Koera kodune turvalisus

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kui olete otsustanud tuua koju uue kutsika, siis on tähtis tasakaalustada põnevust ja kodu kutsikakindlaks muutmist. Järgmised nõuanded aitavad teil koera saabumiseks valmistuda

Young boy with spotted brown spotted Dachshund playing on the floor.

Läbi koera silmade

Enne kui uue parima sõbra koju toomist vaadake, et kodu oleks ohutu. Kes on kunagi kodu lapsekindlaks muutnud, neile teadmiseks, et koera puhul käib asi üsna samamoodi. Otsige kõiki ohuallikaid, mis võiksid uudishimulikule loomale häda teha. Ei tea, mida otsida? Alustage sellest, et otsite lahtisi juhtmeid ja elektrikaableid. Kutsikatele meeldib närida ja õnnetuseks on kaablid väga isuäratavad. Teipige kinni ja kinnitage kõik juhtmed, mida ei saa mujale paigutada, ja peitke väiksemad riiuliga, mille taha ta ei pääse.

Kas majas on lapsi? Kutsuge nad mängima kodu kutsikakindlaks muutmise mängu. Visake neljakäpukile ja tehke nägu, et olete ise kutsikad. Ärge põlake seda tehnikat, see aitab teil paremini leida mänguasju, esemeid ja isegi prahti, mille koer võiks kogemata alla neelata (või meelega ära süüa). Kui teie kodus on mõni koht, mida ei ole võimalik tühjendada, näiteks mängutuba, siis hoidke koer sealt eemale kas kinnise ukse või lapsevärava abil. Kõikvõimalikud barjäärid hoiavad koera treppidest eemale, eriti kui tegu on väikese koeraga, kellele allakukkumine võib haiget teha.

Need mänguasjad ei ole närimiseks

Koer võib kodus olevaid esemeid kergesti oma mänguasjadeks pidada. Alustage sellest, et võtate väiksemad kodumasinad pärast kasutamist kontaktist välja. Ärge jätke näiteks fööni seinakontakti, nii et juhe maha ripub. Kui koer seda tõmbab, võib see talle pihta kukkuda, ja kui ta seda närib, võib ta elektrilöögi saada. Arvestage, et näritud kaablid on kodus ka üldisemaks ohuks. Vigastatud kaablid võivad tekitada sädet ja tulekahju.

Kaablid ei ole ainsad esemed, mida teie koer võib närida. Koertele meeldib teritada hambaid jalanõude peal ning teil on neid ukse ees või lahtistes kappides arvatavasti mitu paari. Olgu tegu kontsakingade, sandaalide, tenniste või saabastega – koertele meeldivad need kõik, kui nad mänguasja või pärastlõunast suupistet otsivad. Kui teie uus koer jalanõude juurde pääseb, võib ta need vaevata ära rikkuda. Mis veelgi tähtsam, ta võib kingatükke alla neelata ja lämbuda. Hoidke jalanõud kinnises toas või kapis, kuhu koer ligi ei pääse. Kõige parem on talle varakult õpetada, mis on mänguasi ja mis mitte, et hoida end rahalistest löökidest ning kingade, vaipade, riiete, mänguasjade jms väljavahetamisest.

Märjad kohad ja kuumad kohad

Isegi kui olete hoolikalt koristanud ja kodu koerakindlaks muutnud, leidub mitmeid levinud majapidamisesemeid, mis võivad kutsikale ohtlikud olla. Teatud kohad tuleb tervenisti kutsikakindlaks muuta. Kas teil on aias bassein? See peab olema väravaga kaitstud, et koer sisse ei saaks hüpata. Mõned koerad on küll head ujujad, aga järelevalveta basseinis võivad kutsikad siiski ära uppuda.

Kõik kuumad kohad on koerale ebasoovitatavad, olgu siis tegu kamina, elektripuhuri või puupliidiga. Tarastage iga kuumaallika ümbrus ning õpetage koerale, et see ei ole tema koht, et ta teaks sellest ise eemale hoida.

Puhastusvahendid ja ravimid

Toataimed lisava kodule rohelust, kuid mõned taimed on koertele väga mürgised. Teadke, millised taimed on mürgised – muuhulgas näiteks puuvõõrik, krüsanteemid ja kannikesed, nagu kirjutab PetMD. Kui teil peaks neid olema, siis eemaldage need. Allaneelamisel võivad mürgised olla ka paljud puhastusvahendid ja muud säärased tooted. Hoidke loom eemale lenduvatest ainetest garaažis, näiteks õlid, autopuhastusvahendid, jääsulatussool ja antifriis.

Ka ravimid ja vitamiinid võivad koertele maiustena tunduda. Hoidke neid mõnes kõrges kapis, kus ei lapsed ega koerad neid kätte ei saa. Sama käib ka nõudepesu- ja pesuvahendite kohta, mis tuleks hoida kättesaamatus kohas, soovitatavalt lukustatud kapis (koerad võivad kapid muidu lahti saada!).

Hoidke põrand puhas

Kui olete koera koju toonud, siis vaadake hoolikalt, mis põrandale satub. Jah, te roomasite enne koera kojutoomist koos perega ringi ja korjasite kõik väikesed asjad üles, et teda kaitsta. Seda tuleb aeg-ajalt uuesti teha, kui koer on sisse kolinud. Koristage ära kõik, mis söögitegemise käigus maha kukub; näiteks šokolaad on teadaolevalt koertele kahjulik. Teie agar seltsiline võib endale väikeseid asju kurku tõmmata või süüa midagi, mis põhjustab seedehäireid, näiteks hambaniiti või kummipaela. Koristage põrandaid regulaarselt tolmuimeja või harjaga, et neid ehmatusi vältida.

Kaitske oma varandust

Lisaks kutsika turvalisuse tagamisele peate ka oma asju tema eest kaitsma. Keegi ei taha koju jõudes näha näritud diivanit, kriibitud põrandat või lõhutud mälestuseset. Esimene samm on ennetus. Kui on mõni asi, mida ei taha ära rikkuda või katki teha, siis pange see ajutiselt ohutumasse kohta. Kasutage pestavaid teke ja linu, et hoida ära juhuslikke plekke diivanil, ja närimishullude penide peletamiseks võib puitesemetele pritsida kutsikakindlaid tõrjumisvahendeid. Põrandal seisev suur klaasvaas võib leida uue kodu laua peal või kapis, kuni koer on küllalt taltsas, et sellest ohutult mööduda. Arvestage seda kõigi mälestusesemete puhul, millele saab peale pissida, mida saab närida või hetkega lõhkuda.

Arvestage pahandustega

Isegi parima kutsikakindlustamise ja koerakoolitamise korral on tõenäoline, et teie karvane pereliige leiab siiski viise, kuidas pahandust teha. Aga varuge kannatust – kutsikas peab reeglid ära õppima, enne kui saab aru, mis ta valesti tegi. Ta ei tea, et teie vanad sussid ei ole närimiseks, kui te seda talle ei õpeta. Ta võib mõelda, et köögi prügikast on kõrge koerakauss, mis on täis maitsvaid suupisteid. Ärge sellepärast verest välja lööge – enamjaolt saab olukordi lahendada vastavalt nende tekkimisele. Harjutage koerakoolituse tehnikaid, et teie koer teaks, millega ta tohib mängida ja millega mitte.

Kodu kutsikakindlaks muutmiseks kulub vaid veidi aega ning teie koer on tänulik, kui saab elada ohutus kohas. Ta kasvab koos teie perega ning õpib, mida ta tohib toas teha, ja varsti ei peagi te seda talle kogu aeg meelde tuletama. Seniks aga kaitske oma kutsikat võimalike ohtude eest.

Autori tutvustus

Erin Ollila

Erin Ollila usub sõnade võimu ja sellesse, et sõnum võib õiget publikut teavitada ja isegi muuta. Tema kirjutisi leiab internetist ja trükimaterjalidest ja need hõlmavad intervjuusid, varikirjutamist, blogipostitusi ja aimekirjandust. Erinit huvitavad otsingusüsteemid ja sotsiaalmeedia. Tal on Fairfieldi ülikooli kaunite kunstide magistrikraad loomingulises kirjutamises. Jälgige teda Twitteris @ReinventingErin või tutvuge temaga http://erinollila.com.

Seotud artiklid

 • Vastsündinud kutsikate hooldus: 5 asja, mida sa pead teadma

  Tutvu viie olulise nõuandega, mis aitavad sul hoolitseda vastsündinud kutsikate eest ning teada saada, kuidas neid soojas hoida, õigesti sööta ja muud.
 • Where to get your puppy from

  There are several places to get a puppy, learn more about finding a puppy at a shelter, breeder, rescue organizations or local newspaper.
 • 10 nõuannet koera võtmisel

  Koera võtmine võib tunduda keeruline, kui ei tea, kust alustada, aga kutsika kojutoomine on samas ka tore ja põnev! See on esimene ühendav samm teie ja te uue karvase sõbra ühisel teekonnal. Et kaasnevat stressi vähendada, siis toome välja kümme asja, mis tagavad kõigile sujuva ülemineku.
 • Kutsikate erinevad kasvuetapid: Kuidas kutsikast sirgub koer

  Millal hakkavad kutsikad tahket toitu sööma?<br><br> Millal tuleb kutsikat vaktsineerida? Jälgi kasvuskaalat ning vaata, millises arengufaasis Sinu kutsikas on.

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.