Kutsikate erinevad kasvuetapid: Kuidas kutsikast sirgub koer

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kutsika sirgumisel täiskasvanud koeraks tuleb tal läbida mitu etappi. Kui sa ootad, et Sinu koer rahuneks ning lõpetaks kõiksugu asjade närimise või sa mõtiskled, mida ta oma teekonnal läbi elab, siis vastused leiad kutsikate kasvuskaalalt.

1. Millal avanevad silmad ja millal ta kuulma hakkab

Kutsikal on sündides silmad kinni ja ta ei kuule ning ainus võimalus oma esimese kahe nädala jooksul maailma tunnetada on ainult läbi puudutuste ja lõhnade. UK juhtiv veterinaaride heategevusorganisatsiooni PDSA sõnul avanevad kutsika silmad umbes 10. - 12. päeval ja kuulma hakkavad nad 14. - 16. päeval ning peale seda kogeb ta elu täiesti uutmoodi.

2. Millal õpib kutsikas haukuma

Kuulma hakanud kutsikas proovib kõigepealt jäljendada hääli, mida teeb tema ema. Pärast kuuljaks saamist muutub kutsika pehme nurin varsti üsna valjuhäälseks vingumiseks ja haukumiseks.Õues jooksev naerunäoline kuldse retriiveri kutsikas.

3. Millal õpib kutsikas kõndima

Kutsikas hakkab seisma umbes samal ajal, kui arenevad tema meeled. Kolmandal elunädalal hakkab ta tegema esimesi kohmakaid samme ja see tekitab temas iseseisvustunde.

4. Millal õpib kutsikas mängima

Kui kutsikas suudab juba liikuda, hakkab ta varsti ringi ukerdama ja oma õdede-vendadega mängima. Kolmandal elunädalal algab otsustav sotsialiseerumise etapp, mil kutsikas õpib oma emalt ja õdedelt-vendadelt, mida tähendab koeraks olemine.

5. Millal tulevad kutsikal hambad

Kolmas nädal on kutsika elus väga tähtis. Lisaks teistele eelpool nimetatud olulistele etappidele leiab kutsika suust varsti ka väikesed teravad piimahambad. Kaheksandaks elunädalaks on kutsikal olemas kõik piimahambad.

6. Millal hakkab kutsikas tahket toitu sööma

Kuigi kutsikas võib peale esimeste hammaste tekkimist hakata oma ema tahket toitu kohe proovima. Kuid kui neljandal nädalal emal piim vähenema hakkab, algab ka aeglane järk-järguline üleminek tahkele kutsikatoidule. Võõrutamine emapiimast kestab tavaliselt neli nädalat, kaheksandal nädalal peaks kutsikas olema emapiimast täielikult loobunud.

7. Millal hakkab kutsikas inimestesse kiinduma

Neljandal elunädalal hakkab kutsikas tundma emotsionaalset sidet teda ümbritsevate inimestega ja neisse kiinduma. Kuigi on veel liiga vara, et kutsikat ema ja õdede-vendade juurest ära võtta, on see suurepärane aeg, et õppida tundma kutsikat, kelle kavatsete oma perre võtta.

8. Millal on kutsikat vaja sotsialiseerida

Kuigi kutsikas õpib tundma maailma ja selle korraldust oma pesakonnas juba kolmandal elunädalal, on sotsialiseerumise seisukohast väga oluline roll 4. - 12. nädalal. Just nendel nädalatel õpitust sõltub, kas kutsikast kasvab kohanemisvõimeline koer või tekivad tal emotsionaalsed ja käitumisprobleemid.

Mida varem hakkab kutsikas nendel nädalatel kohtuma uute inimestega, suhtlema teiste lemmikloomadega, tutvuma maailmaga ja saama uusi positiivseid elamusi, seda parem. (Et oma lemmiklooma mitte ohtu seada, peaksite muidugi olema kindlad, et teie kutsika mängukaaslased on vaktsineeritud ja käinud loomaarsti kontrollis).

9. Millal on vaja kutsikat vaktsineerida

Loomade heaoluorganisatsiooni RSPCA, andmetel vaktsineeritakse kutsikad tavaliselt kaheksandal kuni kümnendal nädalal. Kutsikas peaks loovutamise hetkeks olema vaktsineeritud kennelköha, koerte katku, parvoviiruse, leptospiroosi ja paragripi vastu. Kutsikas on uueks vaktsineerimisvooruks valmis kahe kuni nelja nädala pärast, kuue kuni kaheteistkümne kuu vanusele kutsikale tuleks teha mõned kordusvaktsiinid. Küsi oma loomaarstilt, milline vaktsineerimiskava sobib teie kutsikale kõige paremini.

10. Millal hakata kutsikaid õpetama puhtust pidama

Kolmandal kuni neljandal nädalal hakkab kutsikas saavutama kontrolli oma põie ja soolestiku üle ja õpib enese kergendamise ajaks magamisasemelt lahkuma. Portaali Dogtime andmetel on kutsikal seitsmendaks nädalaks välja arenenud füüsiline koordinatsioon ja lihaste kontroll, mis on vajalikud puhtuse pidamise õpetamiseks.

Äpardusi võib ikka juhtuda, aga sedamööda, kuidas arenevad kutsika lihased ja tekivad uued närvirajad, hakkab ta paremini mõistma, kus ja kuidas end kergendada.

11. Millal on kutsikas valmis loovutamiseks

Kui kutsikas on kaheksandal nädalal täielikult emapiimast võõrutatud, on ta valmis lahkuma oma pesakonnast ja minema uude koju. Kuigi kutsikas on selles vanuses valmis aktsepteerima uusi pereliikmeid ja elukogemusi, võib tal tekkida hirmufaas, mis kestab umbes kaheteistkümnenda nädalani. Selles vanuses kutsikas vajab palju julgustust, kindlustunnet ja positiivsust, et mitte areneda närviliseks täiskasvanuks.

Nunnu pruun-valge kutsikas rihma otsas üles vaatamas.12. Millal on kutsikas valmis kuulekuskoolituseks

Üheksandal nädalal, pärast seda, kui kutsikas on jõudnud oma uue koduga kohaneda ja pererahvaga sideme luua, on ta valmis alustama kuulekuse algkoolitust. Mõned koeraomanikud ei taha oma lemmikut enne täielikku vaktsineerimist kursustele registreerida, aga on väga oluline, et kutsikal see oluline sotsialiseerimise võimalus ära ei jääks. Heategevusorganisatsioon Sinine Rist soovitab riskide vähendamiseks valida väikese osavõtjate arvuga kursused, kus kutsikate omavahelist suhtlemist hoolikalt jälgitakse. Küsi kõigepealt nõu oma loomaarstilt.

13. Millal õpib kutsikas teadma oma kohta perekonnas

Kaheteistkümnendal nädalal hakkavad tärkama kutsika domineerimis- ja alistumisinstinktid ja ta püüab nuputada, milline on tema koht pere sotsiaalses hierarhias. Kaheteistkümnendal nädalal asendub hirm uudishimuga ja kutsikas muutub iseseisvamaks ja enesekindlamaks. Sel perioodil vajab ta oma perekonnalt rohkelt julgustust ja kindlustunnet. Tavaliselt teab kutsikas oma kohta perekonnas umbes kuue kuu vanusena.

14. Millal algab hammaste vahetus ja närimine

Hammaste vahetus algab 3 - 6-kuuselt, sellega kaasneb paljukardetud närimine. Sellel etapil on oluline muuta oma kodu kutsikakindlaks ja panna ära kõik asjad, mille närimist te tahate ära hoida või mis võivad tekitada kutsika lämbumisohtu või teda muul viisil kahjustada, näiteks elektrijuhtmed või mürgised taimed. Anna kutsikale tema närimistungi rahuldamiseks närimismänguasju ja ta jätab sinu elutoa vaiba ja lemmikkingad rahule.

15. Millal on kutsikas valmis steriliseerimiseks / kastreerimiseks

Kutsikat võib steriliseerida nelja kuni kuu kuu vanusena.  Peaksite arutama oma loomaarstiga selle protseduuri vajalikkust ja leidma oma koerale sobivaima aja.

16. Millal hakkab kutsikas oma piire kompama

Kui noor koer muutub iseseisvamaks, võib ta proovida end kehtestada, haarata domineerivat rolli ja märgistada oma territooriumi. On tavaline, et kuue kuni kaheksateist kuu vanused kutsikad katsetavad oma piire, pannes proovile oma inimeste ja pere teiste lemmikloomade autoriteedi.

17. Millal saab kutsikas täiskasvanuks ja rahuneb maha

Kutsikal areneb täiskasvanud koera emotsionaalne küpsus ja iseloom välja tavaliselt kaheteistkümne kuni kaheksateistkümne kuu vanuselt, kuigi mõnikord võib kutsikalik käitumine, nagu närimine ja näksimine, jätkunda kuni kahe aastaseks saamiseni.

Tavaliselt on kaheksateistkümne kuu vanusel kutsikal välja kujunenud täiskasvanud koera isiksus ja ta on täielikult omaks võtnud oma koha perekonnas. See ei tähenda aga, et ta ei pakataks endiselt energiast! See võib olenevalt koerast kesta mitu aastat, mistõttu on õige käitumise õpetamiseks oluline koera korrapäraselt treenida ja koolitada.

Kutsika arenguga kaasneb palju väljakutseid ja sageli panevad need koeraomaniku kannatuse tõsiselt proovile. Kuid kutsika täiskasvanuks kasvamise teekonnal on ka palju unustamatuid ja rõõmsaid hetki.

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on Oklahomas Tulsas elav lemmikloomaomanik, lemmikloomadest blogija ja romaanikirjanik, kes tavaliselt kirjutab oma neljajalgsete lemmikute tähelepaneliku pilgu all.

Seotud artiklid

Seotud tooted