Püoderma koertel Mida peaksid teadma

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas Sinu koer on hakanud end rohkem kratsima? Kas tema nahk puhetab? Kas nahale on tekkinud punnid või on tunda ebameeldivat lõhna? Kui vastasid jaatavalt, siis võib Sinu koeral olla püoderma. See levinud nahahaigus, mis võib tabada kõiki koeri sõltumata nende tõust, suurusest või vanusest. Kui muretsed, et püoderma võib Sinulemmiku nahka tõsiselt kahjustada, siis loe lähemalt haiguse tekkepõhjuste ja ravi kohta.

Mis on koerte püoderma?

Püoderma on bakteriaalne nakkushaigus, mis võib olla pindmine või ulatuda sügavamale ning mõjutab nii karvanääpse kui ka ümbritsevat nahka. Termin on ladina keelest, "pyo", mis tähendab mäda ja "derma", mis tähendab nahka. Koerte püoderma tekkeks on tavaliselt mõni alljärgnev põhjus:

 • Naha alla satub mõni võõrkeha nagu näiteks muruseeme
 • Trauma või hammustushaav
 • Allergia, ülitundlikkus kirpude, toidu või keskkonnategurite suhtes
 • Lestad
 • Hormonaalne häire nagu Cushingi sündroom või hüpotüreoos ehk kilpnäärme alatalitus
 • Autoimmuunhaigus
 • Immuunsust pärssivad ravimid nagu steroidid ja keemiaravi
 • Kehv toitumine

Õues istuv koer end kratsimas.

Millised on koerte püoderma sümptomid?

Püoderma võib ilmneda mitmel erineval viisil. Haigus võib piirduda ühe piirkonnaga või katta koera naha tervenisti. Kõige sagedamini kahjustuvad sellised keha piirkonnad nagu nahavoldid, mokad, lõug, kubemepiirkonna voldid ja varvaste vahe. Mõnikord kaasneb pyodermaga eriti tugev sügelus, näiteks kirbuallergiast põhjustatud dermatiidi puhul; teinekord puudub sügelus sootuks. Püoderma sümptomid, mida tuleks jälgida:

 • Punased punnid
 • Villid
 • Ketendav nahk
 • Karvade väjalangemine
 • Naha värvimuutus
 • Nahatükkide koorumine
 • Punetus

Kutsikatel võib tekkida püoderma erivorm, mida nimetatakse kutsikate püodermaks. Kkoeral võib olla kutsikate püoderma, kui tal tekivad punetavad punnid kaenlaalustesse, kubemepiirkonda ja kõhule. Punnid võivad kärna minna ja ketendada. Püodermat põdevate kutsikate tervis on tavaliselt korras, kuid see võib tekitada sügelust.

Kuidas koerte püodermat ravida?

Pyodermat tekitavad tavaliselt bakterid, mida nimetatakse stafülokokkideks ehk kobarkokkideks. Kui koera nakatav bakteriliik pole ravimiresistentne on haigust tavaliselt lihtne ravida. Püoderma ravi eesmärgiks on kõrvaldada bakteriaalne nakkus ja tegeleda selle tekkepõhjustega. Koerte püodermat ravitakse antimikroobselt – kas suukaudsete antibiootikumide või antibakteriaalsete ravimite, šampooni või pihustiga, mida kantakse kahjustatud piirkonnale. Antibiootikume tuleks anda nii vähe kui võimalik - järgi selles osas rangelt oma loomaarsti ettekirjutusi.

Kui loomaarst kahtlustab, et koeral on püoderma, võtab ta nahalt proovi. Loomaarst kontrollib mikroskoobi all bakterite ja teiste organismide nagu lestade olemasolu proovis ja saadab vajadusel proovi vastavasse laborisse, et määrata kõige tõhusam(ed) antibiootikum(id). Loomaarst võib ühtlasi tellida seenekultuuri või musta valguse testi rõngasussi tuvastamiseks.

Koerte püoderma puhul on suuremaks väljakutseks haiguse algpõhjuse väljaselgitamine, kuid selleks peate loomaarstiga tihedat koostööd tegema. Sageli tuleb seda teha katse-eksituse meetodil ja loomaarst võib võtta koeralt vere-, naha- või uriiniproovi.

Milline roll on toitumisel?

Lamav kuldne retriiver oma kausist söömas

Erienvatel toitainetel ja koeratoidul on naha tervisele suur mõju. Näiteks valk ja aminohapped aitavad kaasa karvakasvule, rasvhapped parandavad karvkatte kvaliteeti ja vähendavad veekadu naha kaudu.  

Kui koer on tundlik mõne koostisosa vastu või tal on toiduallergia, võib ta haigestuda püodermasse allergilist reaktsiooni tekitava toidu söömist. Kui loomaarstid kahtlustavad toidutalumatust, ravivad nad kõigepealt nahahaigust ja seejärel võivad soovitada üle minna spetsiaalsele toidule, et näha, kas nahaprobleem kaob.

Kui koeral ei ole toiduallergiat, kuid tal on püoderma muude terviseprobleemide, näiteks hormonaalsete häirete tõttu, oleks ehk hea anda talle toitu, mis on spetsiaalselt valmistatud tundliku nahaga koertele. Aruta oma loomaarstiga, milline toit Sinu koerale kõige paremini sobib.

Püoderma on tülikas, kuid õigete teadmiste ja hoolitsusega on võimalik sellest jagu saada. Kui koeral tekib püoderma juba mitmendat korda, siis on vajalik selle põhjus kindlasti vaja väja selgitada. Kui märkad oma koeral püoderma sümptomeid, helista kohe oma loomaarstile, et Sinu lemmik saaks kiiresti oma hea enesetunde tagasi.

Autorist

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten on 2002. aastal lõpetanud UC Davise veterinaarmeditsiini kooli. Ameerika Veterinaarajakirjanike Seltsi liikmele dr Woodenile kuulub väikeloomade kliinik Colorado osariigis Greeleys, lisaks jagab ta oma aega avalike esinemiste, juhtimise, klientide nõustamise ja kirjutamise vahel. Vabal ajal meeldib talle käia perega telkimas, suusatada, sukelduda ja osaleda triatlonides.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted