Mida teha, kui sinu koer puuksutab & tal on kõhugaasid

Avaldanud Erin Ollila
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koerte puuksutamise kohta on miljoneid nalju, kuid kui sul on koer, kes teeb seda sageli, võib sellega kaasnevad hais ja helid sinu elu segama hakata. Lisaks võib liigsete kõhugaaside põhjuseks olla mõni tervisemure, mis vajab tähelepanu. Pahalõhnaline kõhutuul võib olla paljude naljade teemaks, aga kui see pole sinu koera jaoks tavaline ja sellega kaasneb iiveldus, kõhulahtisus või harjumatu, näiteks kummalist kollast värvi väljaheide, võib asi naljast kaugel olla.

Teisest küljest võib su koer lihtsalt ollagi superpuuksutaja, kes ei hooli, et ta su majast välja haisutab. On ju meil kõigil mingi anne ja see on võib-olla tema oma.

Kui sa oled kunagi märganud, et sinu koer puuksutab tõesti palju või tundnud piinlikkust, kui ta teeb seda külaliste juuresolekul, siis on see juhend mõeldud just sinule. Loe siit lähemalt, mis võib halvalõhnalisi kõhugaase põhjustada ja kas nende pärast tuleks viivitamatult loomaarsti poole pöörduda.

Mis tekitab koertel kõhugaase?

Koera kõhupuhituse põhjuseid võib olla mitu. Kõige tavalisemateks põhjusteks on toidu muutmine, seedetrakti haigused ja toitumishäired, näiteks toidutalumatus.

Teiseks põhjuseks võivad olla koeratoidu koostisained, nende kvaliteet ja kogus, mis kõik mõjutavad soolestikus tekkivate gaaside hulka. Gaasid tekivad, kui käärsoole bakterid kääritavad kiudaineid või halvasti seeduvaid valke. Soolestikus võib tekitada suures koguses gaase näiteks lemmikloomatoit, mis mis sisaldab teatud oligosahhariide (leidub sojaubades, ubades, kikerhernestes ja läätsedes).

Aga on teisi, vähem levinud põhjusi, miks sinu lemmik haisuga pommitab. Kas sinu koer sööb liiga kiiresti? American Kennel Club'i (AKC) sõnul on laialt levinud arvamus, et koerte kõhugaase võib tekitada aerofaagia, ehk liigne õhu allaneelamine söömise ajal. Suurem oht neelata alla tavapärasest rohkem õhku on ahnetel toidukugistajatel ja lömmisninalistel tõugudel. See võib põhjustada gaaside teket ja liikumist.Hele mops, kelle pea on üleni maetud toidukaussi.

Aga tõsiselt. Minu koer puuksutab PALJU.

Gaaside väljutamine on koertel sama normaalne nagu inimestelgi. Samas on oluline märgata, kui sinu koeral tekib kõhugaase ja -puhitust palju rohkem kui tavaliselt.

Kui sinu arvates on koer hakanud liiga palju puuksutama, võib tal olla probleeme seedimisega. Lisaks võib see olla märk sooleparasiitidest või kõhunäärmeprobleemidest, ütleb American Kennel Club.

Mistahes suurema muutuse korral oma lemmikus, isegi kui see tundub nii rumal nagu puuksutamine, peaksid alati kontrollima tema tervist loomaarsti juures. Kui kõhugaasidega kaasnevad isupuudus, kõhulahtisus, oksendamine, kaalukaotus või käitumise muutumine, siis on loomaarsti poole pöördumine tõesti hea mõte.

Kuidas puuksutamine lõpetada

Kui sa arvad, et sinu koer puuksutab liiga palju ja tahad seda vähendada, võib see õnnestuda. Kui loomaarst suudab tuvastada liigse kõhupuhituse põhjuse, võib sul olla võimalik seda vähendada. Näiteks, kui sa annad oma koerale maiusena juustu, aga loomaarst teeb kindlaks, et sinu lemmik on piimatoodete suhtes tundlik, võib juustust loobumine kõhugaase oluliselt vähendada.

Nii nagu sa ei saa kontrollida teise inimese soolestikus toimuvat, ei saa sa seda teha ka oma lemmiku puhul, kuigi jälgimine, mida sa talle süüa annad, võib sinu ninale leevendust pakkuda. Koeratoidud, mis sisaldavad suures koguses valku või halvasti seeduvaid valguallikaid, tekitavad sageli kõige halvema lõhnaga kõhugaase. Sellied koostisosad nagu spargelkapsas, kapsas, lillkapsas ja rooskapsas võivad käärima hakata ja tekitada väävlit sisaldavaid gaase, mis põhjustavad haisvaid kõhutuuli.

Toitumise tähtsus ja roll koera kõhupuhituste ärahoidmisel

Tuleb tõdeda, et sellel, mida sinu koer igapäevaselt sööb, on tohutu roll tema seedetrakti tervisele ja mõjutab kõhupuhituse ja gaaside teket. Soolebakterid võivad kääritada seedimata valke ja toota väävlit sisaldavaid gaase. Korralik tasakaalustatud ja õigete toitainetega koeratoit aitab tagada tervislikumat seedimist. Palu oma loomaarstil soovitada tervislikku koeratoitu. Kui koeral on mõni haigus, mis põhjustab halba seedimist või toitainete imendumishäiret, võib see samuti tuua kaasa puhituse ja gaasid. Sellisel juhul võib loomaarst soovitada spetsiaalselt seedetrakti tervise toetamiseks välja töötatud koeratoitu. Küsi kindlasti loomaarstilt, kas spetsiaalse ravitoidu kasutamisest võiks abi olla.

Nüüd, kus sa tead, mis tekitab koeral kõhugaase, võid loodetavasti vähemalt osaliselt lõpetada haisupommitamise oma kodus! Vaata hoolikalt, ega sinu koera toidus ei ole midagi, mis võiks tema seedesüsteemi rivist välja lüüa. Ja ära unusta, et kiire käik loomaarsti juurde aitab alati otsustada, kuidas kõige paremini oma lemmiku huvides toimida.

Autorist

Erin Ollila

Erin Ollila usub sõnade jõudu ja seda, kuidas sõnum võib sihtrühma mõjutada ja isegi muuta. Tema kirjutisi võib leida kõikjalt Internetist ja trükituna ning need hõlmavad intervjuusid, teiste nime all kirjutamist, blogimist ja loomingulist aimekirjandust. Erin tegeleb innukalt otsingumootorite optimeerimise ja sotsiaalmeediaga. Ta on omandanud magistrikraadi loovkirjutamise erialal Fairfieldi ülikoolist. Võta temaga ühendust Twitteris @ReinventingErin või loe tema kohta lähemalt aadressil: http://erinollila.com.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S and Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted