Koerte nahavähk: Sümptomid, diagnoos & varajane avastamine

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Me kõik oleme kuulnud inimeste nahavähist, aga kas see võib esineda ka koertel ? Kuidas nahavähk koertel välja näeb? Koertel võib tekkida mitu erinevat vähiliiki ja igal neist on erinevad tunnused nagu inimestegi puhul. Õnneks on alates rasvkasvajatest (lipoomidest) kuni rasvkoe tsüstideni enamik koerte nahakasvajatest healoomulised.

Kas koertel võib tekkida nahavähk?

Võib küll. Kuningliku Veterinaariakolledži sõnul on mitmeid nahavähi liike, millesse koerad võivad haigestuda. Nende hulgas:

  • Nuumrakulised kasvajad. Nuumrakulised kasvajad, koertel kõige levinum kasvajaliik, mõjutavad teatud tüüpi valgeid vereliblesid, mida nimetatakse nuumrakkudeks ja mis võivad põhjustada vähkkasvajaid nahal või naha all. 
  • Kartsinoom. Kasvaja võib mõjutada erinevaid naharakke ja seda nimetatakse kahjustatud rakutüübi järgi. Näiteks basaalrakuline kartsinoom ja lamerakuline kartsinoom.
  • Melanoom. See vähk kahjustab pigmendirakke, mis määravad koera naha värvi.. 
  • Lümfoom. Vähk saab alguse lümfisüsteemist ja kui see kahjustab nahka, on tegemist nahalümfoomiga.

Kuigi pole täiesti selge, mis põhjustab koertel nahavähki, nimetab Sinine Rist järgmisi riskitegureid:

  • Kokkupuude päikesega ja päikesepõletus. 
  • Konkreetse nahapiirkonna kompulsiivne lakkumine. 
  • Geenid ja tõug.

Sinse Risti sõnul on kõige suurem oht nahavähki haigestuda heleda nahaga ning õhukese või lühikese karvkattega koertel. Mõnel koeratõul on teistest suurem tõenäosus haigestuda teatavat liiki vähki. Näiteks on Ühendkuningriigi juhtiva veterinaarse heategevusorganisatsiooni PDSA. andmetel kõige suurem oht haigestuda nuumrakulistesse kasvajatesse beaglitel, bokseritel ja buldogidel.

Ka healoomulised kasvajad esinevad mõnel tõul sagedamini. Labradorid on vastuvõtlikumad lipoomidele, puudlitel võivad eriti kergesti tekkida tsüstid. Vähk võib siiski tabada mis tahes koeratõugu ning mõnda vähkkasvajat võib segi ajada healoomulise moodustisega. Sellepärast on oluline olla valvas ja pöörduda alati, kui märkad koera nahal muutusi, loomaarsti poole.

Kuidas nahavähk koertel välja näeb?

Kas koertel võib tekkida nahavähk? Võib küll. Niisiis, kuidas nahavähk koertel välja näeb? Sinise Risti sõnul on nahavähil palju erinevaid vorme, alates muhkudest ja kühmudest kuni kärnade ja tüügasteni. Märgid või moodustised võivad olla ka erinevat värvi. 

Näiteks enamik nahakasvajatest on nahal näha kühmudena, mis võib, aga ei pruugi olla kaetud karvadega. Pahaloomuline melanoom võib välja näha musta või pruuni laiguna. See võib olla nii nahapinnast kõrgemalt (nagu sünnimärk) kui ka lame. Nahalümfoom võib esineda punaste, ketendavate, ringikujuliste laikudena. Nii nahalümfoom kui ka pahaloomuline melanoom võivad kiiresti muutuda saatuslikuks. Mõlemal juhul on vaja kohest diagnoosimist ja ravi. 

Kui palju sa peaksid muretsema, kui leiad oma koeral kühmu? Rusikareegel on, et iga kühm koera nahal on murettekitav ning eriti siis, kui see on uus ja kiiresti kasvav. Oletame, et sa silitad oma koera iga päev samast kohast. Ühel päeval märkad väikest muhku. Täheldad, et see on kasvanud. See võib tähendada probleemi. Pea silmas, et vähkkasvajad võivad olla kas kõvad või pehmed, seega kühmu kasv ei ole kindel näitaja. 

Teine tunnus, mida tuleks jälgida, on veritsev või immitsev moodustis. See võib, aga ei pruugi koera häirida. Seega ei tähenda, et kui sinu lemmikul ei esine huvipuudust või halba enesetunnet, ei võiks tegemist olla vähiga.

Koerte nahavähk:

Kui sa lähed oma koera nahaprobleemiga loomaarsti juurde, teeb ta tõenäoliselt nõelaspiratsiooni. Selleks võetakse nõelaga, milleks võib olla tavaline vaktsineerimiseks kasutatav nõel, massist rakuproov. Loomaarst võib uurida proovi mikroskoobi all ise või saata selle patoloogile. Mõnikord ei piisa üksikutest rakkudest mikroskoobi all diagnoosi panemiseks ja loomaarstil võib olla vaja teha koerale biopsia või eemaldada kogu mass kirurgiliselt, et saata see edasisteks uuringuteks. See on kõige täpsem viis diagnoosi panemiseks.

Poolik portree meessoost veterinaararstist, kes uurib valget labradori veterinaarkliinikus, copy space

Koerte nahavähi ravi.

Koera vähidiagnoosi saamine ei ole kunagi kerge. Aga hoolimata kogu tundetulvast pead paratamatult mõtlema järgmistele sammudele. Millised ravivõimalused on olemas? Kuidas oma koerale kõige paremini toeks olla? 

Õnneks saab paljusid koerte nahavähiliike eemaldada kirurgiliselt. Kui vähk on agressiivne või on levinud teistesse kehaosadesse (metastaseerunud), võib loomaarst soovitada ka keemia- või kiiritusravi. Oluline on koera seisukorrast loomaarstiga avameelselt rääkida, et sa mõistaksid kõiki ravivõimalusi, mis on sinu lemmiku jaoks olemas.

Kõige tähtsam on vähi varajane avastamine

Kuigi koerte nahavähki ei ole võimalik täielikult ära hoida, võib varajane avastamine aidata koeral kiiremini paraneda ja võib-olla ka kauem elada. Et olla oma koera tervisega kursis, silita teda vähemalt korra nädalas igalt poolt, et avastada kühme, muhke või muud kahtlast. Kaalu koera masseerimist! Vanema koera puhul, kellel on palju muhke, pea arvestust, kus ja kui suured need on. Siis märkad kohe, kui mõni neist kiiresti kasvama hakkab. 

Lase loomaarstil kontrollida kõiki uusi muhke ja laike. Kui sa oled koeraga loomaarsti juures, võib mõnikord olla keeruline tillukest kühmu üles leida, seega kaalu seda ümbritseva karva eemaldamist või näiteks koha märgistamist markeriga.

Kas koertel võib tekkida nahavähk? Kui vähk on ka diagnoositud, võid end lohutada teadmisega, et enamik koerte nahavähkidest on ravitavad. Kõige tähtsam on oma koera korrapäraselt kontrollida ja pöörduda iga mure puhul viivitamatult loomaarsti poole.

Autorist

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis sai doktorikraadi molekulaarse rakubioloogia erialal ja otsustas vahetada eriala veterinaarmeditsiini vastu. Ta on lõpetanud Illinoisi ülikooli ja praktiseerinud loomaarstina peaaegu 20 aastat. Karen Louis'il on väikeloomade praksis Missouri osariigis St. Louis'i lähedal, kus ta jagab oma aega koduvisiitide ja oma ainulaadse stressivaba loomakliiniku juhtimise vahel. Ta on kirjanik ja hinnatud loodusfotograaf ning päästab kohalikest varjupaikadest eakaid koeri, et neid viimastel eluaastatel hellitada.