"Miks mu koera kõht on kinni?" ja teised küsimused seedimise kohta.

Avaldanud Mindy Cohan, VMD
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koera väljaheidete spekter: kõhulahtisusest kõhukinnisuseni

Ükskõik, kas me nimetame seda koera väljaheiteks või kakaks, peame me koeraomanikena tundma huvi selle värvi ja konsistentsi vastu. Me peame teadma, mis on normaalne ja mis mitte. Pealkirjas mainitud spekter võib olla tõeline värvide vikerkaar, kus on esindatud kõikvõimalikud toonid alates kollasest ja rohelisest kuni veritseva punaseni. Mis puudutab konsistentsi, siis selle puhul on kaks vastandit: kõhukinnisus ja -lahtisus.

Loomaomanikud küsivad sageli, mis on kõhukinnituse tunnused ja miks see tekib. Seedehäirete teises otsas on kõhulahtisus. Mõlemad seisundid võivad olla murettekitavad ning tekkepõhjuseid võib olla palju erinevaid. Mõlemad seedeprobleemid võivad tekitada koertel letargiat, puhitust ja äärmist ebamugavustunnet. Kuigi seedetrakti häireid saab tasakaalustatud toiduga ja halbade harjumuste (rämpsu söömine, mänguasjade allaneelamine, laualt toidu näppamine) välja juurimisega vähendada, on kõhulahtisus ja -kinnisus koertel küllaltki levinud ning loomaomanikud peaksid teadma, millal tuleks ühe või teise ilmnemise korral loomaarsti poole pöörduma. Loomaarst saab kindlaks teha probleemi põhjuse ja anda nõu, kuidas sellest kõige paremini jagu saada.

Pikakarvaline chihuahua on rihma otsas ja kissitab päikese käes silmi.

Mis on kõhukinnisus?

Enamikel koertel on toimub soole tühjendamine kindla mustri järgi. Küllap tead seda hästi jalutuskäigule kaasa võetud kakakottide arvu järgi. Oma koera harjumuste tundmine aitab sul märgata, kui midagi on korrast ära.

Enne, kui sa endalt küsid, miks koera kõht on kinni, peaksid teadma, mis on selle tunnused. Kõhukinnisuse tunnusteks on harv või raskendatud roojamine. Väljaheide on sageli kõva ja kuiv ning võib olla verine. Kui koer kakab aeg-ajalt üks-kaks korda harvemini kui tavaliselt, pole see tavaliselt veel põhjus muretsemiseks, aga kui koer pole kakanud terve päeva jooksul, paistab kurnatud ning tal puudub isu, siis peaks pöörduma loomaarsti poole.

Miks minu koeral on kõht kinni?

Sellele küsimusele võib olla palju vastuseid. Koera füüsiline läbivaatus loomaarsti poolt või testid, nagu näiteks röntgen, võivad tuvastada või välistada järgmisi probleeme:

 • Võõrkeha allaneelamine (riided, mänguasjad, luud, kivid, rohi, karusnahk, juuksed)
 • Soolestiku aeglane toimimine
 • Vedelikupuudus
 • Pulstunud karv on blokeerinud päraku
 • Isastel koertel suurenenud eesmääre
 • Song (vigastus või surve on sopistanud väikese osa siseelnudist läbi ümbritseva lihase).
 • Kasvaja või moodustis soolestikus
 • Nakatunud või kahjustunud pärakupaunad
 • Ravimite kõrvaltoime
 • Ortopeedilised ja neuroloogilised seisundid, näiteks artriit, mis takistavad koeral kükitada.

Kuidas ma saan oma koera kõhukinnisust ravida?

Kõhukinnisuse ravi sõltub selle põhjusest. Kui koeral on raske roojata, sest väljaheites on karvu, muru või luutükke, võib vaja olla pöörduda loomaarsti poole, kes aitab seda kinnastatud käega õrnalt eemaldada. Kui kõhukinnisuse põhjuseks on eesnäärme suurenemine, moodustised soolestikus või song, on vaja kirurgilist või meditsiinilist sekkumist.

Ortopeediliste või neuroloogiliste põhjuste korral võid aidata koera, hoides teda roojamise ajal traksides. Kui koeral on mõni haigus. näiteks diabeet või neeruhaigus, mis suurendab vedelikupuuduse ja kõhukinnisuse riski, võib vajalik olla vee lisamine tema toidule või subkutaansete (nahaaluste) või intravenoossete (veeni siseste) vedelike andmine. Kui rõntgen näitab, et koera käärsooles on palju väljaheidet, võib loomaarst olukorra kiireks leevendamiseks teha klistiiri.

Et ära hoida koera ängistavat ja murettekitavat kõhukinnisust, räägi loomaarstiga, mida teha, et seda ei juhtuks. Loomaarst võib soovitada suure niiskusesisaldusega pehmet toitu, väljaheite pehmendajaid, kõrge kiudainesisaldusega või madala jääkainesisaldusega ravitoitu. Suure kiudainesisaldusega ravitoit aitab paremini imendada vett, pehmendades väljaheiteid ja soodustades soolemotoorikat (organismi võimet liigutada toitu läbi seedetrakti). Enne, kui annad oma koerale käsimüügist ostetud ravimeid, pea alati nõu loomaarstiga, sest valel kasutamisel võivad paljud neist ravimitest olla koerale ohtlikud või surmavad.

Shiba Inu tukub oranžil ja hallil plaatpõrandal

Mis on kõhulahtisus?

Vastupidiselt kõhukinnisusele, mis paneb sind muretsema, kas su koer veel kunagi roojab, võib kõhulahtisus tekitada mure, et ta ei lõpeta seda kunagi. Kõhulahtisus ehk sage ja vedela väljaheitega roojamine on koertel üks levinumaid seedehäireid. Kõhulahtisusel võib nagu kõhukinnisuselgi olla palju põhjuseid:

 • Rikkaliku või seedimatu toidu söömine (lauajäägid, pulgad, mänguasjad, rämps)
 • Järsk toidu või maiuste muutmine
 • Toituallergia või -talumatus
 • Stress (koera jätmine koertehoidu, reisimine, lahusolekuärevus)
 • Parasiidid
 • Viiruslik või bakteriaalne infektsioon
 • Põletikuline soolehaigus
 • Vähk
 • Ravimid (eriti antibiootikumid)
 • Seetetraktiga mitteseotud haigused, nagu neeru- või maksahäired või pankreatiit

Kuidas ma saan oma koera kõhulahtisust ravida?

Koerte seedetraktihäired on loomaarsti poole pöördumise põhjuste esikümnes. Kuigi paljud kõhulahtisuse põhjused on tõsised ja nõuavad arstiabi, saab kergematel juhtudel loomaarstiga nõu pidades koera kodus ravida. Enne loomaarsti poole pöördumist mõtle järgmistele punktidele, et saaksid probleemi üksikasjalikumalt kirjeldada:

 • Kui kaua on kõhulahtisus kestnud?
 • Kas koeral on ka teisi terviseprobleeme?
 • Mis värvi on koera väljaheide?
 • Kas koer sööb ja joob nagu tavaliselt?
 • Kas koer on oksendanud?
 • Kas koer on letargiline?

Kõige tähtsam on see, et kui mõni eelpool mainitust paneb sind muretsema , pea kindlasti nõu loomaarstiga.

Welshi corgi kutsikas rannas

Kuidas ma saaksin oma koera seedehäirete korral kodus aidata?

Kui sa tahad kõhulahtisust kodus ravida, on kõige parem järgida hoolikalt loomaarsti nõuandeid. Vedelikupuuduse ärahoidmiseks on äärmiselt oluline anda koerale värsket vett ja meelitada ta jooma. Anna koerale ka kõhulahtisuse ajal süüa, kui loomaarst just vastupidist ei palu. Toit on oluline, et hoida soolestikurakke toidetuna ja kiirendada taastumisprotsessi. Küsi loomaarstilt, kas tavaline toit sobib või tuleks anda midagi kergemini seeditavat.

Isegi kui koera kõhulahtisus ei tundu tõsine, on alati kõige turvalisem pöörduda loomaarsti poole. Loomaarst võib välja kirjutada ravimeid, mis kohe aitavad ja soovitada ravitoitu, mis on teistsugune, kui kõhukinnisuse puhul – see on eriti kergesti seeditav ja aitab asendada peamisi kaotatud toitaineid.

Koerte seedeprobleemid, ükskõik kas tegemist on kõhukinnisuse või -lahtisusega, vajavad hoolikat tähelepanu. Kuigi kumbi ei kujuta endast tavaliselt otsest hädaohtu, pöördu kohe loomaarsti poole, kui sümptomid püsivad ja koera seisund halveneb. Kui sa tead oma koera tavapäraseid harjumisi ja tema väljaheite konsistentsi, on sul lihtsam võimalikke probleeme märgata ja oma sõbrale kõige paremat abi pakkuda.

Autorist

Mindy Cohan, veterinaarmeditsiini doktor

Mindy Cohan on Philadelphia piirkonna veterinaararst ja lõpetanud Pennsylvania ülikooli veterinaarmeditsiini kooli. Tal on varjupaigast võetud koer Jem. Mindyle meeldib Jemiga matkamas käia ja kuulata samal ajal taskuhäälinguid Ameerika kodusõjast ja Abraham Lincolnist.

Seotud artiklid

Seotud tooted