Miks ja millal steriliseerida/kastreerida oma koer või kutsikas

Avaldanud Emma Milne
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Üks tavalisemaid loomaarstile esitatavaid küsimusi puudutab steriliseerimist/lastreero,ost- Kuna aeg-ajalt tekib ka terminitega segadust siis selgitame kõigepealt, et isasloomade puhul kasutatakse sõna kastreerimine ja emasloomade puhul steriliseerimine. Inimesed küsivad kõige sagedamini, millal tuleks koer steriliseerida/kastreerida ja mis sellest kasu on?

Koera või kutsika steriliseerimise/kastreerimise eelised.

Iga lõikusega on seotud väike risk ja on loomulik, et inimesed ei taha oma lasta oma lemmikut opereerida, kui see pole just vajalik. Isasloomade kastreerimine tähendab munandite eemaldamist ja emasloomade steriliseerimisel eemaldatakse tavaliselt munasarjad ja sõltuvalt loomaarstist mõnikord ka emakas. Selleks tehakse kõhtu sisselõige või sooritatakse nn võtmeauguoperatsioon ehk laparoskoopia. Pärast protseduuri ei saa loom enam järglasi, ühtlasi eemaldatakse tema suguhormoonid. Mõlemal tulemusel on häid külgi nii sinu lemmikule kui ka sinule endale koeraomanikuna.

Eelised on isas- ja emasloomade puhul erinevad, vaadelgem kõigepealt emaseid koeri

Emaste koerte steriliseerimise kõige suurem eelis on piimanäärme kasvajate ennetamine. Mida varem koer steriliseeritakse, seda parem. Piimanäärme kasvajad on steriliseerimata emastel koertel tavaliselt väga agressiivsed ja levivad kiiresti üle kogu keha, nii et ennetamine on kindlasti parem kui ravi. Steriliseerimine hoiab ära ka emaka infektsiooni, mida nimetatakse püometraks. See võib olla eluohtlik ja haigestumise korral tuleb loom praktiliselt alati steriliseerida. Siis on operatsioon aga riskantsem, sest koer on haige ja tema emakas on sageli paistes ja põletikuline.

Aga isased koerad? Testosteroon on võimas suguhormoon, mis mõjutab tugevalt isaste koerte käitumist. See teeb koera võistlushimuliseks, isase koera jaoks on kõige tähtsamaid asju maailmas võistelda paaritumise pärast. Kastreerimata koerad veedavad palju aega emase otsingul. Looduse võimas kutse muudab nad raskesti kontrollitavaks, sunnib põgenema aiast, jooksma ära jalutuskäikudel ja sinu kutset ignoreerima. 

Suure tõenäosusega pissivad nad soovimatutesse kohtadesse. Seega on kastreerimisel sinu kui loomaomaniku jaoks eeliseid, sest saad endale kuulekama, vähem agressiivse ja sotsiaalsema koera.

Kastreerimisel on aga koerale häid mõjusid. Kastreerimine aitab ära hoida munandivähki, pärakukasvajaid ja herniat. Kastreerimata koertel on hilisemas elus väga tõenäoline eesnäärme suurenemise oht ja see võib tekitada ebamugavustunnet ning raskusi kakamisel. Kastreerimine aitab ka seda ära hoida.

Loomulikult pead aga Sina ise otsustama, kas oma koera steriliseerida/kastreerida. Kui mõtled seda teha, oleks hea pidada nõu oma loomaarstiga. Siit lingilt leiad ka artiklid, mis aitavad sul otsust langetada.

Millal koera steriliseerida/kastreerida.

Selle kohta on erinevaid arvamusi, nii et piea nõu oma loomaarstiga ja arvesta oma koera soo, tõu ja iseloomuga. Üldiselt kastreeritakse/steriliseeritakse isaseid koeriviie kuu vanustena, aga siin on erandeid. Kui sul on väga arglik koer, soovitavad mõned käitumisspetsialistid oodata, kuni ta on saanud pisut täiskasvanumaks ja muutunud enesekindlamaks. Suurematel tõugudel võib varajasel steriliseerimisel tekkida ortopeedilisi probleeme, mistõttu mõned loomaarstid soovitavad oodata 9–12 kuuni.

Emaseidkoeri on kõige parem steriliseerida enne suguküpseks saamist, ehk tavaliselt 5-6 kuu vanuses. See annab parimat kaitset piimanäärmete kasvajate vastu. Samuti hoiad nii ära soovimatut tiinust, mis võib kergesti juhtuda, kui sa ei märka oma lemmiku jooksuaega. 

Ja lõpetuseks...

Loomaarstina soovitan alati seda, mida ka ise oma lemmikutele teeksin. Mina kastreerisin oma kaks imelist koera 6 kuu vanuses ja teen seda ka kõigi oma tulevaste koerte puhul. Usun, et eelised kaaluvad riskid üles. Olen veetnud oma koertega viisteist suurepärast aastat ja uuringud näitavad, et steriliseeritud/kastreeritud koerad elavad tavaliselt kauem. Koerad on pere liikmed a kui sa tahad veeta oma parimate sõpradega võimalikult kaua aega, soovitan tungivalt lasta nad steriliseerida/kastreerida.

Kui oled huvitatud, siis meil on teisigi artikleid kasside kastreerimise/steriliseerimise kohta, kus räägitakse ka sellest, kuidas oma lemmikut protseduuri käigus aidata ning milliseid muutusi see võib endaga kaasa tuua.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne sai veterinaari diplomi 1996. aastal. Ta on töötanud 12 aastat väikeloomakliinikus ja seitse aastat kliinilise toitumisnõustajana. Emma on tuntud loomakaitsja ja kirjutanud kümme raamatut lemmikloomade kohta.

 

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »