10 nõuannet koera võtmisel

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koera võtmine võib tunduda keeruline, kui ei tea, kust alustada, aga kutsika kojutoomine on samas ka tore ja põnev! See on esimene ühendav samm teie ja te uue karvase sõbra ühisel teekonnal. Et kaasnevat stressi vähendada, siis toome välja kümme asja, mis tagavad kõigile sujuva ülemineku.

1. Koguge kokku vajalikud asjad

Enne koera kojutoomist hankige kõik asjad, mis aitavad tal end turvaliselt ja mugavalt tunda. Lisaks põhilisele – kaela- ja jalutusrihm, toidu- ja veenõud – läheb vaja ka koera aset, loomaväravat, mänguasju, maiustusi ja harjamisvahendeid. Hea mõte on hankida ka imavad lapid ja ensüümne pesuvahend paratamatuteks äpardusteks, mis tekivad puhtusepidamist õppides.

2. Pange kodu valmis

Sarnaselt kodu lapsekindlaks tegemisele on alati tark mõte enne kutsika kojutoomist ruumid valmis seada. Käige kodu läbi ja pange ära kõik asjad, mis võiksid olla väikestele ja uudishimulikele kutsikatele ohtlikud, ja korjake üles asjad, mida ei taha närida lasta.

Valmistage ette ka ülejäänud perekond: arutage, milline pereliige hakkab teda toitma, jalutama ja õpetama. Kui kodus elab juba teisi loomi, siis veenduge, et nad on ohutuse mõttes vaktsineeritud. Kui teil on kasse, siis tekitage koeravaba ala, kuhu kass saab peitu minna, et ta saaks uue looma tulekuga seonduva elevusega endale sobival ajal harjuda. See võib mõnele tunduda liiast, kuid see ettevalmistus aitab hoida kutsika turvalisust ja leevendab üleminekuga seotud probleeme.

3. Looge koerale turvaline koht

Looge ka uuele loomale privaatne koht, täpselt nagu teistelegi. Mõned loomaomanikud ei poolda koerakaste, kuid mittetulundusühing Best Friends on seisukohal, et koerte jaoks on see pigem nagu oma tuba, umbes nagu koobas. See on turvaline koht kohanemise ajaks. Kui eelistate kasti mitte kasutada, siis kasutage koeraväravat ja tõkestage üks tuba üksnes tema tarbeks. Te saate tal seal külas käia, et sõpruse sõlmimist kiirendada, aga hoidke lapsed ja teised loomad ajutiselt eemal.

4. Planeerige, kuidas (ja millal) te ta koju toote

Kui võimalik, siis võtke töölt paar vaba päeva või planeerige kojutoomine nädalavahetusele, kui teil on vaba aega. Aga ärge tooge koera koju pika puhkuse alguses – kui loom harjub, et te olete pidevalt kodus, võib tal teie tööle minnes tekkida ärevusprobleeme. Kui koerale järele lähete, pange rooli keegi teine, et saaksite sõidu ajal teda rahustada. Ärge unustage kaasa võtta kaela- ja jalutusrihma, ja tooge ta otse ilma peatusteta koju.

5. Näidake koerale maja

Hoidke ta jalutusrihma otsas ja laske tal tube uurida ja nuusutada. Näidake talle ta toitu, aset ja mänguasju ning näidake, millised on keelatud kohad ja asjad, andes lühidaid ja kindlaid käsklusi, nt „Ei tohi!“.

6. Tutvuge aiaga rihma otsas

Vastvõetud koeral peab olema küllalt aega ja ruumi, et uut ümbrust nuusutada. Kui teil on aias kindel pissimiskoht, siis jätke ta sinna ja premeerige teda, kui ta seda edukalt kasutab.

7. Tutvustage talle perekonda

Animal Rescue League of Boston soovitab tuua perekonnaliikmeid ja teisi koeri ükshaaval välja, et neid uuele koerale tutvustada. Hoidke koerad rihma otsas ja jälgige nende suhtlust, pidades meeles, et liiga sügavuti minev tutvumine võib neid uustulnuka suhtes kiivaks muuta. Ärge laske lastel (ja täiskasvanutel) koera musitada ja kallistada (olgu ta kuitahes nunnu), aga nad võivad lasta end nuusutada ja anda koerale maiuseid.

8. Vahetage koera toitu aegamööda

Kui saate, võtke kaasa natuke toitu, mida koerale anti varjupaigas või aretaja juures, ja viige ta aegamööda üle sellele tootemargile, mida kavatsete talle regulaarselt anda, et vältida kiirest muutustest tingitud seedehäireid.

9. Alustage kohe koolitusega

Isegi täiskasvanud koerad, kes oskasid varem väljas käia, vajavad veidi koolitamist. Kui kavatsete harjutada koera kastis magama, siis tutvustage talle kasti kohe, ja jätke ta koos mänguasjaga veidi ajaks sinna, minnes ise välja, et ta saaks harjuda.  Kas olete huvitatud ametlikust kuulekuskoolitusest? Ikkagi alustage kohe esimesest päevast peale tööd uute reeglite kinnistamiseks.

10. Käige temaga loomaarsti juures

Esimesel nädalal pärast tema kojutoomist tuleks koeraga käia loomaarsti juures tervist kontrollimas, et tal oleksid tehtud kõik vaktsiinid.

Koera võtmine on suur muutus nii koerale kui ka perekonnale. Põhiliste teemadega arvestamine aitab koeral end uues keskkonnas turvaliselt tunda ning aitab teil oma uue märjaninalise kaaslasega paremini tuttavaks saada.

Autori tutvustus

Jean Marie Bauhaus Contributor Photo

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on kirjanik ja vabakutseline publitsist ja toimetaja, kes elab Oklahoma osariigis Tulsas. Ta kirjutab palju loomadest ja loomade tervisest ning tema kodukontoris abistavad teda mitmed karvakerad.

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.