeste lastega läbi rääkinud, kui tähtis on kassi hellalt kohelda? Need küsimused on alles algus.
 • Kasside hooldus | Hill's Pet

  Põnev on tuua koju uus neljajalgne sõber, kuid loomaomanikuna on teil ilmselt hulk küsimusi kassi tervise kohta.
 • Käitumine ja välimus | Hill's Pet

  Kui kassid saaksid rääkida, saaksid nende omanikud esitada hulgaliselt küsimusi. Näiteks neid: Kas sul on kõht tühi? Miks sulle meeldib end paberkotti peita? Ja kas sa pead seda diivanit kratsima? Kahtlemata on kassid salapärased, aga siiski tasub mõista, mida nad mõtlevad ja miks nad niimoodi käituvad.
 • Koolitus | Hill's Pet

  Koerad tahavad väga oma „juhile“ head meelt teha, aga kassid on teistmoodi.
 • Rutiinne hooldus | Hill's Pet

  Kassi pidades tuleb paljuga arvestada. Pidage meeles, et ükski kassiomanik ei ole täiuslik! Suurem osa kassiomanikest õpivad töö käigus, aga praegu leiate oma pakilistele küsimustele siit mitmeid vastuseid.