Miks koerad pärast söömist oksendavad

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas teie koer oksendab pärast söömist? Kui koer peatselt pärast söömist oksendab, siis on teil õigus mures olla, sest tema kõhtu võivad vaevata mitmesugused hädad.

Esmalt vaadake üle põhiasjad: Kas te olete hiljuti koera toitumises muutusi teinud? Kas ta võistleb toidu pärast teiste loomadega? Kas ta on hiljuti rohtu söönud? Need põhjused võivad tekitada olukorra, kus tal on pärast sööki halb olla. Uurige välja, miks need teie koeral südame pahaks ajavad, ja millal te peaksite ta loomaarsti juurde viima.

Üleminek uuele koeratoidule

Äkilised muutused koera toidus võivad põhjustada gastrointestinaalseid häireid, tema kõhtu võib ärritada ka koeratoidu vahetamine (liik või mark). Eeskätt on oluline koer uuele toidule üle viia aeglaselt, reeglina 7–10 päeva jooksul. Enne koeratoidu vahetamist pidage nõu loomaarstiga. Kui koeral jätkuvad kõhuhäired või ta oksendab edasi, siis viige ta võimalikult ruttu arsti juurde. Arvatavasti on tegu allergia või toidutalumatusega või mõne tõsisema hädaga (võõrkeha kõhus, süsteemne haigus vms).

Kui olete hiljuti alustanud üleminekut Hill’s™-i brändi toidule, siis alustage väikesest kogusest ja suurendage seda aegamööda, kuni te muud toitu enam ei pakugi.

Ärevusest tulenev kiire söömine
Three dogs eat wet dog food off white plates on the patio of a beach villa.

Ehkki loomaomanikud arvavad tavaliselt, et koera söögijärgne oksendamine tähendab toidutalumatust, ei ole see tingimata nii. Söögijärgse oksendamise põhjuseks võivad olla ka ärevus või hirm. Kas teie koer võistleb toidu pärast teiste majapidamises elavate koertega? Territooriumitunnetus võib teda sundida kiiremini sööma, see aga koormab kõhu üle ja vähendab tavaliselt koos toiduga allaneelatava ja puhvri rolli mängiva sülje kogust. Ja nagu inimestel, võib ka koertel närvilisus ja stress iiveldust tekitada ja maohappe kogust suurendada.

Kui koer sööb liiga kiiresti, ei näri ta suuremaid palakesi läbi. Ta neelab alla ka palju õhku, ja need kõik võivad regurgitatsiooni või oksendamise teel välja tulla. Võimalusel toitke ärevust tundvat koera omaette kohas, ilma teiste loomade juuresolekuta. Alustage väikestest einetest ja kui ta on piisavalt rahunenud, minge aegamööda tagasi tavaportsjonite juurde.

Woman holding a dog in a red collar.

Koeral võivad ärevust põhjustada ka teised tegurid, mis võivad mõjutada tema võimet toitu omastada. Kas majas on toimunud muutusi, mis tema rutiini häirisid? Kas te kolisite hiljuti või muutsite töögraafikut? Sellised muudatused võivad koera ärevaks teha ja see mõjutab tema seedesüsteemi. Kui kahtlustate, et mõni selline asi võib teie koeral oksendamist põhjustada, siis näidake talle, et te armastate teda. Kiitke ja silitage teda ja mängige temaga, kinnitage talle, et kõik on korras. Ta harjub aegamööda muutustega ja on taas tema ise. Tema söömisharjumusi tuleb siiski edasi jälgida, et olla kindel, et tegemist pole mõne raskema seisundiga – kui seda juhtub sagedamini kui kord paari nädala tagant, siis pidage nõu loomaarstiga. Oksendamise põhjustest on muud terviseprobleemid sagedasemad kui ärevus.

Talle meeldib see maitse

Sarnaselt ärevussöömisega võib koer süüa liiga kiiresti ka siis, kui toidu maitse talle meeldib. Söögi nautimine pole üldse halb, aga vaadake, et koer saaks kõik vajalikud toitained, ilma et see uuesti välja tuleks.

Üks võimalus seda kalduvust vähendada on anda talle väiksemaid portsjoneid, kuni märkate söödava koguse loomulikku kahanemist. Teine võimalus on koerale toit ette anda suurel lamedal taldrikul või plaadil. See sunnib teda igat tükki taga ajama ja aeglasemalt sööma, ja see vähendab söögijärgset oksendamist. Lisaks on olemas spetsiaalsed koerte toidumõistatused, mis sunnivad teda toidu kättesaamiseks vaeva nägema. See on talle heaks liikumisvõimaluseks ning sunnib teda aeglasemalt sööma. Jälgige lihtsalt, et ta siiski kõik ära sööb ja uuest toidusüsteemist end heidutada ei lase.

Ta sõi hiljuti rohtu

Koerad söövad tohtu mitmesugustel põhjustel, ilma et see kõrvaltoimeid põhjustaks, kuid koerad, kes tunnevad end halvasti, võivad rohtu süüa ja maosisu välja oksendada eeldatavalt selleks, et väljutada seda, mis neile halvasti mõjub. Kui koer rohu ja toidu välja oksendab, peaks ta end paremini tundma ega vaja vaid kerge kõhuärrituse tõttu arstiabi. Pidage meeles, et koer peab saama juua, ja jälgige, et oksendamine ei kestaks kaua ja et tal pole midagi muud viga.

Kui teie koer ei suuda pärast toidu ja rohu söömist oksendamist järele jätta, viige ta võimalikult kiiresti loomaarsti juurde või loomakliiniku erakorralisse vastuvõttu. Tal võib olla midagi muud viga. Tal võib olla nakkuslik või süsteemne haigus, võõrkeha või isegi maokeerd. Igal juhul aitab kiire abi tal end paremini tunda.

Autori tutvustus

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila on loomaentusiast, kes usub sõnade võimu ja sellesse, et sõnum võib õiget publikut teavitada ja isegi muuta. Tema kirjutisi võib leida nii internetist kui ka trükituna. Jälgige teda Twitteris @ReinventingErin või tutvuge temaga http://erinollila.com.

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.