Miks kaaluda kassi võtmist varjupaigast

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Kui te võtate endale kassi, saate midagi enamat kui vaid parima sõbra – lisaks võite päästa ka tema elu. USA-s elab Ameerika loomade väärkohtlemise ennetamise ühingu (ASPCA) andmetel varjupaikades kodu ootel üle 3,4 miljoni kassi. Kuna valida on nii paljude toredate kasside vahel, siis tasub kaaluda kassi võtmist kohalikust varjupaigast. Põhjused on järgmised.

Loomavarjupaikade tüübid

Kassi võttes on teil mitmeid võimalusi.

 • Omavalitsuste peetavad varjupaigad Neid peavad kohalikud omavalitsused ja seal töötavad vastavad ametnikud, kes koguvad kokku hoolt vajavaid hulkuvaid ja kadunud loomi. Enamjaolt küsitakse neis kassi eest väga väikest raha, kuid samas ei paku nad ka veterinaarteenuseid, nt vaktsineerimist ja steriliseerimist/kastreerimist.
 • Kohalikud loomade varjupaigad. Enamik loomade varjupaiku hoiavad kassipoegi kas eraldi ruumides või kasside ühisruumides, et tagada nende heaolu. Mõned pakuvad ka kasside põhilisi vaktsiine, nt marutaudi vastu, aga ka steriliseerimist/kastreerimist. Kui viimast ei pakuta, siis võivad nad anda nimekirja loomaarstidest, kes teatud tasu eest kassipoegi aitavad.
 • Spetsialiseerunud kasside varjupaigad. Spetsialiseerunud kasside varjupaigad võivad võtta üksnes vanemaid kasse, kasse, kelle omanikud on surnud, või erivajadustega kasse. Mõned on ka tõuspetsiifilised.

Igas asutuses on omad kassi võtmise suunised ja tasud, nii et küsige otse varjupaigast infot selle kohta, kuidas endale kassi võtta ja mida enne tema kojutoomist teha tuleb.

Kas varjupaigakassid on problemaatilised?

Mitte sinnapoolegi! Kassid satuvad varjupaika sageli üldse mitte enda süü tõttu. Kõige sagedamini on põhjus hoopis nende eelmistes omanikes. Nad võisid kolida uude kohta, kus kassid ei ole lubatud, või muutus nende elustiil, näiteks sündis laps või siis on uuel abikaasal kassiallergia. Kassiomaniku haigus või surm on samuti üks levinud põhjus, miks kassid võivad varjupaika sattuda.

Enamjaolt ongi tegu ebasoodsate asjaoludega. Olgu põhjus milline tahes, suurem osa varjupaiku annab meelsasti teada, miks antud kass uut kodu vajab, ja annavad nõu, kuidas teda kõige paremini uue koduga harjutada.

Miks võtta loom varjupaigast?

Uut kodu vajavad kassid sobivad sageli just esmakordsetele loomaomanikele. Enamik neist on juba toas elanud ning teavad, millised on kodus kehtivad reeglid. Loomade varjupaikades saab valida mitmesuguste kasside seast, nt lühikarvalised, triibikud, isased, emased – mida aga soovite.

Paljud varjupaigad arvestavad kasside temperamendiga ja teavitavad uusi omanikke ka endiste omanike tähelepanekutest. See teave aitab teil endale parima kaaslase leida. Kui teate, mida oodata, või vähemalt seda, millega antud kass on varem kokku puutunud, siis aitab see teil varjupaigast täiskasvanud kassi võttes paremini toime tulla.

Terve, aga uudishimulik

Kui otsite kohalikust loomade varjupaigast toredat kassi, siis eeskätt tuleks eelistada tervet kassi. Tervel kassil on selged silmad ja nina, ta ei aevasta, köhi ega rögasta, kui keskkond on puhas. Nende karv on puhas ja reeglina ilma pulstideta.

Ärge laske sellel ideaalil aga end uudishimulikust kassist eemale peletada! Kui kass on ärkvel, kui te teda varjupaigas vaatate, siis peaks ta olema küllalt julge, et puuriserva tulla ja teiega suhelda. Selline seikluslik kass kohaneb teie perekonnaga kergemini.

Kassi võtmise protseduur

Igas varjupaigas on kasside võtmiseks omad protseduurid, millega saate eelnevalt tutvuda organisatsiooni kodulehel (või neile helistades). Järgmised sammud on protseduuri tavapärased osad.

 1. Eravarjupaigad nõuavad sageli blankette, millel on loomaarsti nimi, telefoninumber ja soovitused. Otsige endale kohalik loomaarst juba enne varjupaika pöördumist, et teil oleks see teave käepärast.
 2. Kõik saadaolevad kassid on esitatud võrgus või varjupaiga veebilehel. Kui näete kedagi, kes teile meeldib, siis helistage ja uurige, kas ta on alles.
 3. Leppige kokku külastusaeg ja minge kassile külla.
 4. Võtke kaasa autojuhiluba või muu isikuttõendav dokument, kus on näidatud teie aadress. Samuti peate te kassi eest maksma.
 5. Mõned varjupaigad annavad kassi kojuviimiseks lihtsa pappkasti, kuid kui teil on oma kassikast, siis võtke kaasa pigem see. Kasse tuleks autos sõidutada vastupidavas kastis, et nad viga ei saaks või jalga ei laseks.
 6. Mõned varjupaigad nõuavad 24-tunnist ooteperioodi, nii et te ei pruugigi kassi kohe kätte saada. Arvestage, et see annab teile aega oma otsust kaaluda ning varjupaik saab seni teie tausta uurida, et veenduda, kas te ikka olete nii hell ja usaldusväärne, nagu te väidate.
 7. Te peate ehk sõlmima lepingu, kus on kirjas tingimused kassi endalejätmiseks. Näiteks võidakse nõuda, et te lasete kassi steriliseerida või kastreerida, samuti vaktsineerida. Samuti võidakse nõuda, et te viite kassi varjupaika tagasi, kui peate talle mingil põhjusel uue kodu leidma.
 8. Lõpuks saategi kassi koju tuua. Pange ühte tuppa valmis liivakast, toit ja veekauss; esimesed päev-paar tasub kass hoida ühes toas, et ta keskkonnaga harjuks. Andke talle mänguasju ja pakkuge peidukohti, näiteks pappkaste või pehmeseinalisi magamismajakesi.

Tutvuge eelnevalt kulutustega

Kassi võtmine on eluaegne kohustus. Kassi hooldajana olete te tema heaolu eest vastutav kuni tema elu lõpuni. Kassipidamise rahaliste ja ajaliste kuludega tutvumine on tähtis osa kassi võtmise protseduurist.

Varjupaigatasu võib olla esimene kulutus, mille suurus sõltub varjupaiga tüübist ja sellest, kas kass on juba steriliseeritud/kastreeritud. Steriliseerimise ja kastreerimise maksumusega võite tutvuda kohaliku loomaarsti juures. Kass tuleb kord aastas ka loomaarsti juurde viia ja teda tuleb vaktsineerida. Ka need kulutused võivad olla märkimisväärsed.

Kassid pesevad end ise, kuid nende küünte lõikamine hoiab ära teie ja teie põrandate kriipimise (teate ise, kuidas neile meeldib vaiba sisse kaevuda). Kui tal kodus ise küüsi lõikate, kutsuge endale keegi appi teda kinni hoidma. Professionaalsete kassihooldajate tasu sõltub kassist ja asukohast. Pikakarvaliste kasside puhul võib olla vajalik regulaarne professionaalne hooldus, et karv oleks pehme ja pulstideta.

Igapäevane hooldus

Ärge unustage liivakasti, kausse ja mänguasju. Ostke kassile liivakast, toidukauss ja paar lihtsamat mänguasja. Kasulik on ka hari, millega kassi kasukat hooldada. Liiva puhul on kõige odavam lihtne savi või tolmuvaba toode. Lõplik maksumus sõltub sellest, kui tihti te ta kasti vahetate.

Kvaliteetne kassitoit sisaldab palju toitaineid ja vähe täiteaineid. Loomaarstid ja loomapoed pakuvad erinevaid kassitoite, nt Science Plan™. Igakuine kulu sõltub kassitoidu margist.

Aga millised on ajalised kohustused? Kassiga ei ole vaja jalutamas käia, kuid te peaksite hea meelega oma nunnu sõbraga igapäevaselt aega veetma. Harjamine, kammimine, toitmine ja niisama koos aja veetmine on tähtis, et teil tekiks oma uue perekonnaliikmega tihe side.

Kassid pakuvad seltsi, kiindumust ja mõnu – ega nõua vastutasuks kuigi palju. Võtke endale kass. Nagu öeldakse, võib sellest alguse saada kaunis sõprus.

Autori tutvustus

Jeanne Grunert Bio Photo

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert on vabakutseline publitsist, blogija ja kirjanik. Tema hooldada on kuus varjupaigast võetud kassi ja üks koer, ja ta kirjutab palju loomade hooldamisest, aiandusest ja teistest elustiiliteemadest. Lugege Jeanne’i ja tema kirjutuste kohta tema veebilehelt.

Seotud artiklid

 • The pick of the litter

  If you are choosing your kitten from a litter, a few simple tips can help you pick well. Take your time and ask lots of questions.
 • Adopting an Adult Cat

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Kassiomanikud: uue kassi koju toomine

  Kui kassipidamine on teile uus asi, võite te ebakindlust tunda. Isegi kui tegu ei ole teie esimese kassiga, võib uue kassi võtmine olla nii põnev kui ka heidutav.

Sarnased tooted

 • Science Plan™ Feline Adult Õrnad lihapalad kastmes loomalihaga

  Keep your cat happy with Hill's &#153;<span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153;Tender Chunks in Gravy with Beef. Each pouch is a complete food containing the right combination of vitamins and minerals to keep your cat in the very best of health.
 • Prescription Diet™ j/d™ Feline Minced with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ parandab liikuvust kliiniliselt tõestatult 28 päevaga, pakkudes õiget tervislike toitainete tasakaalu, DHA-d (spetsiaalne Omega-3 õli) ja terviklikke Omega-3 rasvhappeid<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™ spetsiaalselt välja töötatud seedetegevuse ja väljaheidete kvaliteedi parandamiseks kassidel. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light with Tuna helps maintain ideal weight. Formulated with clinically proven antioxidants and a high level of L-carnitine to help turn fat into energy. Suitable for everyday feeding.