Kass piilub läbi kardina aknalaual

Mis on kasside neeruhaigus?

Krooniline neeruhaigus (CKD) on defineeritud kui ühe või mõlema neeru mistahes kõrvalekalle, mis on olnud mitu kuud. See on tavaline seisund, mis esineb umbes ühel kolmest kassist.1

Teie kassi neerudel on oluline roll ainevahetusjääkide eemaldamisel vereringest, vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu reguleerimisel, oluliste hormoonide tootmisel või aktiveerimisel ning vererõhu kontrolli all hoidmisel. Kui teie kassi neerud ei saa oma tööd korralikult teha, võib krooniline neeruhaigus lõpuks põhjustada eluohtlikke probleeme.

Kass diivanil koos lemmiklooma vanemaga

Mis soodustab kasside neeruhaigust?

Kasside kroonilise neeruhaiguse põhjus on sageli teadmata; kaasatud võivad olla mitmed tegurid, mis võivad suurendada teie kassi neeruhaiguse ja selle progresseerumise riski:

 koera ja kella ikoon

Vanus

Neeruhaiguse tekkevõimalus suureneb kasside vananedes. 2

toitumise ikoon

Toitumine

Kõrge fosforisisaldusega toit võib kiirendada kroonilise neeruhaiguse progresseerumist kassidel.

geneetiline ikoon

Geneetika

Kroonilise neeruhaiguse risk võib teatud tõugudel (nt pärslastel) olla suurem.

Haiguse ikoon

Haigus

Muud haigused ja terviseprobleemid võivad kaasa aidata kasside kroonilise neeruhaiguse süvenemisele.

Dehüdratsiooni ikoon

Dehüdratsioon

Kõik dehüdratsiooni põhjustavad seisundid (nt oksendamine, kõhulahtisus, šokk) võivad halvendada neerufunktsiooni ja soodustada kroonilise neeruhaiguse progresseerumist.

 

 kass istub ja vaatab mänguasjaNeerupuudulikkuse varajane avastamine teie kassil

Kroonilise neeruhaiguse tabamine enne sümptomite ilmnemist on oluline, kuna sümptomid ilmnevad tavaliselt alles siis, kui 75% neerufunktsioonist on kadunud. 7-aastastel ja vanematel kassidel suureneb neeruhaiguse risk, seega laske veterinaaril iga-aastase läbivaatuse käigus teostada põhjalik sõeluuring kassi neerude tervise kontrolliks. Krooniline neeruhaigus on progresseeruv ja pöördumatu, kuid teie veterinaararst võib aidata pakkuda pikaajalist hooldust ja näidata teile, kuidas vanematel kassidel sümptomeid jälgida.

Millised on kasside neeruhaiguse tunnused ja sümptomid?

Varajases staadiumis neeruhaiguse nähud ei ole nähtavad. Diagnoosimisel on krooniline neeruhaigus juba mõnda aega esinenud, kuid selle progresseerumist saab aeglustada loomaarsti poolt heakskiidetud neeruhaiguste kassitoidu abil. Hilises staadiumis neeruhaiguse nähud ja sümptomid kipuvad olema sarnased, kuid lemmikloomavanematele on need palju märgatavamad.

Märgid

  • Suurenenud janu
  • Söögiisu vähenemine
  • Suurenenud uriini kogus
  • Kaalukaotus
  • Halb hingeõhk või suuvalu
  • Letargia või nõrkus
  • Oksendamine ja kõhulahtisus
  • Kõhukinnisus
 Cata tagajalgadel serveeritakse toidukaussi

Toitumine neeruhaigusega kassidele

Kui teie kassil on neeruhaigus, võib õige toitumine nende elu positiivselt mõjutada. On näidatud, et spetsiaalselt koostatud kliiniline toit, mis sisaldab vähendatud kogust fosforit ja hästi seeditavat valku ning kalaõlist saadud oomega-3 rasvhapete sisaldust, parandab kroonilise neeruhaigusega kasside kvaliteeti ja eluea pikkust võrreldes tavalise lemmikloomatoiduga. Teie kassi isu võib kroonilise neeruhaiguse korral aja jooksul muutuda ning teie veterinaararsti soovitatud sobiva toidu eri vormide (kuiv, hautis) ja maitse pakkumine võib olla väga kasulik. Kui muudate uut toitu, on oluline seda teha järk-järgult, sest mõnel kassil on uue toiduga harjumiseks vaja mitu nädalat või kauem.

Toitke oma lemmiklooma mikrobioomi

Uued tõendid toetavad seost soolestiku tervise ja neerude tervise vahel. 3 Toitumine, mille koostises sisalduvad koostisained toidavad soolestiku mikrobioomi, võib aidata vähendada jääkaineid, mis võivad olla kahjulikud nende neerudele.

Kuidas on lood omatehtud dieedi kasutamisega neeruhaigusega kassidele?

Kuigi see on Internetis populaarsust kogunud, tuleb neeruhaigusega kasside jaoks omatehtud dieedi (või toortoidu) kasutamisel arvestada mitme teguriga, sealhulgas saastumise riskiga, toitainete tasakaalustamisega ja kogukuludega. Neeruhaigusega kasside toitumisvõimaluste uurimisel on alati kõige parem saada oma veterinaararstilt konkreetne soovitus.

Hill’s-I lemmikloomade hoolduskeskus

Külastage Hill’s Pet Care Centerit, et saada lisateavet ja artikleid selle kohta, kuidas aidata oma kassil tervena püsida

Viited:
Lulich JP, Osborne CA, O'Brien TD, Polzin DJ. Kasside neerupuudulikkus: küsimused, vastused, küsimused. Compend Contin Educ Pract Vet. 1992;14(2):127–153.

Pruun SA. Väikeste loomade neerufunktsiooni häired. Merck Veterinary Manuali veebisait. 2013 [ https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals ]

Hilli kliiniliste tõendite aruanne Soolestiku mikrobioomi toitmine aitab toetada kroonilise neeruhaigusega kasside ja koerte neerude tervist. 2023. aasta