Mis põhjustab kassidel kaalutõusu?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Enamik meist jälgib oma vöökohta ja me teame hästi, kui palju võivad mõned väikesed naudingud muuta näitu meie vannitoa kaalul! Täpselt sama võib sama kergesti juhtuda meie kassiga, eriti kuna toidu ja maiuse andmine muudab inimese ja tema lemmiku vahelise sideme nii tugevaks. Kuna kaal tõuseb järk-järgult, võib ka kõige paremini hooldatud kass muutuda ülekaaluliseks või isegi rasvunuks ilma, et me seda märkaksime.

Lisaks tavalistele põhjustele nagu liiga palju toitu, liiga vähe liikumist ja rohked maiused, on veel teisi tegureis, mis aitavad kaasa kassi kaalu tõusule:

  • Kui kassid vananevad, langeb nende aktiivsus ja nad vajavad kaalus püsimiseks vähem kaloreid. 
  • Kassi steriliseerimine või kastreerimine muudab tema ainevahetust ja võib kaasa tuua kalduvuse kaalu tõusmiseks.
  • Mõnikord võib kaalutõus olla seotud terviseprobleemiga, mida tuleb ravida.
  • Kassi kaalu võib mõjutada ja keskkond. Näiteks võib kass karta välja minna, kui kolite uude kohta, või tõmbuda endasse, kui perre ilmub uus lemmikloom või laps, see aga vähendab tema liikumist ja energiakulu.

Märgid, et kassi kaal tõuseb

On rida asju, mis näitavad, et kass on kaalus juurde võtnud:

  • Kaelarihm muutub kitsaks. 
  • Aeglasem liikumine.
  • Raskus kõndimisel.
  • Hingeldamine.
  • Varasemast rohkem magamine.

Kui sa näed neid märke, on aeg pöörduda loomaarsti poole. Veel parem on probleemide ennetamiseks oma kassi korrapäraselt kaaluda. 

Kui sinu kass oli alles väike, jälgis loomaarst tõenäoliselt üles kasvamise ajal tema kaalu muutumist. Pärast steriliseerimist on paraku tavaline, et kliinikus käiakse iga-aastaseks kontrolliks vaid kord aastas. Aastaga võib ala palju muutuda!

Oleks hea tekitada harjumus kassi korrapäraselt kaaluda. Paljud loomaarstid näevad hea meelega, kui nende kliinikust läbi astud, et kaalu tasuta kontrollida. Kui sinu kass aga ei armasta kliinikusse minekut, võid kaaluda teda kodus, kasutades vannitoakaalu. Kui sinu kass on rahulik, võid panna ta otse kaalule. Teine võimalus on kaaluda ta korvis ja siis kaaluda korv eraldi ja lahutada korvi kaal.

On väga kasulik, kui sul tekib harjumus seda teha kord kuus. Sa näed kohe kaalu muutumist üles või alla, mis mõlemad võivad olla väga varajased märgid kas lihtsast kaalutõusust või muudest haigustest. Kui sa märkad kaalutõusu varakult, on sellega palju lihtsam toime tulla ja kaasnevate tervisehäirete risk on väiksem. 

Kui sul tekitab kassi kaal mingitki muret, pöördu kohe loomaarsti poole. Loomaarst võib soovitada madalama kalorsusega toitu või midagi muud, mis sobib sinu kassi eluviisi ja vanusega, ta võib samuti kontrollida, ega põhuseks ei ole terviseprobleemid, millega tuleks tegeleda. Kui kaalutõusu põhjuseks on meditsiinilised probleemid, tuleks raviga alustada nii ruttu kui võimalik. Loomaarst ei pea kunagi ühtegi küsimust üleliigseks ja alati on parem karta kui kahetseda.

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted