Juhend steriliseerimise kohta: Kassi või kassipoegade steriliseerimine või kastreerimine

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Steriliseerimine on sinu lemmikule kasulik ja muudab ka sinu elu kergemaks. Paljud loomaarstid soovitavad steriliseerida kassid varakult, et ei tekiks soovimatuid kassipoegi, sinul endal oleks vähem muresid ja sinu lemmik oleks tervem.

Steriliseerimisega seotud terminoloogia võib tekitada segadust, nii et tutvu terminite tähendusega:

  • Steriliseerimise all peetakse üldiselt silmas emase kassi munasarjade või nii munasarjade kui ka emaka eemaldamist. 

  • Kastreerimine tähendab tavaliselt küll mis tahes suguelundite eemaldamist, kuid kõige sagedamini mõeldakse selle all isase kassi munandite eemaldamist. 

  • Mõlemat sõna kasutatakse eesti keeles sageli paralleelselt nii isaste kui emaste loomade kohta ja need tähendavad looma muutmist steriilseks ning võimetuks järglasi saama.

Steriliseerimise (kastreerimise) eelised

Ennetab haigusi

Emase kassi steriliseerimine enne tema esimest innaaega (suguküpseks ja sigimisvõimeliseks saamist, tiineks saamise võimalust) vähendab oluliselt rinnanäärme kasvaja tekkimise ohtu hilisemas elus. Põhjuseks on teatud kasvajaid soodustavate hormoonide, näiteks östrogeeni, taseme langemine. Samuti on munasarjakasvaja ja emakapõletiku oht palju väiksem.

On ka teisi haigusi, mis võivad tuleneda kasside loomulikust paaritumisega seotud käitumisest. Sinise Risti andmetel on kasside leukeemia (FeLV) ja kasside AIDS (FIV) kaks haigust, mis levivad nakatunud kasside kaudu, kes hammustavad teisi kasse (need haigused erinevad inimeste vastavatest haigustest ega saa kanduda kassidelt inimestele). Steriliseerimine vähendab kassi tungi kakelda partnerite ja territooriumi pärast, ja seega ka ohtu saada neid ravimatuid haigusi teistelt kassidelt.

Vähendab kaklemist

Kastreerimata isaseid kasse ajendavad hormoonid otsima paarilisi ja kaitsma oma territooriumi sissetungijate eest. Seega võivad kaks või enam kastreerimata isast kassi samas majapidamises või isegi samas naabruskonnas hakata omavahel kaklema, eriti kui läheduses on indlevaid emaseid kasse. Isase kassi kastreerimine vähendab tema agressiivseid instinkte ja kaklustesse sattumine tõenäosust. See võib mitte ainult vähendada kasside immuunpuudulikkuse viirusesse (FIV) ja leukeemiaviirusesse (FeLV) nakatumise riski, nagu eelnevalt mainitud, vaid kastreeritud kassil on ka palju väiksem tõenäosus saada vigastusi ja tülikaid mädaseid põletikke.kaks kassi, üks hullunud,(taustaks valju müra)

Vähendab hulkumist

Kui emane kass saab suguküpseks, siis ajendavad hormoonid ja instinktid teda paarilist otsima. Ära unusta, et hormoonid ja paaritusinstinktid ajendavad ka isaseid kasse. Kastreerimine aitab vältida, et sinu kass ei rändaks "armastust" otsides liiga kaugele, ning vähendab liiklusõnnetustesse või ronimisega seotud vigastustesse sattumise ohtu...

Hoiab kodu puhtamana

Isased kassid piserdavad oma territooriumi tähistamiseks uriini vertikaalsetele pindadele. Kastreerimata kassi uriini terav lõhn annab teistele isastele märku, et läheduses on veel üks "mees majas‘, kes on kuulutanud ala oma territooriumiks ja teatab emastele kassidele, et ta ootab võimalust paaritumiseks. Kastreerimata isane kass sinu kodus võib olla midagi räpast ja haisvat. Kassi kastreerimine vähendab või kaotab vajaduse uriini piserdada, kui kass seda aga siiski teeb, peaks lõhn olema palju mahedam.

Ka emased kassid eritavad innaajal kehavedelikke. Need vedelikud sisaldavad lõhnaaineid, mis annavad isastele märku, et lähedal on suguküps emane. Emase kassi steriliseerimine kõrvaldab selle probleemi.

Millal tuleks kass või kassipoeg steriliseerida?

Sinu loomaarst ütleb sulle, millal oleks õige aeg oma kass steriliseerida. Üldiselt eelistab enamik loomaarstidest steriliseerida kassid nelja kuni kuue kuu vanuselt, enne suguküpsuse saavutamist.

Milline on steriliseerimise protsess?

Kirurgiline steriliseerimine toimub üldnarkoosi all. Loomaarst annab sulle ülevaate protseduurist ja selgitab üksikasjalikult, kuidas oma lemmikut enne ja pärast operatsiooni hooldada. Enne operatsiooni ei tohi võib-olla mõne tunni jooksul kassile süüa anda. Hoia kassi öösel enne operatsiooni toas, see aitab vältida, et ta võiks mujal süüa ja tagab ühtlasi, et taon kohal, kui on aeg minna!

Operatsiooni ajal manustatakse kassile anesteetikumi, nii et ta ei tunne midagi ega ole teadlik sellest, mis toimub. Isastele kassidele tehakse väike sisselõige ja eemaldatakse munandid. Lõige suletakse kas lahustuvate õmbluste või kirurgilise liimiga. Emastel kassidel võib munasarjade ja/või emaka eemaldamiseks olla sisselõige suurem. Mõned loomaarstid steriliseerivad tänapäeval kasse laparoskoopiliselt, mis on vähem invasiivne. Enamik kasse lubatakse tavaliselt samal päeval koju, kui ei esine tüsistusi või erilisi probleeme.

Mõned loomaarstid panevad kassile pärast operatsiooni taastava ülikonna või koonuse/krae. See takistab sinu lemmikul paranemise ajal operatsioonikohta kraapida, hammustada või lakkuda. Enamik kasse ei vaja ravimeid ega erilist järelhooldust. Kui loomaarst soovib sinu kassi pärast operatsiooni uuesti näha, käi teda kindlasti õigeaegselt näitamas.

Kas minu kass muutub pärast steriliseerimist?

Pärast steriliseerimist muutub kass väga kiiresti endiseks mänguliseks isiksuseks. Võid olla kindel, et ta on ikka veel sama kass, keda oled alati tundnud ja armastanud, lisaplussiks on aga see, et ta püsib paremini kodus ja märgistab vähem oma territooriumi.

Kasside toitmine pärast steriliseerimist

On üsna tavaline, et kassid võivad pärast steriliseerimist hakata kaalus juurde võtma, seega on ideaalkaalu säilitamiseks oluline tagada kassi aktiivsus ning õigetes kogustes toitmine. Küsi oma loomaarstilt, kas peaksid kassi toitu muutma, ja lase regulaarselt oma lemmiku kaalu kontrollida. See aitab hoida kassi saledana ja tervena ning märgata kaalutõusu enne, kui on liiga hilja. Kassi steriliseerimise eelised kaaluvad kaugelt üles kõik puudused. Jah, võib olla hirmutav viia oma armastatud lemmikloom operatsioonile, kuid see on seda väärt, kui arvestada, et jäävad ära soovimatud kassipojad, väheneb tõsiste haiguste risk, hulkumine ja igasugustesse pahandustesse sattumine. Kui sa pole seda veel teinud, pea oma loomaarstiga nõu.

Autorist

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert on raamatute autor, blogija ja vabakutseline kirjanik Virginiast. Ta hoolitseb Virginias oma 17 aakri suuruses talus kuue päästetud kassi ja päästetud koera Shadowi eest.

  

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS