Seedehäired – üks levinumaid põhjusi loomaarsti poole pöördumiseks

$authorText
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jõulud võivad olla koerte seedimisele ohtlik aeg – kui maja on täis kõikvõimalikke jõuluroogi, hunnikute viisi maiustusi ja kingitusi, on lihtne mitte märgata, kui koer midagi osavalt sisse vehib. Seedeprobleemid ei kaasne aga sugugi ainult pühadeajaga. Kui sa kahtlustad, et sinu koeral on kõhumure, ta oksendab või tal on kõht lahti, siis pöördu kohe loomaarsti poole.

Nagu inimestelegi, on ka koertele ja kassidele toidu seedimine ja toitainete omastamine üldise tervise ja heaolu jaoks ülioluline. Mõiste "seedehäire" tähendab mistahes seisundit, mille puhul seedimine ei ole korras või on häiritud toitainete seedetraktist imendumise kiirus.

Seedehäired – üks levinumaid põhjusi loomaarsti poole pöördumiseks Kaks kõige olulisemat tunnust, mida peaksid jälgima, on oksendamine ja kõhulahtisus. Kui koeral iiveldab või ta kõht on lahti, siis on asi selge, aga probleemidest võivad märku anda ka väiksemad muutused väljaheites. Jälgi, et väljaheide ei oleks tavalisest pehmem, et selles ei oleks verd või lima, et see ei oleks veidrat värvi nagu kollane või roheline.

Siiski on ka teisi, vähem ilmseid tunnuseid, nagu kaalulangus, söögiisu muutus, kõhupuhitus, kõhu korisemine või äkiline tegevusetus.

Kui märkad mõnda nendest tunnustest, peaksid kohe pöörduma loomaarsti poole. Kui koeral on diagnoositud seedehäire, arutab loomaarst sinuga selle võimalikke põhjusi. Kõige tavalisemad põhjused on:

 • Mao limaskesta põletik või ärritus (gastriit)
 • Toidutundlikkus või lihtsalt millegi sobimatu söömine
 • Peensoole põletik
 • jämesoole põletik (koliit), mis põhjustab sagedast (limase või verise väljaheitega) kõhulahtisust
 • Kõhunäärmepõletik (pankreatiit) või kõhunäärme suutmatus toota piisavalt seedeensüüme, et toitu korralikult töödelda

Loomaarst võib soovitada sul koera toitu muuta või kirjutab välja ravimeid, et koer kiiremini paraneks. See on oluline, kuna oksendamine ja kõhulahtisus võivad põhjustada vedelikukaotust ja dehüdratsiooni ning vitamiinide ja mineraalainete kadu. Sooleseinad võivad olla põletikulised ja vajada kiireks taastumiseks õigeid toitaineid.

Hill's Prescription Diet Canine i/d koeratoit on spetsiaalselt loodud selleks, et aidata koera sooltel paraneda ja tõhusamalt taastuda, küsi oma loomaarstilt selle kohta lähemalt. Näed positiivset muutust juba kolme päeva pärast.*

Loomaarstid soovitavad Hill's Prescription Diet i/d toitu, sest see on:

 • hõrgutavalt ahvatlev ja meelitab sinu koera uuesti sööma
 • pehme, mitteärritava tekstuuriga, mis aitab sooltel taastuda
 • mõõduka rasvasisaldusega ja hästi seeditav, mis aitab kaasa elutähtsate toitainete imendumisele
 • kõrge elektrolüütide ja B-vitamiinide sisaldusega, et asendada oksendamise ja kõhulahtisusega kaotatud toitaineid
 • kliiniliselt tõestatult kõrge antioksüdantide sisaldusega, mis toetavad immuunsüsteemi tervist
 • sobiv nii lühiajaliseks taastumiseks kui ka pikaajaliseks toitmiseks
 • ideaalne nii kutsikatele kui täiskasvanud koertele Küsi kindlasti loomaarstilt, kui palju toitu koerale anda, sest kutsikad vajavad iga kg kohta rohkem toitu kui täiskasvanud koerad.
 • Toit on saadaval nii kuiv- kui ka märgtoiduna.

Kui seedehäire algpõhjus on diagnoositud, võib loomaarst soovitada sul üle minna teiste Hilli tootevalikus olevate toiduainete kasutamisele. Kasuta ainult loomaarsti poolt soovitatud toitu – ära anna järele kiusatusele seda ise valmistada ja ära sega seda teiste brändidega. Tulemuseks võib kogu toit olla tasakaalust väljas. Küsi loomaarstilt ka nõu, kas oleks võib-olla parem anda süüa mitu korda päevas väiksemate portsjonite kaupa ja vaata, et koeral oleks alati saadaval rohkelt puhast värsket vett.

Loomaarsti nõuandeid järgides aitad oma neljajalgse sõbra kiiresti tagasi käppadele. Kui sümptomid ei parane (või paranevad ja muutuvad uuesti halvemaks), siis pöördu alati loomaarsti poole.

* Mitmekeskuseline söötmisuuring seedetrakti häiretega koerte toitumissekkumise mõju kohta. Hill's Pet Nutrition, Inc. Pet Nutrition Centre, 2003.

 

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »