Vastsündinud kutsikate hooldus: 5 asja, mida sa pead teadma

Avaldanud Jean Marie Bauhaus
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kuigi vaid vähesed asjad on armsamad kui pesatäis vastsündinud kutsikaid, võib nende väikeste elude eest hoolitsemine tunduda hirmutav. Aga ära muretse. Tutvu juhenditega, kuidas hoolitseda vastsündinud kutsikate eest nii, et nad kasvaksid tervete ja õnnelikena.

1. Puhas keskkond

Vastsündinud Pomeraniani kutsikad tukuvad korvisVastsündinud kutsikad veedavad oma elu esimesed nädalad kastis või aedikus, kus nad sündisid. Seega on oluline valida koht targalt. Koht peaks olema piisavalt avar, et ema saaks end korralikult välja sirutada ilma kutsikaid lömastamata. Lisaks peaks ema saama vabalt sisse ja välja käia nii, et kutsikad jääksid paigale. Samuti peaks koht olema kergesti ligipääsetav, et sa saaksid iga päev allapanu välja vahetada.

Esimestel päevadel puhastab ema oma kutsikate väljaheited ise, aga kui pesakond on suur, võib ta vajada abi. Umbes teise nädala lõpus või kolmanda alguses avanevad kutsikate silmad ja nad muutuvad aktiivsemaks. Kui kutsikad hakkavad ringi ukerdama, oleks hea panna nad suuremasse aedikusse. Samuti tuleks pöörata rohkem tähelepanu nende järelt koristamisele.

2. Soojus

Ühendkuningriigi Kennel Club'i sõnul ei suuda kutsikad enne kolmandat kuni neljandat elunädalat ise reguleerida oma kehatemperatuuri, seega tuleb neid aidata. Kuigi kutsikad poevad sooja saamiseks oma ema ja üksteise kaissu, oleks hea esimesel elukuul kasutada soojuslampi või soojenduspatju.

Soojuslamp tuleks asetada piisavalt kõrgele, et ema või kutsikad end ära ei põletaks. Samuti peaks aedikus olema jahedam ala, kuhu kutsikad võiksid roomata, kui neil hakkab palav. Kennel Club soovitab alguses hoida pesapaigas temperatuuri 29°C kuni 32°C. Alanda seda igal nädalal vähehaaval, kuni pesakoha temperatuur on võrdne toa omaga.

3. Imetamine ja toitmine

Esimestel nädalatel saavad kutsikad kogu neile vajaliku toidu emapiimast. Kuigi ema on sel ajal vähem aktiivne, kulutab imetamine väga palju energiat ja ta vajab tavapärasest kaloririkkamat toitu, ütleb Kennel Club. Et kindlustada imetamise ajaks nii ema kui ka kutsikate piisav toit, peaks emale andma päeva jooksul mitu korda kõrgekvaliteedilist kutsikatoitu. Küsi oma loomaarstilt, millist toitu ja kui palju peaksid oma imetavale sõbrale andma.

Väga oluline on jälgida sel perioodil kutsikate kaalu. Kui sa märkad, et mõni kutsikas on alatoitunud, siis jälgi, mis toimub imetamise ajal ja kanna hoolt, et väiksemad kutsikad pääseksid rohkem pungil nibude juurde. Ka kutsikad, kes nutavad ja vinguvad sageli, võivad olla näljased ja vajavad imetamise ajal rohkem tähelepanu.

Kui väiksemad kutsikad ei hakka sellele vaatamata kaalu normaalselt juurde võtma, pea nõu oma loomaarstiga. Võib-olla on vaja ohjad võtta enda kätte ja anda neile pudelitoitu. Suurbritannia juhtiva lemmikloomade heategevusorganisatsiooni PDSA sõnul on oluline jälgida, et emal ei oleks mastiiti, ehk piimatootmist häirida võiva piimanäärmete põletiku sümptomeid. Mastiidi tunnusteks on muuhulgas punetavad või paistes nibud ja vastumeelsus imetada. Ema võib isegi kutsikaid naksata, kui nad süüa proovivad. Kui sa märkad neid sümptomeid, võta viivitamatult loomaarstiga ühendust.

Neljandaks või viiendaks nädalaks hakkavad kutsikatel tulema hambad ja algab nende võõrutamine, sest ema piimatoodang aeglustub. Kui sa märkad, et kutsikad hakkavad näksima ema toitu, on aeg anda neile kutsikatoitu nende oma kausist. Alguses on võibolla hea leotada krõbinaid väheses soojas vees, et neid tillukeste hammaste jaoks pehmemaks teha.

4. Tervis

Väikesed kutsikad on haigustele ja nakkustele vastuvõtlikud, seega tuleks nende tervist hoolikalt jälgida. Vastsündinud kutsikaid tuleks pidevalt kontrollida, et varakult avastada nakkuste või tervise halvenemise märke. Teata oma loomaarstile viivitamatult kõigest, mis erineb tavapärasest: oksendamine, kõhulahtisus või kutsikas, kes ei tõuse püsti või ei söö.

Väikesed kutsikad on eriti vastuvõtlikud ka kirpudele ja teistele parasiitidele, ütleb Sinine Rist, seega küsi oma loomaarstilt sobivat parasiiditõrjet. Kuigi imetamise ajal emapiimaga saadud antikehad aitavad kaitsta kutsikaid esimestel nädalatel haiguste eest, kaob nende mõju umbes kuuendal kuni kaheksandal nädalal ja siis tuleb kutsikatele teha esimene vaktsiiniring. Jälgi hoolikalt, et sina ise, sinu pereliikmed ja külalised peseksid enne kutsikatega tegelemist korralikult oma käsi, et vältida nende haigestumise riski kätel olevate kahjulike bakterite tõttu. Samuti oleks hea nõuda välisjalatsite äravõtmist või vähemalt nende puhastamist või kaitsesusside kandmist, et vältida kahjulike bakterite või viiruste sissetoomist väljastpoolt.

Vastsündinud kutsikad imevad emapiima.

5. Sotsialiseerimine

Neljandaks nädalaks on kutsikad valmis suhtlema nii inimeste kui teiste koertega. PDSA ütleb, et neljas kuni kaheteistkümnes nädal on kriitiline ajaaken, mille jooksul kutsikad peavad õppima tundma maailma, milles nad elavad, et nendest kasvaksid hästi kohanenud ja õnnelikud koerad. Halvasti sotsialiseerunud kutsikatest võivad kasvada närvilised koerad, kellel on käitumisprobleeme. Hoolimata sellest, kas sa kavatsed kutsikad endale jätta või heasse peresse anda, on oluline neid hellitada ja nendega mängida, lasta neil maailma avastada ning pakkuda neile võimalikult palju uusi kogemusi.

Vastsündinud kutsikate eest hoolitsemine on tükk tööd, aga need esimesed nädalad mööduvad välgukiirusel. Kui sa annad oma kutsikad ära, jätad sa nendega peagi hüvasti - see lahkumineku hetk on sageli valusmagus. Naudi iga sekundit oma kutsikatega ja kui on aeg lasta neil minna, võid tunda rahuldust, et oled andnud neile eluks parima võimaliku alguse.

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on Oklahomas Tulsas elav lemmikloomaomanik, lemmikloomadest blogija ja romaanikirjanik, kes tavaliselt kirjutab oma neljajalgsete lemmikute tähelepaneliku pilgu all.

 

Artikli on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

 

Seotud artiklid

 • Where to get your puppy from

  There are several places to get a puppy, learn more about finding a puppy at a shelter, breeder, rescue organizations or local newspaper.
 • Kutsikate erinevad kasvuetapid: Kuidas kutsikast sirgub koer

  Millal hakkavad kutsikad tahket toitu sööma?<br><br> Millal tuleb kutsikat vaktsineerida? Jälgi kasvuskaalat ning vaata, millises arengufaasis Sinu kutsikas on.
 • Kuidas koerad omaniku pika äraoleku järel oma kiindumust väljendavad

  Kui te ilma koerata reisil käisite, siis on tagasi tulles kõige toredam näha, kui õnnelik ta teid nähes on. Ent omanikku nähes võib koera reaktsioon ka mõnikord ootamatu olla. Vaadake koerte kümmet naljakat viisi, kuidas oma semu pärast pikka lahusolekut tervitada.
 • 10 nõuannet koera võtmisel

  Koera võtmine võib tunduda keeruline, kui ei tea, kust alustada, aga kutsika kojutoomine on samas ka tore ja põnev! See on esimene ühendav samm teie ja te uue karvase sõbra ühisel teekonnal. Et kaasnevat stressi vähendada, siis toome välja kümme asja, mis tagavad kõigile sujuva ülemineku.

Seotud tooted