Nende 6 mänguga muudate igavleva koera mänguliseks koeraks

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kardate, et teie koeral on igav? Koerad on energilised loomad, kes tahavad hirmsasti mängida ja suhelda. Kui neil ei ole pikka aega midagi teha, siis hakkab neil igav, ja igavlev koer on õnnetu. Koera igavuse märkamine on koeraomaniku töö ning koeraga mängimine on tore viis neile tegevust pakkuda.

Looge rikastav keskkond

Loomi on tähtis stimuleerida ning kõige paremini teavad seda loomaaiatöötajad. Stimuleeriva keskkonna loomist nimetatakse loomaaedades „rikastamiseks“ ning koeradki vajavad oma kodukeskkonna rikastamist.

Smithsoni Looduskaitsebioloogia Instituut kinnitab: „Rikastamine hõlmab stimuleeriva ja looduslähedase keskkonna loomist sobivate sotsiaalsete gruppide majutamiseks loomaaedades ning looma keskkonda objektide, helide, lõhnade või muude stiimulitega varustamist. Keskkonna rikastamine on loomaaialooma heaoluks sama vajalik nagu toit ja veterinaarmeditsiin. Riiklikus loomaaias on rikastamine meie kollektsioonis olevate liikide igapäevase hoolduse asendamatu osa.“

Kas teie pakute oma koerale uusi stiimuleid? Kuidas oleks erinevate mängude ühendamisega? Ka aktiivsel koeral võib igav hakata, kui igapäevaelu liiga rutiinseks muutub. Siin on viis märki sellest, et teie koeral on igav, ja nimekiri mängudest, millega neile taas elu sisse puhuda.

Märgid igavlevast koerast ja mängud ning tegevused, millega neid lõbustada

Ägenenud haukumine

Kui märkate, et teie koer haugub sagedamini kui tavaliselt, siis on teil tõenäoliselt tegu igavleva koeraga. Niisama hakumine on koera viis omanikult tähelepanu saada, isegi kui ta pealtnäha teie peale ei haugu. Võtke seda kui kerget kapriisitsemist.

Õpetamine on hea viis, kuidas koeraga mängida. Võite arvata, et koerale dressuur ei meeldi, kuid see ei ole nii. Koertele meeldib, kui neile on tegevust antud ja töö, mida teha. Andke koerale mini-missioone. Esmalt õpetage koerale käsklust „Koht“. Jäta koer ooteasendisse ning  visake mänguasi ja oodake kuni see on maandunud. Seejärel laske koer lahti, kasutades selleks sobivat käsklust „Hästi“, „Mine“ vms. Kui koer mänguasja juurde jõuab, laske see enda kätte tagasi tuua. Harjutage seda ikka ja jälle ning teie igavlevast koerast saab äkitselt unine koer.

Sagenenud närimine

Igavlevad koerad kipuvad asju hävitama. Kui teie kunagi inglikesena käitunud kutsikas hakkab närima diivanit, kingi või ükskõik mida muud, siis on aeg asuda tegudele, enne kui see käitumine muutub tavapäraseks.

Köievedu on tore mäng koerale, kellele meeldib, kui tal midagi suus on. Aga enne kui asute mängima närimist või koonu kasutamist nõudvaid mänge, peate koerale õpetama, mida võib süüa ja mida mitte.

Närijatega on hea toiduga seotud mänge mängida, kuid olge ettevaatlik, et te koera üle ei toida. Toitu saab koeraga mängimiseks kasutada mitmel viisil. Võite osta toidudosaatori, et koer maiustuste saamiseks vaeva näeks. Samuti võite tuppa peita kuivtoidu palakesi ja lasta siis koeral neid otsida. Kui ta maiuse üles leiab, võib ta selle nahka pista!

Ringiratast jooksmine

Jack Russell terrier chases tail from an overhead view.

Kas teie koer on hakanud äkitselt oma saba taga ajama? Kas ta vantsib toas ringiratast? Ringiratast jooksjal on kõvasti üleliigset energiat.

Liikumine on parim mänguviis ülienergilisele koerale. Temaga mängimiseks sobib hästi lendav taldrik või pallivise. Teisteks energiakulutamise viisideks on pikad jalutuskäigud või isegi jooksuringid. Peaasi on olla aktiivne, sobivad kõik mängud, millega kaasneb füüsiline tegevus.

Vingumine

Koerad vinguvad tähelepanu saamiseks nii nagu lapsed. Ja täpselt nagu laste puhul, võib nende vingumine muutuda vanematele tüütuks. Enne mängima hakkamist võtke hetk ja analüüsige olukorda. Jah, vinguv koer on häiriv, aga miks ta vingub? Asi on lihtne: ta vajab teid. Kui mõistate, miks teie koer vingub, siis muutub see äkitselt vähem häirivaks ning te proovite teha ükskõik mida, et oma koera igavust leevendada.

Vinguva koera juures on aga positiivne, et tema meelt lahutab pea iga tegevus ja mäng! Koeraga mängimiseks sobib hästi peitus. Kui teil on lapsed, siis kutsuge nemadki mängu. Laske ühel end ära peita ja siis julgustage koera teda otsima.

Kannul käimine

Suure tõenäosusega te teate, et olete oma koera silmis populaarne kuid vahel võib tekkida ka tunne, et olete lausa liiga populaarne, kuna teid jälitatakse terve õhtu otsa väsimatult. Koer tahab olla teie sabarakk. Koerad on karjaloomad ja teie olete karja juht. Seega käib teie koer teil kannul, kuni te talle midagi muud teha annate.

Kui koer teil sõna otseses mõttes tundide viisi sabas ripub, siis proovige talle käsklusi anda. Alustage nii, et koer on aia ühes otsas ning andke talle käsklus „Koht“. Seejärel minge ise aia teise otsa ja andke talle mõni teine käsklus. Lihtsad käsklused on „Istu“ või „Lama“, aga kui tahate asja keerukamaks teha, siis hüüdke näiteks „Siia“, et ta teie juurde tuleks, ja siis „Seis“, et ta tee peal paigale jääks. Nagu koerte mängude puhul ikka, premeerige koera kiitusega, kui ta käsklusi õigesti järgib. Kui koer mõnd käsklust hästi ei täida, siis juhi ta aia teise külge algasendisse tagasi.

Mõned ülaltoodud käitumisviisid võivad anda märku ka varjatud terviseprobleemidest. Kui koera käitumine teile muret teeb, siis küsige nõu loomaarstilt.

Kui teil mõningatel perioodidel koeraga väga palju aega koeraga mängida ei ole, siis hankige talle ohtralt mänguasju. See ei pea iga kord uus mänguasi olema, aga parem on neid siiski vahetada ja mõni aeg ajalt ära peita. Nii tunduvad vanad mänguasjad mõne aja pärast jälle nagu uued.

Ja pidage meeles, kõige lihtsam viis vältida koera igavlemist on talle tegevust anda. Korrapärane jalutamine ja mängimine hoiab koera rõõmsa ja rahuloleva ning pakub ka teile rõõmu.

Autorist

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila on loomaentusiast, kes usub sõnade võimu ja sellesse, et üks sõnum võib õiget publikut ka muuta. Tema kirjutisi võib leida nii internetist kui ka trükituna. Jälgige teda Twitteris @ReinventingErin või tutvuge temaga http://erinollila.com.

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.