Kõik, mida sa oled kunagi tahtnud teada koera väljaheidete kohta

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koera väljaheited ei pruugi olla kõige meeldivam kõneteema, aga terve väjanägemisega väljaheide viitab üldiselt sellele, et ka koer on terve. Koera väljaheite jälgimine on hea viis märgata oma lemmiku võimalikke terviseprobleeme. Vaadelgem, mis vahe on normaalstel ja normist kõrvale kalduvatel väljaheidetel (vesine, vedel, verine) ning mis võivad olla märgiks, et koeraga ei ole kõik korras.

Milline näeb välja normaalne väljaheide?

Koera väljaheidetel on neli põhitunnust: värvus, koostis, konsistents ja kattekiht. Värvus sõltub koera söögist ja selles sisalduvatest toitainetest ning võib ulatuda kuldpruunidest toonidest kuni tumeda mahagonini. Mis puudutab väljaheite koostist, siis võid jätta selle n-ö "musta töö" loomaarsti ülesandeks. Enamik inimesi ei näe ilma mikroskoobita väljaheite sees suurt midagi. Terve koera väljaheide peaks olema pisut tihke konsistentsiga, nagu voolimisvaha. See peaks ideaalis olema palgikujuline ja väikeste lõhedega ning kujutades ette selle rullimist, peaks see pudisema väiksemateks tükkideks. Viimane, aga mitte väheoluline faktor - terve koera väljaheide ei ole millegagi kaetud. Niisiis, kui sinu koera väljaheide on šokolaadipruun, tihke, ilma katteta ja sellest ei turrita midagi vällja, siis on kõik korras. Loe siit lähemalt, millised märgid võivad viidata, et midagi on korrast ära.


Millal peaksid oma lemmiku väljaheite pärasst muret tundmaOmanik koristab kilekotiga oma koera järelt.

Neli eespool nimetatud põhitunnust aitavad määrata, kas sinu koer võib haige olla. Kuigi see ei ole just meeldiv tegevus, on kõige parem märgata normist kõrvalekaldumist, kui koera väljaheide on värske.

Mis peaks tegema muret koostise puhul

 • Ussid: Ussid võivad olla pikad ja nahkjad või näha välja nagu väikesed riisitükikesed. Kui märkad midagi sellist värskes väljaheites, peaksid muret tundma. Kui väljaheide ei ole enam värske, võivad ussid olla tulnud sellele mujalt.

 • Karvad: Kui väljaheites on suured karvatuustid, siis võib see tähendada, et koer lakub end liiga palju, tal on allergia või nahahaigus. Kui näed oma koera väljaheites karvu sageli, siis aruta asja oma loomaarstiga.

 • Võõrkehad: Mõnikord võib koera väljaheites olla rohtu, plasti, kive, riidetükke ja isegi raha, sest koertel on kombeks alla neelata ka kõige imelikumaid asju. Üldiselt on nii, et mis läheb sisse, tuleb ka välja. Samas, kui märkad oma koera väljaheites imelikke asju, võiksid küsida loomaarstilt, kas koera on vaja põhjalikult kontrollida või röntgenis läbi vaadata. Mõnikord võib võõrkeha koera seedekulglasse kinni jääda ja see tuleb kirurgiliselt eemaldada. Sellepärast on parem alati loomaarsti poole pöörduda, kui märkad oma koera väljaheites riide- või plastitükke.

Millest räägib väljaheite kate

Kui sa koera väljaheite koristamisel selle murult üles võtad, et tohiks maha jääda mingit jälge. Kui väljaheide on kaetud limakihiga, võib koeral olla jämesoole põletik, millega sageli kaasneb kõhulahtisus. Kui koera väljaheide on limane kauem kui ühe päeva, tuleks pöörduda loomaarsti poole, kes otsustab, mida edasi teha.

Millest räägib väljaheite värvus

Siit leiad lihtsa juhendi normaalse väljaheite eristamiseks normist kõrvale kalduvast

 • Pruun: Terve koera väljaheide peaks olema šokolaadipruun.

 • Roheline: Roheline väljaheide võib tähendada, et koer sööb rohtu. Rohu söömine on koerte jaoks täiesti normaalne tegevus, aga kui sinu lemmik teeb seda rohkem kui tavaliselt, võib ta proovida oma kõhuhädale leevendust leida.

 • Must või mustjaspunane: Mustjas värvus võib viidata verejooksule maos või peensooles.

 • Punased triibud: Ka punased triibud viitavad verejooksule, tõenäoliselt seedetrakti alumises osas.

 • Kollane: Kollane värv võib olla tingitud erinevatest põhjustest, nagu lima väljaheites, halb seedimine või võõrkehade allaneelamine.

 • Hallikas: Hallikas väljaheide võib olla märk pankrease või sapipõie probleemidest ja näidata, et teatud toitaineid ei seedita.

 • Valged laigud: Kui väljaheites on väikseid valgeid laike, võivad koeral olla ussid.

Konsistents

Väljaheite konsistentsi hindamisel kasutab enamik loomaarste skaalat ühest viieni, millest üks on väga vedel või vedel ning viis on kõva ja palgikujuga. Optimaalne väljaheide vastab sellel skaalal numbrile viis. Kui koera väljaheide on vedelavõitu, siis ära satu paanikasse. Lihtsalt jälgi, kas väljaheide muutub järjest vedelamaks ja hoia proove külmkapis, et need vajadusel loomaarsti juurde viia.

Tavapärastele tervisekontrollidele on oluline kaasa võtta oma koera normaalse väljaheite proov, et loomaarstil oleks, millega võrrelda, kui midagi korrast ära läheb. Kui koera väljaheide tundub olevat korras, kuid tal on muid haigusnähte (ei söö, oksendab, letargia jne), oleks siiski hea võtta väljaheiteproov loomaarsti juurde kaasa. Sageli aitavad väljaheiteproovi mikroskoobi all uurimine ja teised testid väärtuslikku teavet saada.

Väljaheiteproovi võtmine

Kindlasti on sul välja kujunenud harjumused, kuidas koera väljaheiteid oma aiast või jalutamas käies koristada. Selleks on saadaval palju vahendeid alates kühvlitest kuni biolagunevate kottideni. Seega, kui võtad loomaarstile viimiseks normaalse või normist kõrvalekalduva väljanägemisega väljaheite proovi kaasa, kasuta selleks puhast kotti. Pane proov ettevaatlikult kotti ja koos kotiga madalasse puhtasse kaanega plastnõusse. Pane proov arsti juurde minekuni külmkappi. Kui väljaheide on ülesvõtmiseks liiga vedel, tee sellest nutitelefoniga mõned selged fotod, et loomaarst saaks konsistentsi hinnata. Võid proovida ka vedelat väljaheidet plastnõusse panna, kasutades selleks puhast pulgakest või plastlusikat. Ära kunagi võta proovi väljaheitest, mis on kaua olnud kuuma käes või ka lihtsalt murul vedelenud. Sellisel väljaheitel võib olla välist mustust või parasiite. Oluline on silmas pidada, et koera väljaheidete kiire koristamine on ka sinu lemmikule kasulik. Kui sinu õuel vedeleb liiga palju väljaheiteid, võib koer neid sööma hakata. Lisaks kujutab endast üldist terviseohtu, kui koera väljaheited imbuvad põhjavette ja saastavad veeallikaid. Oluline on rõhutada, et pärast koera väljaheidete koristamist tuleb käsi pesta isegi siis, kui kannad kindaid või käe kaitseks kotti.

Lõppmärkused

Ära unusta, et koera väljaheited annavad märku tema tervise kohta. Soovitame kinni pidada järgnevatest nõuannetest, et paremini mõista oma koera ja tema tervist:

 • Kui koer roojab, jälgi väljaheite nelja põhitunnust: värv, koostis, konsistents ja kate.

 • Võte loomaarsti juurde kaasa alati värske proov.

 • Korista alati koheselt koera väljaheited oma õuelt.

 • Kui koeral juhtub siseruumides õnnetus, vii ta kohe õue ja julgusta positiivselt, et ta oma asju õigesti ajaks.

 • Võta viivitamatult ühendust oma loomaarstiga, kui koera väljaheited muutuvad drastiliselt, kui ta hakkab neid sööma, kui tal juhtub siseruumides sageli õnnetusi, või kui ta terve ööpäeva asjal ei käi.

Koera väljaheited ei ole teema, millest meile meeldib rääkida, aga need võivad anda olulist teavet tema tervisliku seisundi kohta. Sümptomite varajane märkamine aitab koera tervena hoida.

Autorist

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger on õnnelik lemmikloomaomanik, kes jagab kodu lisaks oma karvastele sõpradele ka kahe lapse ja abikaasaga. Chrissie'le meeldib veeta aega kõigi oma pereliikmetega, kui ta just parasjagu ei õpeta, kirjuta ega blogi. Tema eesmärgiks on kirjutada artikleid, mis aitavad lemmikloomaomanikel elada oma lemmikutega aktiivsemat ja sisukamat elu.

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »