Kuidas tõsta kassi kaalu

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sellest, kas Sinu kass on liiga kõhn või mitte, võib olla keeruline aru saada. International Cat Care'i, andmetel on 39 - 52 protsenti Ühendkuningriigi kassidest ülekaalulised. Kuna väga suur osa kassidest on ülekaalulised, võib normaalkaalus kassi omanikule tunduda, et tema lemmik on liiga kõhn. Samuti võib olla raske hinnata kassi kõhnust siis, kui tal on pikk karv ja rippuv kõht.

Kuigi kõhnus pole iseenesest põhjus loomaarsti poole pöördumiseks, tuleks juba küsimuse "Kuidas kassi kaalu tõsta" tekkimisel asja lähemalt uurida.

Kas minu kass on liiga kõhn?

Pole just lihtne välja selgitada, kas kass on liiga kõhn või mitte.Pruunikas hallitriibuine kass lamab voodisÕnneks on kaks lihtsat viisi, mis aitavad näidata, kas kass on kõhn, ülekaaluline või just täpselt õiges kaalus.

 • Kehaseisundi hinne: Loomaarstid kasutavad lemmikloomade kaalu hindamiseks kehaseisundi hinnet, mida võib võrrelda kehamassiindeksiga inimestel. Kehaseisundi hindamise tabel aitab kindlaks teha, kas Sinu kass on liiga kõhn. Juhendi leiad veebist, selliste organisatsioonide veebisaitidelt nagu PDSA, või küsi juhendit oma loomaarstilt.
 • Käetest: Kassi keha seisundit saab määrata ka käega kompides. Katsu kassi ribisid (esikäppade taga) -- kui need tunduvad samasugused nagu luud käeseljal, on kass õiges kaalus. Kui ribid tunduvad sõrmenukkidena, siis on kass liiga kõhn. Kui ribid tunduvad peopesana, on kass tõenäoliselt ülekaaluline. Pole ikka veel kindel? Vaata videot dvm360, kus näidatakse täpselt, kuidas käetesti teha.

Kõhna kassi kaalukaotuse põhjused

Kassi kõhnumisel on kaks peamist põhjust: ta kas ei söö piisavalt või kulutab rohkem kaloreid, kui saab. Kass võib liiga vähe süüa, kui tal on stress, probleemid hammastega, iiveldus või hoopis mõnel muul põhjusel. Kassidel võib kaalukaotus kaasneda teatud haigustega ning see on sageli esimene ja tihti ka ainus märk, et kassil on terviseprobleeme. Üle 10-aastastel eakatel kassidel võivad kaalulangust põhjustada ka vanusega seotud muutused keha funktsioonides ja ainevahetuses.

Kass võib kõhnuda ka siis, kui tal on ebapiisav ligipääs toidule. Kui leiad aga alatoidetud hulkuva kassi, võta ühendust varjupaiga või loomaarstiga, ning uuri milline on kõige õigem viis kassi tervise taastamiseks. Sul võidakse paluda kass varjupaika või loomaarsti juurde viia. Adopteeritud hulkuvad kassid tuleks alati viia tervise kontrolliks kõigepealt loomaarsti juurde.

Kaalulangus võib alguses vähemärgatav ja aeglane. Hiljutiseduuringud on näidanud, et kaalulangus võib olla neeruhaiguse väga varajane märk ja avalduda kolm aastat enne diagnoosi panemist. Varajane sekkumine võimaldab ravi varem alustada. Neeruhaiguse õigeaegseks avastamiseks on seega suureks abiks regulaarne loomaarsti külastamine ning kaalu kontroll.

Kui kass (kõhn või mitte) lõpetab täielikult söömise, on tegemist meditsiinilise hädaolukorraga. Sellisel juhul tuleb kassiga kohe loomaarsti juurde minna. Kui kass mitu päeva ei söö, võib tal tekkida eluohtlik seisund, mida nimetatakse maksa lipidoosiks e rasvamaksa sündroomiks.

Kuidas kassi kaalu tõsta

Pikakarvaline halli-valgekirju kass sööb kassikausistKui näed, et kass peaks kaalus juurde võtma, tuleks kõigepealt viia ta loomaarsti juurde, et välistada võimalikud haigused. Kui terviseprobleeme ei ole, järgi järgnevaid nõuandeid et kassi tervislik kehakaal taastada.

 • Terve (kuid kõhn) kass võib kaalu tõusmiseks lihtsalt vajada päevas rohkem söögikordi ja/või piiramatut ligipääsu kuivtoidule. Kassidele meeldib näksida, süüa terve päeva jooksul sageli kuid väikeste kogustega. Kui hoiad toitu terve päeva saadaval võib see tuua olulisi muutusi. Uuri loomaarstilt, kas selline toitmisviis võiks Sinu kassile sobida. Toidu vaba kättesaadavus võib tekitada ka rasvumist ja on seetõttu soovitatav vaid teatud olukordades.
 • Kui Sul on mitu kassi, võib üks neist toitu valvata ja takistada teistel süüa. Veendu, et kõik kassid pääseksid toidu juurde, ilma et miski neid ohustaks või ähvardaks.
 • Kui kass on närviline, siis jälgi, et toidukauss ei oleks millegi sellise lähedal, mida ta kardab, nagu radiaator, häälekas toru või haukuv koer.
 • Kui söödad kassi kuivtoiduga, siis anna talle lisaks konserve (ja vastupidi).
 • Kui Sul on kombeks oidule hõrgutisi lisada ja kassi toidu ajal hellitada, siis proovi talle anda toitu lihtsalt otse kotist või konservipurgist ning tee seda vaikses kohas ja ilma suurema saginata.
 • Tõeliselt peenutseva kassi puhul võib proovida erinevadi maitseid ja tekstuure nii märg- kui ka kuivtoidu korral, kuna kassidel võivad olla erinevad eelistused pasteedist hautisteni. Soovitame aga toitu vahetada ettevaatlikult, et vältida võimalike seedehäireid.
 • Soojenda toitu mõned sekundid mikrolaineahjus, et toidu lõhn paremini esile tuleks. Kasutage mikrolaineahju jaoks sobivat nõu ja kontrolli enne söögi etteandmist selle temperatuuri.
 • Lõika toidu sisse pisut grillkana tükikesi, mille lõhna ja maitset enamus kasse armastavad. Kuid kindlasti anna vai valget liha ilma nahata. Ära unusta, et kassi päevane toit peaks olema tasakaalustatud.
 • Katseks võid lisada oma kassi toidule pisut tuunikalakonservi vedelikku või ilma soolata kanapuljongit.

Mõned kassid vajavad lihtsalt kõrgema kalorsusega toitu ja neile võibki sobida vaid kõrge kalorsusega erisööt. Vanematele kassidele, kellel on raskusi kehakaalu säilitamisega, võib sobida kergelt seeduv toit, milles on palju antioksüdante, oomega-3 ja -6 rasvhappeid ning prebiootikume. Kui kassil on diagnoositud mõni haigus võib loomaarst soovitada mõnd spetsiaalset erisööta.

Küsi alati loomaarstilt nõu, kui soovid kassi toitu välja vahetada või kasutada toidulisandeid.

Kui arvad, et Sinu kass võib olla liiga kõhn, on alati kõige parem loomaarstiga nõu pidada. Loomaarst aitab välja töötada plaani, kuidas panna kass rohkem sööma, ja kontrollib ühtlasi, kas kaalulanguse põhjuseks on mõni terviseprobleem. Loodetavasti saad väikese kannatlikkuse ja loomaarsti abiga oma karvapalli kiiresti õigesse kaalu.

Autorist

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten on 2002. aastal lõpetanud UC Davise veterinaarmeditsiini kooli. Ameerika Veterinaarajakirjanike Seltsi liikmele dr Woodenile kuulub väikeloomade kliinik Colorado osariigis Greeleys, lisaks jagab ta oma aega avalike esinemiste, juhtimise, klientide nõustamise ja kirjutamise vahel. Vabal ajal meeldib talle käia perega telkimas, suusatada, sukelduda ja osaleda triatlonides.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Seotud artiklid

Seotud tooted