Nipid kassile tablettide & ja teiste ravimite manustamiseks

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Haige olla ei ole üldse tore, eriti kui paranemiseks on vaja võtta ravimeid. Meie neljajalgsete sõprade puhul on see samamoodi. Ükskõik, kas tegemist on haiguse või allergiaga, mõnikord on vaja kassile anda ravimeid, et tema tervist parandada.

Loe meie kasulikke nippe, et teada saada, kuidas on kõige parem teha seda nii, et teis kummaski ei tekiks stressi ja sinu lemmik hakkaks end ruttu paremini tundma.

Kassi hoidmine

Mõnel kassil võib stressi tekitada ka lihtsalt sülle võtmine. Lähene kassile vargsi, rääkides temaga õrnalt ja rahustavalt ning võta ta seejärel sülle. Ühendkuningriigi juhtiv kasside heategevusorganisatsioon Cats Protection, soovitab mähkida kass pehme vanniräti või teki sisse nii, et välja jääb ainult tema pea. Kui kassi jalad on sisse mähitud ega ripu vabalt , aitab see kassil end mugavamalt ja turvalisemalt tunda.

Kuidas kassile tabletti anda

Kasside ravimid on tavaliselt tablettidena. Kui sul on tablett käes, siis pea silmas, et kassid on targad olevused, kellele ei meeldi muutused nende igapäevases rutiinis ning nad ei tee seda ülesannet sinu jaoks lihtsaks. Erinevalt koertest, kes neelavad rõõmuga alla maiuse sisse peidetud ravimi, tuleb kassile läheneda rahulikult ja otsustavalt.

Käsi ulatab tablette halli kassi pea kohal.

Kui sinu kass on koostöövalmis, siis proovi tablett talle lihtsalt suhu panna. Ära kunagi viska tabletti kassile suhu, sest see võib tekitada lämbumisohtu (või sülitab kass selle lihtsalt välja). Heategevusorganisatsioon International Cat Care soovitab panna tablett keele keskele suu tahaossa ja õrnalt masseerida kassi kurku, et tablett kergemini alla läheks. Anna kassile tableti allaloputamiseks värsket vett.

Lihapall

Teine tableti andmise meetod on salakavalam. Peida kõigepealt tablett kassi toidunõusse tema tavalise toidu sisse. Selleks sobib hästi nii märg kui ka poolmärg kassitoit, kui aga sinu kass sööb ainult krõbinaid, võid talle tableti andmisel pakkuda märgtoitu erilise maiusena.

Teine nipp on teha kassitoidust väike pallike ja peita tablett selle sisse. Selleks peitusemänguks veereta märgtoidust pallike ja pane tablett selle sisse. Paku seda kassile lõbusa maiuse või meeleheana. 

Kui kass ei söö toidu sisse pandud tabletti, võid proovida anda seda inimtoiduga, näiteks tuunikalaga. Paraku võivad paljud toidud tekitada kassidel seedehäireid. Küsi enne inimtoidu andmist alati nõu oma loomaarstilt.

Kassitoidu kaste

Üks võimalus tableti andmiseks on see purustada ja anda pulbrina. Ühendkuningriigi juhtiv veterinaarne heategevusorganisatsioon PDSA rõhutab siiski, et mõne ravimi toime on purustatuna nõrgem ja need tuleb manustada tervena. Kui sa tahad tabletti anda pulbrina, küsi alati oma loomaarstilt, kas seda tohib teha. 

Kui tabletti tohib purustada, võid teha seda kahe lusika vahel või osta apteegist või lemmikloomapoest spetsiaalse tabletipurustaja. Seade makasb ainult mõned eurod ja teeb purustamise lihtsamaks ja puhtamaks, sest ravim jääb selle sisse. 

Sega purustatud tablett vähese koguse kassitoidu vedelikuga, mille kass (loodetavasti) ära lakub. Kastme tugev lõhn peidab suurepäraselt tableti ebameeldiva maitse. Ära kunagi anna kassile ravimeid piimaga, sest paljud kassid ei suuda piimatooteid seedida. Kui kass keeldub lusikatäiest kastmest, siis sega see tema tavalise märgtoidu sisse või pane kastmeks kuivtoidu peale.

Vedelad ravimid

Kui sinu kass keeldub ravimeid võtmast või on liiga haige, et normaalselt süüa, võib loomaarst määrata vedelat ravimit, mida manustatakse nõelata süstlaga. Enamikku vedelatest ravimitest tuleb hoida külmas. Kassid lepivad siiski pigem ravimitega, mis on toatemperatuuril. Ära kunagi soojenda ravimeid mikrolaineahjus. Võid ravimi soojendamiseks hoida süstalt mõne minuti käes või panna see sooja (mitte kuuma) veega kruusi.

Nagu eespool öeldud, võta oma kass turvaliselt ja mugavalt sülle ja hoia süstalt oma põhikäes. Lase kassil süstla otsa lakkuda, et ta saaks ravimit maitsta, siis vajuta aeglaselt süstla kolbi. Suuna ravim kassi kurku, aga ole ettevaalik ja ära kalluta kassi pead tagasi, sest see võib põhjustada vedeliku sissehingamist või lämbumist.

Kui ravim on kassil suus, hoia suud veidi aega kinni, kuni kass selle alla neelab. Ära muretse, kui ta pisut ravimit välja sülitab – seda juhtub ikka. Isegi kui osa ravimist sinu sülle kukub, ära anna seda juurde, vaid oota, kuni on aeg järgmine doos manustada.

Silma- ja kõrvatilgad

Mõnikord on kassile vaja panna silma- või kõrvatilku. Tihtipeale on seda vaja teha siis, kui tal on mõni allergia. Selleks tuleb kass turvaliselt sülle võtta,nagu ka tablettide ja vedela ravimi manustamise ajal.

Silmatilkade puhul soovitab Sinine Rist lasta kassil kõigepealt pudelit nuusutada ja lõhnaga tutvuda. Siis võiksid premeerida teda maiusega, et uus lõhn seostuks meeldiva tundega. Kui sa oled valmis silmatilkade panemiseks, siis hoia oma mittedomineeriva käe sõrmega ja pöidlaga kassi silmalauge lahti ja tilguta teise käega ravimit. Alati on parem läheneda kassi peale ülevalt, alt või kõrvalt, mitte aga otse, et ta ei näeks käe lähenemist. Ära kunagi puuduta tilguti või sõrmega kassi silma.

Kõrvatilkade puhul tilgutage vajalik arv tilkasid kassi kõrva ja masseerige kõrva õrnalt ringikujuliste liigutustega. Sinu kassile see kõik muidugi ei meeldi, aga nagu kõigi teiste ravimitegi puhul, on see tema tervisele vajalik.

Sinistes latekskinnastes käed süstivad kolmevärvilist kassi selga.Injections

Teatud haiguste, näiteks diabeedi puhul, peab omanik oma lemmikut naha alla süstima. Süstimisel tuleb kasuks teine kätepaar, nii et võta endale abiline, kes hoiab kassi paigal rätikuga või kindla, kuid õrna haardega.

Kass võib sõltuvalt ravimist vajada süstimist, seega palu, et loomaarst näitaks sulle, kuidas ja kuhu sa peaksid oma lemmikut süstima. Kasuta iga kord uut nõela ja kirjuta üles iga süsti tegemise kellaaeg ja kuupäev. Räägi kindlasti oma loomaarstiga, kui sul tekib süstimisega seoses mingeid kahtlusi või kui sa vajad täiendavaid nõuandeid ja juhiseid. 

Pärast süstimist kaisuta ja hellita oma kassi. Kass võib pärast süstimist tahta olla omaette, anna talle siis aega ja ruumi, kui ta tahab end veidikeseks ära peita. Ära kunagi anna oma kassile inimestele mõeldud käsimüügiravimeid (sealhulgas silmatilku), sest paljud neist võivad olla lemmikloomadele ohtlikud.

Kui sa kahtlustad, et sinu lemmik on haige, lepi kokku aeg loomaarsti juurde ja anna alati kassile ainult loomaarsti poolt määratud ravimeid. Ära kunagi anna oma kassile inimestele mõeldud käsimüügiravimeid (sealhulgas silmatilku), sest paljud neist võivad olla lemmikloomadele ohtlikud. 

Need näpunäited on mõeldud ainult kasulikeks nõuanneteks. Peaksid alati küsima oma loomaarstilt, kuidas on kõige parem oma lemmikule ravimeid anda. Lisaks sellele on kassi põhjalik läbivaatus loomaarsti juures parim viis kassi haiguste õigeks diagnoosimiseks ja ravimiseks.

Ravimid on kassile mõnikord vajalikud. Ükskõik, kas tegemist on lühikese antibiootikumide kuuriga või eluaegse raviga. Kass ei oska võibolla aitäh öelda, aga ta on õnnelik, kui ta on terve!

Autorist

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien on kirjanik, ema ja kauaaegne kassiomanik, kelle majapidamist valitsevad kaks vene lühikarvalist kassi. Tema töid võib leida portaalides Care.com, What to Expect ja Fit Pregnancy, kus ta kirjutab lemmikutest, rasedusest ja pereelust. Leia ja hakka teda jälgima Instagramis ja Twitteris @brovelliobrien.

Seotud artiklid

Seotud tooted