Kuidas aru saada, et koeral on kõhuhäda ja kuidas seda ravida

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koerad on kurikuulsad selle poolest, et nad söövad asju, mida ei tohiks. See võib kaasa tuua seedehäired, oksendamist ja kõhulahtisust. Kui sinu koer on muidu terve, ei pruugiks aeg-ajalt esinevad kõhuhädad veel muret teha. Kui aga koeral on tõsised ja sagedased seedeprobleemid, on aeg pöörduda loomaarsti poole. Kõhuprobleemid võivad kiiresti tekitada vedelikupuuduse, aga seda võib pikema aja jooksul põhjustada ka vesine väljaheide. Parem karta kui kahetseda. Seega küsi alati loomaarstilt nõu, kui oma koera seedimise pärast muretsed.

Märgid, mis näitavad, et sinu koeral on kõhuhäda

Kuidas aru saada, et koeral on kõht korrast ära? Paljud sümptomid on samad, mis sinul endalgi, kui sul kõht valutab. Ühendkuningriigi juhtiva veterinaarse heategevusorganisatsiooni PDSA, andmetel on seedehäire (gastroentriidi) tunnused järgmised:

 • Kõhulahtisus ja väljaheidete erinev värv, näiteks kollane või roheline.
 • Oksendamine ja kõõksumine
 • Isupuudus
 • Väsinud olek ja letargia
 • Palavik
 • Kõhu valu


PDSA lisab, et koera kõhuvalust võib märku anda see, kui ta süllevõtmisel või kõhu puudutamisel kiunatab või uriseb. Koer võib võtta sisse ka n-ö "palvetaja" asendi, sirutades esimesed jalad ette välja ning lükates taguotsa ja saba püsti. See näeb välja täpselt nii, nagu siis, kui ta kutsub mängule.

Kõhuprobleemide põhjused võivad olla sisemised või välimised. Sisemiste põhjuste hulka kuulub toitumisharjumuste muutmine (läbi lillede vihje sellele, et koer sõi midagi lubamatut), toiduallergia, ülesöömine, parasiidid, sooleummistused, haavandid või kasvajad. Välised põhjused on valu, kuumarabandus, stress, maksa- või neeruprobleemid, pankreatiit, hormonaalsed probleemid, ajuprobleemid, sisekõrvaprobleemid või vähk.

Kuidas kindlaks teha, et sinu koeral on tundlik seedimine või mööduv kõhuhäda.

Küljel lamav segavereline kutsikas on kaetud kollase ja halli triibulise tekiga.

Mõnel koeral on raudne seedimine – nad võivad süüa kõike ega jää kunagi haigeks. Teised koerad hakkavad kohe oksendama, kui söövad midagigi harjumuspärasest erinevat.

Koera seedimise tundlikkusest annab märku sümptomite sage esinemine. Kui sinu koeral on mõni kõhuprobleemide sümptomitest sageli (kuu jooksul või kauem), siis võib tal olla tundlik seedimine.

Tundliku seedimise põhjusi ei ole alati lihtne kindlaks teha, võimalusi on palju alates toiduallergiast ja toidutundlikkusest kuni muutusteni koera seedesüsteemi bakteriaalses koosluses ehkmikrobioomis.

Eespool mainitule lisaks võivad toiduallergiast märku anda ka nahaprobleemid,, nagu sügelev punetus, karvade kadumine ja kõhu korisemine.

Mida anda, kui koeral on kõhuhäda

Koera kõhuhädade ravi sõltub probleemi tõsidusest ja põhjustest. Kui kõhuhädade põhjuseks on pankreatiit, siis on ravi erinev koertest, kellel on toiduallergia. Kui koeral on kõht vaid pisut korrast ära, pole ravi võib-olla üldse vaja. Sinine Rist soovitab igaks juhuks siiski loomaarstiga nõu pidada, eriti kui sinu koer on noor ja sümptomid tunduvad kiiresti halvenevat.

Loomaarstidel on palju viise koera kõhuhädade ravimiseks. Sõltuvalt selles, mis koeral viga on, võib ravi hõlmata iiveldus- või kõhulahtisusevastaseid ravimeid, antatsiide, intravenoosse või subkutaanse vedeliku süste või ussirohtu. Mõned koerad võivad vajada haiglaravi ja/või operatsiooni.

Õige toit aitab

Doberman puppy in green collar is sleeping on bed.

Oluline osa kõhuhädade ravimisel on õigel toidul. Kõige kindlam on küsida loomaarstilt kergesti seeditavat toitu ja anda seda koerale mõne päeva jooksul. Sellistes toitudes on olemas kõik koerale vajalikud toitained ja loomaarst võib sõltuvalt probleemi raskusest valikut kohandada. Kui kõht on korras, võid paari päeva jooksul vana toidu juurde tagasi pöörduda.

Õnneks on saadaval lai valik erinevaid toite, mis aitavad sinu koera kõhu kiirsti korda saada. Koos oma loomaarstitiimiga saad aidata oma lemmikul ruttu terveks saada ja tema saba taas rõõmsalt liputama panna!

Autorist

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten on 2002. aastal lõpetanud UC Davise veterinaarmeditsiini kooli. Ameerika Veterinaarajakirjanike Seltsi liikmele dr Woodenile kuulub väikeloomade kliinik Colorado osariigis Greeleys, lisaks jagab ta oma aega avalike esinemiste, juhtimise, klientide nõustamise ja kirjutamise vahel. Vabal ajal meeldib talle käia perega telkimas, suusatada, sukelduda ja osaleda triatlonidel.

 

 

 

 

 

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Mature 7+ koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan</span>&#153; Canine Mature Adult/Senior 7+Savoury Chicken on välja töötatud liikuvuse ja siseorganite hoidmiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »