Koerte isiksused tõugude kaupa: leidke endale sobivaim

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Isiksus määrab kõik. See käib nii inimeste kui ka koerte kohta. Kui tahate endale koera võtta, siis on teil ehk juba ka kindel tõug mõttes, aga kas see teile ikka sobib? Koera isiksus määrab ära, kas koer sobib teie koju. Koeratõu valimine on palju lihtsam, kui te teate, millised omadused sobivad teie enda vajadustega. Järgige neid soovitusi ja valige enda isiksuse ja elustiiliga sobivaim koer.

Mõelge oma kodu ja perekonna peale.

Two young blonde boys and a baby snuggle with a larger brown dog in bed.Kas te elate üksi või on teil suur pere? Kas teil on väikeseid lapsi, muid loomi või noorukeid? Lisaks perekonnaliikmete hindamisele mõelge ka oma kodu füüsilistele omadustele. Mõelge ruumi peale – kas teil on maja või korter, suur tarastatud aed või väike muruplats, jalutamiseks sobiv ümbrus või tuleb autoga sõita koeraparki – kõik see tuleb arvesse võtta, kui endale koeratõugu valite.

Need küsimused aitavad teil koera valides valikut kitsendada. Kui te elate näiteks korteris ja teil ei ole vaba ligipääsu pargile või jalutuskohale, siis sobib teile pigem väike koer, kes ei vaja liikumiseks palju ruumi. Kui teil on väikesed lapsed, siis tasub vältida toi-tõuge, kes on haprad ja väikeste laste läheduses närvilised, teile sobivad pigem suured tõud, kes teadaolevalt väikeste lastega hästi läbi saavad. Kui teile meeldivad väga suured koerad, näiteks dogid või bernhardiinid, siis vaadake, et teil oleks nii suure koera jaoks piisavalt palju ruumi nii majas kui ka aias.

Mõelge oma elustiili peale

Kas te töötate hilise õhtuni või reisite sageli? Kas teile meeldib matkata või istute pigem kodus?

Kui teil on aktiivne elustiil, siis valige aktiivne tõug, kes jaksab teiega sammu pidada. Terjeritele ja sportlikele tõugudele meeldib palju tegevust ja liikumist. Kui eelistate laupäevad pigem diivanil mööda saata, siis ei sobi aktiivne tõug teile kuigi hästi. Kui olete pikka aega kodust ära ega saa koera kaasa võtta, siis otsige tõugu, kelle temperamendiga sobib pikaajaline üksijätmine.

Mõelge, miks te üldse koera tahate

Samuti tasub kaaluda, mida te koerapidamisest saada loodate. Kas tahate lihtsalt seltsilist või valvekoera? Kas tahate väikest sõbrakest, keda sülle võtta, või suurt semu, kes teiega koos jooksmas käiks? Mõned loomaomanikud tahavad koera lapsehoidjaks, kes lapsi kaitseks, teised aga otsivad kogu perele parimat sõpra. Kui olete enda vastu täiesti aus ja teete kindlaks, miks te koera tahate ja mida ta teie lootust mööda teie ja perekonnaga teeb, siis aitab see kõvasti kitsendada teie perekonnale sobiva koera valikut.

Kaaluge aega ja eelarvet

Hinnake ausalt, kui palju aega ja raha te saate koerale pühendada. Arvestage, et koera võtmine on üsna sarnane väikese lapse adopteerimisega, kes jääbki igaveseks väikeseks. Lisaks õigele toidule, asemele, mänguasjadele ja erinevatele tarvikutele vajab ta ka hooldust, liikumist ja tervishoidu. Mõned koerad vajavad neid rohkem kui teised. Teile võib Malta koera kutsikas küll hirmsasti meeldida, aga kui teil ei ole aega ega raha teda regulaarselt juuksurisse viia, siis ei ole ta teile sobiv koer. Mõnedel tõugudel on ka paratamatud geneetilised eeldused haigusteks, mida võib olla kulukas ravida – nii aja kui ka raha mõttes. Arvestage varakult, kui palju ressursse te olete valmis oma koerale tema eluaja jooksul pühendama.

Täiskasvanud koer või kutsikas

little sleeping French bulldog puppies lying on a beautiful green grassVanus on veel üks tähtis tegur, mida kaaluda. Paljud inimesed eelistavad erinevatel põhjustel kutsikaid, ja eeskätt seetõttu, et nad on nunnud ja neile on raske vastu panna. Mõned leiavad, et koera kutsikast peale üles kasvatamine loob tihedama sideme. Aga kutsikaid on ka raske treenida ja hooldada ning nad võivad teie kannatuse vägagi proovile panna. Vanemad koerad seevastu on juba välja koolitatud ning oskavad suhelda, samuti on neil see destruktiivne kõigenärimise elufaas juba läbitud. Kui täiskasvanud koeral pole selja taga just traumaatilist ajalugu (mida on võimalik ületada), ei ole neil raskusi uue perekonnaga tihedate suhete loomisel.

Tõu või koeratüübi valimine

Kui olete kõik oma ideaalsed koera isiksuseomadused kirja pannud, on aeg asuda uurima erinevaid koeratüüpe ja -tõuge. Alustada tasub kohalikust varjupaigast, kus kaalutavaid tüüpe ja tõuge näha saab. Aadressilt HillsPet.com leiate ka artikleid aretustöö kohta, mis aitavad teil orienteeruda, ja sama teeb ka American Kennel Club. Kui te ei tea, kust alustada, siis mõelge koertest rühmade kaupa. Näiteks terjerite rühma tõud on enesekindlad ja energilised ning vajavad koolitamisel kindlat kätt ja kõvasti kannatlikkust. Töökoerte rühma koerad on targad ja neid on suhteliselt lihtne koolitada, ja nad on kõige rahulolevamad siis, kui neil on mingi töö teha.

Kui olete oma valikut kitsendanud, siis tasub rääkida nende inimestega, kellel on teid huvitavate tõugudega kogemusi. Kui te ei tunne kedagi isiklikult, siis otsige võrgust, kust leiate palju foorumeid ja kogukondi, kes räägivad kindlatest tõugudest. Samuti on hea mõte rääkida loomaarstiga, kes oskab teid nõustada tõugude temperamendi osas ning õpetab, kas teie poolt valitud tõul on meditsiinilisi kalduvusi, millest peaksite teadlik olema. Samuti oskab loomaarst soovitada maineka aretaja või varjupaiga. Arvestage, et paljud head varjupaigad keskenduvad kindlatele tõugudele, nii et te ei pea kulutama sadu või isegi tuhandeid, et osta kutsikas aretajalt.

Puhtatõuline või segatõugu

Varjupaikadest ei ole kuigi raske leida uut kodu vajavaid puhtatõulisi koeri, aga samast leiate ka suure valiku krantse. Krantsi temperamenti on küll raskem ennustada kui kindlat standardit järgides aretatud tõugudel, kuid kui te teate, kes olid segatõulise koera vanemad, siis ei ole ka see kuigi raske. Üldiselt võttes on segatõugu koertel vanemate põhilised omadused tasakaalus. Sageli on nende iseloom puhtatõuliste mõnikord äärmusliku olemusega võrreldes pigem kesktee. Humane Society of the United States andmetel on segatõulised koerad vähem altid geneetilistele defektidele, mis mõnikord tulenevad puhtatõuliste koerte ülearetamisest. Kui kavatsete koera võtta varjupaigast, siis rääkige sealsele nõustajale, milliseid iseloomuomadusi te otsite. Tema aitab teil teha parima valiku.

Küsimusi on nii palju, et õige koera leidmine tundub sama keerukas kui hingesugulase leidmine. Aga seda tulebki tõsiselt võtta. Lõppude lõpuks on koer järgmised 10–15 aastat suur osa teie elust. Te mõlemad väärite seda, et te omavahel sobiksite.

Autori tutvustus

$authorImageAlt

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus oma loomaomanik ja -blogija Oklahoma osariigist Tulsast, kus ta tavaliselt kirjutab terve sületäie karvakerade valvsa pilgu all.

 

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.